بیت‌کوین، موضوع آموزشی جدید در مدارس السالوادور

تهران- ایرنا- با گذشت دو سال از اعلام بیت‌کوین به عنوان پول قانونی و وسیله پرداخت معتبر و رسمی در السالوادور، این کشور در نظر دارد موضوع چگونگی استفاده از این ارز دیجیتال را به واحدهای درسی در مدارس دولتی اضافه کند.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا به نقل از تارنمای فرانس‌۲۴، وزارت آموزش و پرورش السالوادور در تایید تصمیم این کشور آمریکای مرکزی برای انجام یک جهش فنی و اقتصادی در حوزه بیت‌کوین، از طریق شبکه‌های اجتماعی خود اعلام کرد این موضوع جدید درسی از سال ۲۰۲۴ در مدارس تدریس می‌شود.

لازم به یادآوری است که اوایل سپتامبر ۲۰۲۱ (شهریور ۱۴۰۰)، السالوادور به نخستین کشور جهان تبدیل شد که پس از سال‌ها اقتصاد دلاری‌شده، به طور رسمی، استفاده از این ارز دیجیتال به عنوان مکانیزم پرداخت برای خرید کالا و خدمات را آغاز کرد. السالوادور اولین کشور جهان بود که بیت کوین را پذیرفت و با وجود مشکلات مالی که برای تامین بودجه سالانه خود دارد، بیش از ۲۰۰ میلیون دلار برای اجرای آن اختصاص داد.

السالوادور به عنوان یکی از کوچک‌ترین کشورهای آمریکای مرکزی، پس از اتخاذ این اقدام، توجه اقتصاددانان و مقام‌های اقتصادی جهان را به خود جلب کرد؛ چرا که رویه اتخاذ شده از سوی این کشور به معنای دور شدن از قواعد متعارف سیاست پولی است.

مونیکا طائِر (Mónica Taher) معاون بازاریابی در شرکت Roket Fuel که همچنین سابقه مدیریت حوزه فناوری دولت السالوادور را در سابقه کاری خود دارد، اعلام کرد که این کشور در فرآیند جذب این فناوری قرار دارد و نتایج پذیرش بیت‌کوین فوری نیست.

این کارشناس اقتصادی خاطر نشان کرد: ما در مورد یک فناوری نوظهور صحبت می‌کنیم که لزوما آسان نیست. ما باید خود را آموزش دهیم و خودمان را در این حوزه ماهر کنیم، این فقط به موضوع بارگذاری کیف پول دیجیتال محدود نمی‌شود، ما باید از ارز دیجیتال به صورت روزانه استفاده کنیم و بفهمیم که چرا نوسان می‌کند.

در گزارشی که در تارنمای رسمی صندوق بین‌المللی پول (IMF) منتشر شده، هشدار داده شده است که «تجربه السالوادور در مورد بیت‌کوین نشان می‌دهد که از دارایی‌های رمزنگاری بدون پشتوانه استفاده می‌کند؛ دارایی‌هایی که ارزش آن‌ها به عرضه و تقاضا بستگی دارد و به نوسانات قیمت قابل توجهی بستگی دارد که خطراتی را به همراه خواهد داشت، حتی اگر ضمانت‌های روشن دولتی داشته باشند».

طرفداران بیت‌کوین در السالوادور استدلال می‌کنند که این وسیله پرداخت به رسمی شدن تراکنش‌ها و به طور کلی اقتصاد کمک می‌کند.

مونیکا طائِر افزود: ما نتایج را در حدود ۳.۵ سال آینده یا بیشتر خواهیم دید. نمی‌توانیم در حال حاضر کل جمعیت السالوادور را «بیت کوینی‌شده» بدانیم یا بگوییم از بیت‌کوین به‌عنوان پول قانونی استفاده می‌کنند یا از آن به عنوان نوعی پرداخت استفاده می‌کنند. این موضوع، روندی طولانی است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha