۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۲، ۰:۱۸
کد خبرنگار: 2447
کد خبر: 85108781
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

ارتش سودان و نیروهای پشتیبانی سریع در جده توافق کردند

۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۲، ۰:۱۸
کد خبر: 85108781
ارتش سودان و نیروهای پشتیبانی سریع در جده توافق کردند

تهران- ایرنا- منابع خبری پنجشنبه شب گزارش دادند، مذاکرات صلح سودان در عربستان سعودی با امضای بیانیه‌ای بین ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع این کشور به نتیجه رسید.

به گزارش ایرنا از الجزیره، در بیانیه جده که به امضای ارتش سودان و نیروهای پشتیبانی سریع رسیده، آمده است: دو طرف توافق کردند که منافع مردم سودان برای آنها در اولویت است و از هرگونه حمله‌ای که به غیرنظامیان آسیب برساند، خودداری می‌کنند.

این بیانیه می‌افزاید: ارتش سودان و نیروهای پشتیبانی سریع باید تمام اقدامات احتیاطی را برای جلوگیری از آسیب غیرنظامیان به کار گیرند و به همه غیرنظامیان سودان اجازه دهند مناطق متخاصم و محاصره شده را ترک کنند.

دو طرف متعهد شدند به دارایی‌های عمومی و خصوصی در سودان آسیب نزنند و از کادر درمان و غیرنظامیان حمایت کنند.

در این بیانیه همچنین آمده است: دو طرف به آتش‌بس‌های بشردوستانه منظم و در حد نیاز در سودان پایبند خواهند بود و از عضوگیری و استفاده از کودکان در درگیری‌های این کشور خودداری خواهند کرد.

«عبدالفتاح البرهان» فرمانده ارتش و «محمد حمدان دقلو» فرمانده نیروهای پشتیبانی سریع نمایندگان خود را روز شنبه برای انجام مذاکراتی که واشنگتن و ریاض آن را «مذاکرات اولیه» توصیف کردند، به شهر جده فرستادند.

ارتش سودان پیشتر اعلام کرده بود که هیاتش در این مذاکرات تنها در مورد آتش بس و نحوه اجرای صحیح آن به منظور تسهیل ورود کمک‌های بشردوستانه به سودان گفت وگو خواهد کرد.

خبرگزاری فرانسه اضافه کرد: در همین حال، مقامات سودانی و عربستانی در مورد برنامه یا مدت مذاکرات اطلاعات کمی ارائه کرده‌اند.

این درگیری از ۲7 روز پیش منجر به کشته یا زخمی شدن صدها نفر و آواره شدن صدها هزار نفر دیگر در داخل و کشورهای همسایه سودان شده و جامعه بین المللی را بر آن داشته تا درباره یک بحران انسانی فاجعه بار در این کشور آفریقایی هشدار دهند.

پس از درگیری‌های داخلی در سودان، عربستان نقش اصلی را در تخلیه اتباع خارجی از این کشور ایفا کرد.

درگیری‌های مسلحانه در سودان از صبح شنبه ۱۵ آوریل (۲۶ فروردین) میان نیروهای ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع بر سر قدرت آغاز شده و میانجیگری‌های بین‌المللی برای پایان دادن به آن و نشستن طرف‌های درگیر بر سر میز گفت‌ وگوها تاکنون ثمری نداشته است.

با وجود برقراری چند دور آتش بس در سودان و اعلام پایبندی به آن از سوی طرفین، درگیری‌ها پراکنده همچنان ادامه دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha