۱۷ بهمن ۱۴۰۱، ۸:۲۱
کد خبرنگار: 2011
کد خبر: 85020752
T T
۳ نفر

برچسب‌ها

دوگانگی در آزادی بیان آمریکایی

۱۷ بهمن ۱۴۰۱، ۸:۲۱
کد خبر: 85020752
دوگانگی در آزادی بیان آمریکایی

تهران- ایرنا- اخراج «ایلهان عمر» نماینده سیاهپوست  و مسلمان مجلس نمایندگان آمریکا از کمیته مهم روابط خارجی آن هم به خاطر نقد رژیم صهیونیستی تیر خلاص بر پیکر دموکراسی و آزادی بیان از نوع آمریکایی است؛ موضوعی که از تبعیض و نژادپرستی نهادینه شده و سیستماتیک در این کشور مدعی حقوق بشر نشان دارد.

«ایلهان عمر» نماینده مجلس نمایندگان که از صهیونیست‌ها انتقاد کرده بود، پس از بارها تهدید شدن، سرانجام از کمیته مهم روابط خارجی مجلس نمایندگان این کشور اخراج شد.

او زن مسلمانی است که از ایالت مینه‌سوتا به قوه قانون‌گذاری آمریکا وارد شده است و در خصوص مسئله فلسطین و اشغالگری رژیم صهیونیستی حساسیت ویژه‌ای طی چند سال اخیر نشان داده است. انتقاداتی که او از حاکمیت آمریکا در قبال حمایت کورکورانه از رژیم صهیونیستی ابراز کرده، با واکنش بسیار تند سایر نمایندگان دموکرات و جمهوریخواه روبه‌رو شده است.

پس از اخراج این نماینده از کمیته روابط خارجی، واکنش ها به این اقدام بالا گرفت و سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز به اخراج «ایلهان عمر» نماینده زن سیاهپوست کنگره آمریکا از کمیته روابط خارجی به دلیل انتقاد از رژیم صیهیونیستی واکنش نشان داد.

«ناصر کنعانی» در صفحه توییتر خود در این ارتباط نوشت: «اخراج ایلهان عمر نماینده زن، سیاهپوست، مسلمان و البته منتقد رژیم آپارتاید اسرائیل از کمیته روابط خارجی کنگره، شاخصی از میزان التزام عملی رژیم آمریکا به شعار زن، زندگی، آزادی است! شعاری برای مداخله در امور داخلی ایران!»

این نماینده مجلس نمایندگان در سال های اخیر، در ارتباط با ایران نیز موضعی منطقی داشت. حدود ۲ سال پیش بود که ایلهان عمر از سیاست‌های دولت دونالد ترامپ بشدت انتقاد کرد و گفت که تحریم‌های دولت این کشور باعث مرگ هزاران ایرانی شد.

وی افزود: پمپئو برای اعمال تحریم های خردکننده علیه مردم ایران لابی و در جریان همه گیری (کرونا) آنها را از تامین داروهای مورد نیاز محروم کرد و هزاران نفر را کشت.

ایلهان عمر همچنین در گفت و گو با تارنمای تحلیلی «ریسپانسیبل استیتکرفت» تاکید کرد که سیاست دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در قبال ایران دچار شکست نمایانی شد که نتوانست تهران را پای میز مذاکره بکشاند.

اما در واقعه اخیر یعنی اخراج خانم ایلهان عمر از کمیته روابط خارجی، بسیاری از ناظران آن را تسویه حساب سیاسی جمهوریخواهان از دموکرات ها می دانند و در نقابل، برخی نیز این اقدام را خوش رقصی طیف جمهوریخواه برای رژیم صهیونیستی ارزیابی می کنند.

تسویه حساب سیاسی یا خوش رقصی برای صهیونیسم؟

«ایلهان عمر» نماینده مسلمان حزب دموکرات با ۲۱۸ رای موافق جمهوریخواهان و ۲۱۱ رای مخالف دموکرات‌ها به خاطر انتقاد از جنایات رژیم صهیونیستی از کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا اخراج شد. کمیته‌ای که جمهوریخواهان در آن اکثریت را در اختیار دارند و به نوعی یک تسویه حساب سیاسی و خوش خدمتی به صهیونیست‌ها را نیز با این تصمیم ابراز کردند.

فرآیند اخراج ایلهان عمر از مجلس نمایندگان آمریکا از سوی «کوین مک‌کارتی» نماینده جمهوری‌خواهان و رئیس‌ فعلی مجلس نمایندگان آغاز شد. او بارها اظهارات ایلهان عمر را یهودی‌ستیزانه و ضدآمریکایی توصیف کرده است و از سایر همکاران خود خواسته بود تا مقدمات اخراج این عضو مجلس نمایندگان را مهیا کنند.

«حکیم جفریس» رهبر اقلیت دموکرات‌ها در جریان اخراج ایلهان عمر از کمیته روابط خارجی، در دفاع از این عضو هم‌حزبی گفت: «آنچه امروز در مجلس نمایندگان شاهد آن هستیم یک بحث عمومی در مورد سیاست یا مسئولیت‌پذیری نیست. این یک انتقام سیاسی است.»

اما پیروزی جمهوریخواهان در انتخابات میان دوره ای کنگره، خاطره اسفند ماه ۱۳۹۳ و خوش رقصی جمهوریخواهان برای «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر وقت رژیم صهیونیستی را به ذهن متبادر می کند؛ رخدادی که دوباره با قدرت گرفتن نتانیاهو تکرار شده است.

درآن سال که «باراک اوباما» بر کرسی ریاست جمهوری آمریکا تکیه زده بود و مذاکرات هسته ای با ایران تداوم داشت، جمهوریخواهان بدون اطلاع اوباما از نتانیاهو برای ایراد سخنرانی ضدایرانی دعوت کرده بودند.

دوگانگی در آزادی بیان آمریکایی

نتانیاهو در آغاز سخنرانی از رهبران کنگره به خاطر دعوت وی به این سخنرانی تشکر کرد و کنگره آمریکا را «قدرتمندترین مجلس قانونگذاری در جهان» خواند. او با تکرار ادعاهای واهی درباره برنامه هسته‌ای ایران گفت به کنگره آمده تا درباره موضوعی صحبت کند که موجودیت اسرائیل را تهدید می‌کند: تلاش ایران برای دستیابی به سلاح اتمی. نتانیاهو همچنین مدعی شد جمهوری اسلامی نه تنها تهدیدی برای اسراییل است بلکه تهدیدی برای جامعه جهانی است.

این آنچه که خبرساز شد، بی اعتنایی اوباما به ادعاهای تکراری نتانیاهو بود. رئیس جمهوری وقت این کشور پس از سخنرانی نتانیاهو در نشست کنگره آمریکا در شهر واشنگتن، گفت در سخنان نخست وزیر اسرائیل مطلب جدیدی وجود نداشت.

افزون بر مسائلی چون تسویه حساب سیاسی یا خوش رقصی جمهوریخواهان برای صهیونیسم، اخراج این نماینده مسلمان و سیاهپوست از کمیته روابط خارجی از عمق نژادپرستی سیستماتیک و نهادینه شده در ساختار آمریکا نشان داشت.

عمق نژادپرستی سیستماتیک در آمریکا

ایلهان عمر در نطق دفاع از خود از یک نژادپرستی نهادینه در آمریکا می‌گوید و تاکید می‌کند که چون مانند غالب آمریکایی‌ها سفیدپوست نیست، مورد نگاه تبعیض‌آمیز قرار می‌گیرد. عمر افزود: «چه کسی می‌تواند آمریکایی شود؟ چه عقیده‌ای باید داشته باشید تا آمریکایی محسوب شوید؟ این بحث بر سر همین است. اگر مهاجر هستید یا اگر اهل نقطه خاصی از جهان هستید، رنگ پوست خاصی دارید یا مسلمان هستید، مشکوک درنظر گرفته می‌شوید.»

وی همچنین خاطرنشان کرد: «شما به یاد دارید که وقتی دونالد ترامپ رئیس‌جمهور پیشین آمریکا وارد ایالت من شد، گفت «مسلمانان و پناهندگان سومالیایی در حال نفوذ به کشور ما هستند» یا وقتی که لورن بوبرت (نماینده جمهوریخواه) از من به عنوان یک «تروریست» یاد کرد.»

اظهارات این نماینده مجلس نمایندگان، یادآور برخی جملات «سی رایت میلز» است که در کتاب خود با بیان مثالی گفته است: اگر شما از خانواده راکفلر باشید در یک بیمارستان خوب به دنیا می آیید، در یک مدرسه عالی درس می‌خوانید، احتمالأ وقتی ۱۳ ساله شدید با وزیر خزانه داری آمریکا صبحانه می‌خورید و زمانی که۲۰ ساله شدید در هاروارد یا بهترین دانشگاه‌های آمریکایی پذیرفته می‌شوید. در نهایت وقتی سنتان بیشتر شد مناصب حکومتی می‌گیرد و وارد طبقه نخبگان می‌شوید. ولی اگر سیاه‌پوست باشید مدرسه و دانشگاه خوبی نمی روید و در نتیجه در حاشیه باقی می‌مانید و در نهایت معیارهای حقوق بشری محروم می‌مانید.

دوگانگی در آزادی بیان آمریکایی

در مجموع، نبود فرصت یکسان برای سیاه پوستان و دیگر اقلیت‌ها در مقایسه با سفیدپوستان، آنها را در شرایط دشوار قرار می‌دهد به طوری که آنها برای دستیابی به موقعیت اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی باید چندین برابر جمعیت سفیدپوست تلاش کنند. متاسفانه به دلیل قدرت جایگاه برتر آمریکا در جهان، تبلیغات هالیوودی و سکوت کشورهای غربی، این گونه تبعیض‌ها نادیده گرفته می‌شود و گهگاهی در رسانه‌های جمعی و شبکه‌های اجتماعی انعکاس می‌یابد.

در مجموع، آمریکا در حالی خود را پیشرو و مجری حقوق بشر به جهان معرفی می‌کند که سردمداران این کشور نه تنها در عرصه بین‌الملل بلکه در درون کشور خود نیز موجی از تبعیض و خشونت علیه اقلیت‌ها را به راه انداخته‌اند؛ موجی که مهاجران و اقلیت‌ها به ویژه سیاه پوستان را با خود می‌برد.

خودبرتر پنداری سفیدپوستان آمریکا در قبال جمعیت ۱۴ درصدی آمریکایی‌های آمریکایی‌تبار را می‌توان از سطح جامعه گرفته تا سطوح مقامات بلندپایه سیاسی-امنیتی مشاهده کرد که هر کدام با ابزارهای مختلف در صدد تحقیر و ضربه زدن به این اقلیت برآمده‌اند.

در همین ارتباط «اتحادیه ملی شهری» یک گروه فعال در زمینه حقوق بشر در آمریکا طی گزارش سالانه خود که فروردین ماه ۱۴۰۱ منتشر شد، تاکید کرد «هنوز نژداپرستی سیستماتیک در آمریکا علیه رنگین‌پوستان وجود دارد و به نظر می‌رسد نابرابری اجتماعی در این کشور نهادینه شده است.»

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha