۱۵۰۰ میلیارد ریال از مطالبات پنبه‌کاران مغان پرداخت شد

اردبیل- ایرنا- مدیرکل تعاون روستایی استان اردبیل اعلام کرد: یک هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال از مطالبات پنبه‌کاران منطقه مغان به حساب چهار هزار کشاورز پنبه‌کار واریز شد.

ابوالفضل دشتبانی روز دوشنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا گفت: این مبلغ در ازای خرید ۱۲ هزار محموله وش پنبه تحویلی به هشت مرکز خرید پنبه در شهرستان بیله‌سوار، پارس‌آباد و اصلاندوز مغان در شمال استان اردبیل پرداخت شده است.

وی با بیان اینکه مسئولان شهرستانی، استانی و ملی برای تسویه کامل مطالبات پنبه‌کاران استان متمرکز شده اند، افزود: به تمامی کشاورزان پنبه‌کار استان اطمینان می‌دهیم که مسئولان بی‌وقفه پیگیر پرداخت تمامی مطالبات آنها در کمترین زمان ممکن هستند.

مدیرکل تعاون روستایی استان اردبیل با اشاره به آغاز خرید پنبه از اواسط آبان ماه با همکاری هشت واحد کارخانه پنبه پاک‌کنی در شهرستان پارس آباد و اصلاندوز مغان از خرید قریب ۴۳ هزار تن پنبه توسط تعاون روستایی استان خبر داد و اظهار کرد: تاکنون ۲ هزار میلیارد ریال از مطالبات پنبه کاران استان پرداخت شده است و مابقی مطالبات نیز به زودی پرداخت می‌شود.

وی اظهار کرد: خرید پنبه از کشاورزان منطقه مغان از اوایل مهر ماه آغاز شده و تا نیمه پاییز ادامه داشت ولی با افت شدید قیمت محصول برداشت شده و بروز شواهدی مبنی بر ایجاد یک بحران، با تلاش مسئولان شهرستانی، استانی و ملی، با ابلاغ وزیر کشاورزی به سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران حمایت از پنبه‌کاران شروع و عملیات خرید با مدیریت تعاون روستایی آغاز شد که روند خرید تا نیمه دی ماه در منطقه مغان ادامه داشت.

به گزارش ایرنا، سطح زیر کشت محصول پنبه در منطقه مغان در سالجاری ۱۸ هزار و ۳۰۰ هکتار بود و با پایان فصل برداشت، بالغ بر ۷۰ هزار تن وش پنبه در این منطقه استحصال شد.

خرید وش پنبه با قیمت توافقی ۳۲۰ هزار ریال از اوایل مهرماه در منطقه مغان آغاز شد ولی قیمت خرید این محصول مهم به تدریج افت کرده و در اوایل آبان ماه با بیش از ۵۰ درصد افت، به ۱۵۷ هزار ریال کاهش یافت و همین امر سبب نارضایتی و اعتراض کشاورزان پنبه کار شمال استان اردبیل شد.

ابراهیم هزارجریبی مدیرکل پنبه و محصولات صنعتی وزارت جهاد کشاورزی، نیمه مهرماه در پی افت قیمت خرید وش پنبه تولیدی کشاورزان مغان و بررسی مشکلات موجود، به منطقه سفر کرد و در پی آن مقرر شد که وش پنبه به صورت توافقی توسط ۹ واحد کارخانه پنبه‌پاک‌کنی و کشاورزان با تعیین افت ۳۰ و به قیمت هر کیلوگرم ۳۳۰ هزار ریال خریداری و در صورت نبود توافق بین طرفین، کارشناس سازمان کشاورزی میزان افت را تعیین کرده و خرید انجام شود.

با وجود این تصمیم، قیمت خرید ثابت نماند و شکل نزولی به خود گرفت و در پی این روند، هیاتی از طرف وزارت کشاورزی به ریاست علیرضا مهاجر معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی به همراه ابراهیم هزارجریبی مدیرکل پنبه و محصولات صنعتی این وزارتخانه هفته اول آبان ماه به استان اردبیل سفر کرده و مشکلات خرید پنبه در منطقه مغان را طی نشستی با حضور کشاورزان بررسی کردند.

کشاورزان پنبه‌کار منطقه در این نشست، مشکل در تهیه بذر مرغوب، نبود نظارت بر توزیع کود، بحران تامین آب پنبه کشت شده، فراهم نبودن امکان خرید تضمینی، افت قیمت محصول تولیدی، ضعف اساسی در برداشت مکانیزه محصول، نبود مدیریت درست در بازار وش پنبه و پرداخت نشدن بهای پنبه خریداری شده را از جمله مشکلات اساسی خود عنوان کردند.

در پی این جلسه، وزارت جهاد کشاورزی و سازمان تعاون روستایی برای خرید توافقی محصول پنبه مغان با قیمت توافقی هر کیلوگرم ۲۷۵ هزار ریال با مبنای ۲۰ درصد افت به تفاهم رسیدند و از همان زمان خرید محصول برداشت شده توسط تعاون روستایی استان اردبیل آغاز شد.

عملیات برداشت محصول پنبه از اراضی زراعی دشت مغان در شمال استان اردبیل از اوایل مهرماه آغاز شده و تا نیمه دی ماه ادامه داشت.

کشت پنبه در شهرستان پارس‌آباد، اصلاندوز و بیله‌سوار در منطقه مغان استان اردبیل به علت مساعد بودن شرایط اقلیمی و آب کافی از سال‌های دور رواج دارد و در سال‌های اخیر نیز کشت این محصول گسترش یافته است.

ارقام مای و لیدر پنبه مهم‌ترین ارقام محصول کشت شده در منطقه مغان محسوب می‌شود و محصول برداشت شده نیز توسط هشت کارخانه پنبه پاک‌کنی موجود در منطقه، تا سه ماه آینده بسته به شرایط آب و هوایی خرید و به پنبه سفید تبدیل و به واحدهای نساجی فروخته خواهد شد.

تعداد زارعان پنبه‌کار استان اردبیل ۷۵۰ نفر و میانگین تولید پنبه در هر هکتار از اراضی مغان نیز حدود چهار تن اعلام شده است.

پنبه از مهم‌ترین محصولات کشاورزی است که علاوه بر تامین مواد اولیه صنایع نساجی و روغن‌کشی، در اشتغال‌زایی نیز نقش مهمی ایفا می‌کند و کمتر محصول کشاورزی از نظر قابلیت ایجاد ارزش افزوده و تنوع فرآورده هم‌ردیف پنبه است.

۹ کارخانه پنبه‌کنی در منطقه وجود دارد که علاوه بر خرید توافقی، محصول خریداری شده را پس از فرآوری و تصفیه اولیه و تبدیل کردن به محلوج و دانه پنبه، به بازارهای هدف و کارخانه‌های نساجی و روغن‌کشی ارسال می‌کنند.

کشت پنبه در منطقه مغان سابقه طولانی دارد و این زراعت در حفظ مرغوبیت خاک زراعی و کاهش جمعیت حشرات، کنترل آفات و بیماری‌ها نقش بسیار مهمی دارد.

در سال‌های گذشته سطح زیر کشت پنبه در منطقه مغان تا سقف ۲۰ هزار هکتار نیز افزایش یافته بود ولی به علت جایگزین شدن محصولات دیگر، سطح زیر کشت این محصول در سال های گذشته کاهش یافت ولی با افزایش قیمت محصول و حمایت دولت، کشت این محصول در منطقه مغان در حال افزایش است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha