معاون اول رئیس جمهور: حقابه هیرمند از طریق مجامع بین‌المللی پیگیری می‌شود

زاهدان- ایرنا- معاون اول رئیس جمهور گفت: دولت سیزدهم با جدیت موضوع حقابه رودخانه هیرمند را از افغانستان و از طریق مجامع بین‌المللی تا حصول نتیجه پیگیری می‌کند.

به گزارش ایرنا، محمد مخبر شامگاه سه‌شنبه در نشست سه ساعته با مجمع نمایندگان سیستان و بلوچستان با اشاره به برنامه‌های دولت سیزدهم در راستای توسعه، پیشرفت و آبادانی سیستان و بلوچستان، تاکید کرد و اظهارداشت: تمام تصمیمات اتخاذ شده در این سفر با توجه به تاکیدات رییس جمهور تا مرحله اجرا و نهایی شدن پیگیری می شود.

وی با قدردانی از نمایندگان سیستان و بلوچستان برای حضور تمام وقت در این سفر، افزود: حجم اقدامات انجام شده در زمینه‌های اشتغالزایی، گازرسانی و آب در دولت سیزدهم و در این استان بی سابقه است، با این حال هنوز از گذشته مشکلات بسیاری بر زمین مانده که باید برای حل آنها برنامه ریزی کرد.

دستور تسریع پروژه انتقال آب دریای عمان

معاون اول رییس جمهور در این نشست دستور داد تا در پروژه انتقال آب دریای عمان به استان سیستان و بلوچستان، لوله‌گذاری های مرتبط با خطوط انتقال آب به شهرهای مسیر، هر چه سریعتر آغاز شود.

وزیر نفت با اشاره به مشکلات سوخت با توجه به سرمای بی سابقه در روزهای گذشته به تشریح اقدامات و تلاش های این وزارتخانه برای افزایش ظرفیت جایگاه های سوخت و انتقال فرآورده های نفتی پرداخت.

جواد اوجی همچنین گزارشی از وضعیت زیرساخت های تامین و توزیع سوخت مایع در سیستان و بلوچستان، وضعیت جایگاه های سوخت موجود در ۱۳ جایگاه در دست ساخت، مجموع ظرفیت ذخیره سازی نفت، وضعیت روند مصارف سوخت مایع در استان شامل بنزین و سایر فرآورده ها، چالش های اصلی تامین پایدار سوخت مایع، چالش های لجستیک و انتقال فرآورده های نفتی پرداخت.

وی با اشاره به اتمام پروژه های گاز رسانی به ۱۵۰۰ خانوار تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی از ارائه تسهیلات ۱۵ میلیون تومانی با تضمین شرکت ملی گاز ایران برای گازکشی منازل خانوارها در این استان خبر داد.

وزیر نفت در تشریح اقدامات و برنامه های این وزارتخانه به اعطای مجوز ۵۰ واحد دستگاه سی ان جی با ارائه رایگان تجهیزات، اعطای ۱۰۰ لیتر سهمیه نفت سفید جدید با توجه به استمرار سرمای هوا به مردم، افزایش عرضه فرآورده های مایع در سطح استان شامل افزایش توزیع ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار لیتر نفت و گاز در دیماه، افزایش سه میلیون و ۴۰۰ هزار لیتری توزیع بنزین و افزایش هزار و ۳۶۶ تنی گاز مایع در دیماه، اضافه کردن مخزندار ریلی برای انتقال فرآورده‌های نفتی به سیستان و بلوچستان با کمک راه آهن جمهوری اسلامی و تکمیل جایگاه های در دست احداث اشاره کرد.

لزوم اجرایی شدن طرح‌های اضطراری تامین آب استان

وزیر نیرو نیز در این نشست با تاکید بر اینکه مساله خشکسالی و تنش آبی مهمترین مطالبه مردم استان است، تصریح کرد: به دلیل خشکسالی های گذشته برخی پروژه ها در این استان با کندی روبرو شده و وزارت نیرو در دولت سیزدهم تلاش دارد تا علاوه بر اجرای طرح های انتقال آب از دریا، استخراج آبهای زیرزمینی و ژرف را نیز دنبال کند.

علی اکبر محرابیان با بیان اینکه اقدامات وزارت نیرو در سیستان و بلوچستان و در حوزه آب در تاریخ کشور بی نظیر است، بر تسریع اجرایی شدن طرح های اضطراری تامین آب استان تاکید کرد و گفت: با اختصاص اعتبارات لازم می توانیم تا سه سال آینده بخش بزرگی از مشکلات آب این استان را حل کنیم.

وی همچنین گزارشی از وضعیت کلی منابع آب استان و نقشه شهرها و مناطق دارای تنش آبی، حجم آب فعلی سدهای مخزنی استان، چگونگی تامین آب آشامیدنی شهر زاهدان و مخازن چاه نیمه ها و اقدامات انجام شده در زمینه حقابه هیرمند ارائه کرد.

وزیر نیرو همچنین به تشریح برخی از برنامه های این وزارتخانه برای تامین آب آشامیدنی منطقه سیستان و شهر زاهدان شامل طرح های اضطراری، میان مدت و بلند مدت، جهاد آبرسانی و رفع تنش آبی از ۱۷۵۱ روستا، چگونگی پیشرفت پروژه های انتقال آب از دریا و استخراج آبهای ژرف و زیرزمینی، اجاره و تملیک چاه ها، انتقال آب از دشت های این استان به زاهدان و دیگر شهرها و ساخت سدهای جدید به منظور جلوگیری از هدررفت آبهای سطحی پرداخت.

نمایندگان مردم سیستان و بلوچستان در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست دغدغه ها، راهکارها و مشکلات این استان از قبیل تبعات خشکی رود هیرمند، راهکارهای اشتغالزایی در استان، مشکلات آب و انرژی، لزوم اختصاص سهمیه های جدید سوخت به مردم، راهکارهای مقابله با قاچاق سوخت، پیگیری دریافت حقابه هیرمند و بهسازی و نوسازی جاده های استان را مطرح کردند.

از دیگر دغدغه های نمایندگان این استان می‌توان به تاکید بر تخصیص آب انتقالی از دریا بصورت خطوط آنتنی به شهرهای مختلف، تهیه فرآورده های نفتی برای گرمایش مردم با توجه به برودت هوا، ساخت آزادراه ها و بزرگراه ها و خطوط ریلی برای اتصال به کریدور شمال - جنوب و غرب - شرق، برق رسانی به روستاهای استان، افزایش سهمیه آرد، ایجاد امکانات دانشگاهی و آموزشی، جبران خسارت کشاورزان، دامداران و عشایر با توجه به سرمازدگی، تاکید بر پروژه های آبخیزداری، حل مشکلات حاشیه نشینی در شهرها و ایجاد مراکز بهداشتی درمانی می توان اشاره کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha