جنگ ۲۰۰۶ فرسایش بازدارندگی اسرائیل را برملا کرد/ ارتش آماده جنگ با حزب الله نیست

تهران – ایرنا – کارشناس و استاد دانشگاه تل آویو در فلسطین اشغالی گفت: جنگ ۲۰۰۶ پسرفت ارتش اسرائیل در برابر حزب الله لبنان را ثابت و فرسایش توان بازدارندگی آن را برملا کرد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا،  "أودی لابیل" استاد دانشگاه "بار إیلان" در تل آویو در فلسطین اشغالی در مقاله ای در روزنامه صهیونیستی "اسرائیل هیوم" تاکید کرد: ارتش اسرائیل فرسوده شده و فاقد قدرت بازدارندگی و یکسره کردن سرنوشت نبرد در رویارویی با حزب الله است.

لابیل گفت: توافق ترسیم مرزهای آبی بین فلسطین اشغالی و لبنان بی دلیل شکل نگرفت. یکی از دلایل آن این بود که سران نظامی و سیاسی اسراییل هنوز سرنوشت جنگ ۲۰۰۶ میلادی را به یاد دارند. اسرائیل در این جنگ دچار شکست اطلاعاتی در زمینه توانمندیهای نظامی طرف مقابل شد.  

او تاکید کرد: در این جنگ معلوم شد که هزینه هنگفت صرف شده برای ارتش در جای اشتباهی هزینه شده است زیرا صرف پرداخت حقوق های کلان به فرماندهان نظامی شده بود و برای انجام تمرین و آموزش و تامین تجهیزات نظامی صرف نشده بود و انبارهای تسلیحاتی در وضعیت فاجعه باری قرار داشتند و ژنرال های ارتش برای انجام یک نبرد واقعی از توان کافی برخوردار نبودند. در واقع، اگر اسراییل در سال ۲۰۰۶ در جریان توان و کیفیت ارتش خود قرار داشت، هیچ گاه وارد چنین جنگی نمی شد.

لابیل توضیح داد: در دوران نخست وزیری بنیامین نتانیاهو، ارتش اسراییل به ارتش متخصص فقط در زمینه مانور دادن تبدیل شد و توان بازدارندگی ارتش کاهش یافت. نفتالی بنت و یائیر لاپید نیز در دوره نخست وزیری کوتاه خود همان کار نتانیاهو را در ۱۲ سال نخست وزیری خود انجام داد. به زبان ساده، ارتشی وجود دارد که از توان خود برای یکسره کردن جنگ و بازداشتن حماس و حزب الله محرم شده است. توافق ترسیم مرزهای آبی بازتاب دهنده نگرانی موجود از چهره اسرائیل است. سران اسرائیل می دانند که ارتش برای دوره آتی جنگ با حزب الله آماده نیست.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha