علمای برجسته از ظرفیت‌های فرهنگی و معنوی خراسان جنوبی است

بیرجند - ایرنا - استاندار خراسان جنوبی گفت: یکی از ظرفیت‌های بسیار بالای فرهنگی و معنوی این استان وجود علمای برجسته است که باید از این ظرفیت استفاده کرده و آن را به نسل جدید انتقال دهیم‌.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی، جواد قناعت در نشست کمیته اجرایی دومین اجلاسیه جامعه علما و طلاب شهرستان زیرکوه (بزرگداشت آیت الله اوحدی) افزود: خوشبختانه خراسان جنوبی، مردم بسیار متدین دارد و برگزاری اجلاسیه علما و بزرگداشت آیت الله اوحدی کار بسیار ارزشمندی است.

وی برای حمایت از برگزاری اجلاسیه جامعه علما و طلاب شهرستان زیرکوه و بزرگداشت آیت الله اوحدی در ۱۵ تیر امسال اعلام آمادگی کرد و گفت: برای برگزای هرچه بهتر بزرگداشت این عالم بزرگ از ظرفیت دستگاه‌های اجرایی، دانشگاه‌ها و صدا و سیمای استان استفاده شود.

استاندار خراسان جنوبی بر نقش علما و روحانیون در خلق حماسه‌های بزرگی همچون آزادسازی خرمشهر از بدو پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون تاکید کرد و افزود: حماسه بزرگی مانند فتح خرمشهر را امام خمینی (ره)، روحانیت و علما رقم زدند که در مردم تحول ایجاد کردند و اجازه دادند فرزندانشان در دوران دفاع مقدس به جبهه‌ها بروند و جانشان را فدا کنند.

وی به عوامل پیروزی‌آفرین در فتح خرمشهر و نقش رهبری امام راحل در این زمینه اشاره و اظهار کرد: دشمن با تجهیزات و سلاح‌های پیشرفته این قدر خیالش راحت شد که صدام گفته بود اگر ایرانی‌ها بتوانند خرمشهر را فتح کنند کلید بصره را به ایران می‌دهد.

قناعت با بیان اینکه امام خمینی (ره) پس از آزادی خرمشهر فرمود «خرمشهر را خدا آزاد کرد» گفت: از ابتدای پیروزی انقلاب تاکنون یکی از جشن‌هایی که همه اقشار مردم برای شادی به خیابان آمدند، فتح خرمشهر بود چون عزت ملی ایران احیا شد.

وی با تاکید بر اینکه نقطه قوت جمهوری اسلامی ایران پای نظام بودن و جانفشانی مردم است تصریح کرد: در مقابل، نقطه ضعف دشمن همین است که سربازانش از مرگ می‌ترسند.

استاندار خراسان جنوبی با اشاره به اینکه علما چراغ هدایت جامعه هستند افزود: اینکه حماسه بزرگی مثل آزادی خرمشهر اتفاق بیفتد به خاطر تحولی بود که حضرت امام خمینی (ره) و علمای برجسته و روحانیت اصیل براساس مبانی دینی و ارزشی و انقلابی در مردم ایجاد کردند و فرزندان ملت نترسیدند و وارد میدان جبهه شدند.

وی گفت: اکنون نیز نوک حملات دشمن به سمت ولایت فقیه و روحانیت است چون نظام سلطه عامل اصلی اینکه ملت ایران جانفشانی و ایستادگی و پایداری کرده را امامین انقلاب می‌داند.

آیت الله "محمد صادق اوحدی" عالم فرزانه و دانشمند توانا در علوم دینی، سال ۱۳۲۱ در خانواده مذهبی و عالم‌پرور دیده به جهان گشود. از سن ۱۰ تا ۱۵ سالگی در مدرسه جعفریه زهان از توابع شهرستان زیرکوه نزد والد خویش و سایر علمای محل تحصیل کرد و سپس در سال ۱۳۳۶ برای تکمیل تحصیلات رهسپار مشهد مقدس شد.

مرحوم آیت الله اوحدی در این سال با کسب اجازه از محضر آیت الله بروجردی حوزه علمیه زهان را دایر کرد و سال ۱۳۴۲ ساختمان مدرسه نیز به همت وی، تجدید بنا و در سال ۱۳۴۷ فعالیت مدرسه رسما شروع شد.

فعالیت علمی و تلاش این عالم بزرگوار در علوم مختلف علمی و مذهبی سبب شد تا آیت الله اوحدی از چهار مرجع عصر خویش اجازه اجتهاد دریافت کند.

خراسان جنوبی ۱۱ شهرستان دارد و شهر حاجی‌آباد مرکز شهرستان مرزی زیرکوه در ۱۶۰ کیلومتری بیرجند است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha