ازبکستان خواستار توجه منطقه به افغانستان شد

تهران - ایرنا - شوکت میرضیایف رئیس جمهوری ازبکستان گفت که تاشکند خواهان ترویج صلح در افغانستان است و کشورهای آسیای مرکزی و سازمان کشورهای ترک (UTC) باید در برقراری صلح و بازسازی اقتصادی کابل را کمک کنند.

به گزارش روز شنبه ایرنا، رئیس جمهوری ازبکستان در سخنرانی اش در اولین اجلاس سازمان کشورهای ترک (UTC) در سمرقندتصریح کرد: به نظرم کشورهای عضو سازمان کشورهای ترک باید در راستای ایجاد صلح پایدار و بهبود اقتصادی افغانستان سهیم باشند و پیشنهاد داد وزارت‌های خارجه این کشورهاتلاش‌های دیپلماتیک را در این راستا تشدید کنند.

به عقیده وی، افغانستان و مردم آن نباید بدون کمک رها شوند، زیرا انزوای افغانستان نه تنها منجر به رادیکالیزه شدن در داخل این کشور خواهد شد بلکه بر وضعیت سراسر آسیای مرکزی تأثیر منفی خواهد گذاشت.

اجلاس سران سازمان کشورهای ترک (OTG) روز جمعه با عنوان «دوران جدید تمدن ترک: در مسیر پیشرفت و شکوفایی مشترک» در سمرقند برگزار شد. به گزارش رسانه های ازبکستان  سران کشورهای حاضر در این اجلاس در مورد وضعیت کنونی و چشم انداز همکاری در زمینه های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و بشردوستانه گفتگو کردند.  

در این نشست سران ازبکستان، ترکیه، قرقیزستان، قزاقستان و  جمهوری آذربایجان، به عنوان اعضای اصلی و ویکتور اوربان نخست وزیر مجارستان و  قربانقلی بردی محمداف رئیس مجلس مجلس علیای ترکمنستان با عنوان اعضای ناظر حضور داشتند.  

شوکت میرضیایف از شرکت کنندگان در اجلاس به دلیل حمایت از ابتکار عمل برای اعلام شهر سمرقند که نماد صلح و دوستی، مرکز علم و آموزش است، به عنوان «پایتخت تمدن ترک» تشکر کرد.

سمرقند و بخارا دو استان فارسی زبان ازبکستان بشمار می روند.

سمرقند و بخارا  یکی از دو شهر بزرگ تاجیک‌نشین و فارسی‌زبان ازبکستان است. مردم بخارا تا امروز نیز به زبان فارسی با گویش ویژه آسیای مرکزی که امروزه به زبان فارسی تاجیکی معروف شده سخن می‌گویند که برخی منابع میزان فارسی‌زبانان این شهر را ۹۰ درصد هم یاد کرده‌اند.

سازمان کشورهای ترک (که قبلا شورای همکاری کشورهای ترک زبان (شورای ترک) نامیده می شد، در ۳ اکتبر ۲۰۰۹ بر اساس توافقنامه نخجوان  بین جمهوری آذربایجان، قزاقستان، قرقیزستان و ترکیه تأسیس شد. در سال ۲۰۱۸، ازبکستان به عضویت این سازمان درآمد.  

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha