قرارگاه مرکزی مدیریت بیماری سفیدک دروغی سیب‌زمینی در اردبیل تشکیل شد

اردبیل-ایرنا- رئیس سازمان حفظ نباتات کشور از تشکیل قرارگاه مبارزه با بیماری سفیدک دروغی سیب زمینی با هدف مبارزه با این بیماری در اردبیل خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایرنا حسین رنجبر پیش از ظهر امروز در جلسه ستاد مدیریت سفیدک دروغی سیب زمینی با اعلام این خبر اظهار کرد:این قرارگاه در راستای مبارزه و کنترل بیماری سفیدک دروغی و کاهش خسارت به کشاورزان سیب زمینی کار در مرکز استان و سه شهرستان دیگر استان به صورت اورژانسی تشکیل می شود.

وی اضافه کرد: در همین راستا میز خدمت توسط کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی به صورت شبانه روزی جهت خدمات دهی و مشاوره به کشاورزان دایر می‌شود.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور با بیان اینکه لیست سموم و سم فروشان مجاز نیز در سایت سازمان و مراکز خدمات کشاورزی اعلام شده است، از سیب زمینی کاران درخواست کرد که از هیچ سمی به جز سموم پیشنهادی کارشناسان جهاد کشاورزی استفاده نکنند.

وی بسیج تمامی امکانات و ناوگان خودرویی سایر دستگاه‌های استان را ضروری دانست و خواستار مساعدت استانداری، فرمانداری‌ها ،ستاد مدیریت بحران،سپاه و سایر ارگان‌ها در خصوص مبارزه با این بیماری شد.

رنجبر همچنین در خصوص کنترل این بیماری در سال‌های آتی از مسئولان استانی خواست که با برنامه ریزی صحیح و اصولی از جمله تغییر الگوی کشت در این منطقه اهتمام لازم را به عمل آورده و با اتخاذ سیاست‌های تشویقی مانند خرید تضمینی و حمایت‌های لازم از قبیل کود، سم و بذر و ... مانع از جاکاشت یا کاشت دوباره همان محصول شوند.

به گزارش ایرنا استفاده از پیامک انبوه، اطلاع رسانی لازم و به موقع، خودداری از آبیاری غیر ضروری و کود ازته، استفاده از اطلاعات هواشناسی و سمپاشی به موقع بویژه با سمپاش توربولایزر از جمله پیشنهادات و راهکارهای رئیس سازمان حفظ نباتات کشور در این جلسه بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha