۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۲، ۱۲:۵۸
کد خبرنگار: 1763
کد خبر: 85109883
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

سودان برگزاری نشست ویژه شورای حقوق بشر را محکوم کرد

۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۲، ۱۲:۵۸
کد خبر: 85109883
سودان برگزاری نشست ویژه شورای حقوق بشر را محکوم کرد

تهران - ایرنا - وزارت امور خارجه سودان با هشدار نسبت به مداخلات خارجی، برگزاری نشست ویژه شورای حقوق بشر در خصوص وضعیت خاصی که بر این کشور حاکم است را محکوم کرد.

خبرگزاری سودان (سونا)، امروز (شنبه) گزارش داد: وزارت امور خارجه سودان اعلام کرده که حمایت از حقوق بشر و تلاش برای توسعه آن، یک دستور و کار ملی برای سودان دولت خارطوم و در راس اولویت های بالای حکومت قرار دارد، اما حقوق بشر چیزی نیست که در قالب یک سری اقدامات مورد درخواست طرف های خارجی و اجرای آن توسط دولت، به آن نگاه شود.

وزارت خارجه سودان از بی توجهی به همکاری های دولت خارطوم و تعامل مثبت آن در این زمینه برغم شرایط سختی که این کشور از جمله در خصوص شورش نظامی جاری با آن مواجه است و اقدام به برگزاری جلسه فوق العاده در خصوص حقوق بشر در سودان در حالی که جلسات عادی در این خصوص قرار است از ۱۹ ژوئن آغاز شود، انتقاد کرده است.

این بیانیه با تاکید بر مخالفت سودان با برگزاری جلسه ویژه در این خصوص، همچنین قطعنامه این نشست را رد و تاکید کرده است که رسیدن به راه حل مطلوب در این کشور، یک امر داخلی است و سودانی ها این حق را دارند که بدور از مداخلات بین المللی به آن بپردازند.

از سوی دیگر، کابینه سودان نیز دیروز (جمعه) آمادگی فرودگاه بین المللی خارطوم و فرودگاه و بندر پورت سودان و فرودگاه وادی سیدنا را برای دریافت کمک های بشردوستانه مطابق بیانیه جده و توافق میان نیروهای مسلح سودان و نیروهای پشتیبانی سریع، اعلام کرد.

مذاکرات صلح سودان چند روز پیش در عربستان سعودی با امضای بیانیه‌ای بین ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع این کشور به امضای یک توافق منجر شد.

بیانیه جده حاکی است که دو طرف توافق کردند که منافع مردم سودان برای آنها در اولویت است و از هرگونه حمله‌ای که به غیرنظامیان آسیب برساند، خودداری می‌کنند.

این بیانیه می‌افزاید: ارتش سودان و نیروهای پشتیبانی سریع باید تمام اقدامات احتیاطی را برای جلوگیری از آسیب غیرنظامیان به کار گیرند و به همه غیرنظامیان سودان اجازه دهند مناطق متخاصم و محاصره شده را ترک کنند.

دو طرف متعهد شدند به دارایی‌های عمومی و خصوصی در سودان آسیب نزنند و از کادر درمان و غیرنظامیان حمایت کنند.

در این بیانیه همچنین آمده است: دو طرف به آتش‌بس‌های بشردوستانه منظم و در حد نیاز در سودان پایبند خواهند بود و از عضوگیری و استفاده از کودکان در درگیری‌های این کشور خودداری خواهند کرد.

«عبدالفتاح البرهان» فرمانده ارتش و «محمد حمدان دقلو» (حمیدتی) فرمانده نیروهای پشتیبانی سریع نمایندگان خود را شنبه گذشته برای انجام مذاکراتی که واشنگتن و ریاض آن را «مذاکرات اولیه» توصیف کردند، به شهر جده فرستادند.

ارتش سودان پیشتر اعلام کرده بود که هیاتش در این مذاکرات تنها در مورد آتش بس و نحوه اجرای صحیح آن به منظور تسهیل ورود کمک‌های بشردوستانه به سودان گفت وگو خواهد کرد.

اتحادیه پزشکان سودان جمعه شب در تازه‌ترین گزارش خود از درگیری میان طرف‌های درگیر در این کشور اعلام کرد که تاکنون دستکم ۵۲۴غیر نظامی کشته و۲ هزار و ۸۷۲ تن دیگر نیز زخمی شدند.

درگیری‌های مسلحانه در سودان از صبح شنبه ۱۵ آوریل (۲۶ فروردین) میان نیروهای ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع بر سر قدرت آغاز شد و هم اکنون نیز ادامه دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha