۲۰ شهریور ۱۴۰۱، ۲۱:۴۸
کد خبرنگار: 893
کد خبر: 84884787
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

 حزب‌الله لبنان: موضع ما نسبت به حقوق دریایی، نفت و گاز در آب‌های سرزمینی تغییر نمی‌کند

تهران - ایرنا - قائم مقام دبیرکل حزب‌الله لبنان تاکید کرد که موضع این حزب نسبت به حقوق دریایی، نفت و گاز در آب‌های سرزمینی لبنان تغییر نمی‌کند و حزب‌الله بر دست‌یابی به این حقوق بصورت کامل و بدون کم و کاست اصرار می‌کند.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه خبری النشره لبنان، شیخ « نعیم قاسم » روز یکشنبه در خصوص ترسیم مرزهای دریایی لبنان با سرزمین‌های اشغالی اظهار داشت: ما منتظریم که این تصویر یک بار برای همیشه روشن شود. 

وی تاکید کرد، ما برای هر ذره از خاک یا قطره‌ی آب از سرزمین، حقوق دریایی یا نفت لبنان با هر توجیهی که باشد کوتاه نخواهیم آمد. 

قائم مقام دبیرکل حزب‌الله لبنان اضافه کرد: ما تحولات را دنبال می‌کنیم و بر اساس آن و با توجه به روند مذاکرات و نتیجه آن به روش مناسب و در وقت مناسب مواضع خود را بیان خواهیم کرد.

برای تعیین مرزهای دریایی لبنان و رژیم صهیونیستی پنج دور مذاکرات غیرمستقیم در مقر نیروهای بین‌المللی حافظ صلح (یونیفیل) در منطقه راس الناقوره در جنوب لبنان برگزار شد، ولی این مذاکرات به دلیل اختلاف دو طرف به حالت تعلیق درآمد و سپس از سرگرفته شد.

بیش از یک دهه قبل اعلام شده بود که بخش‌های شرقی دریای مدیترانه دارای منابع گازی به نسبت بزرگی هستند. در پی این گزارش‌ها اعلام شد که از ۲ سال قبل رژیم اسرائیل تلاش‌های اکتشافی خود را در این منطقه آغاز کرده است.

پس از آن بود که تنش مرزی میان لبنان و رژیم صهیونیستی بر سر مالکیت دو میدان گازی «قانا» و «کاریش» بالا گرفت و ایالات متحده به بهانه میانجیگری مذاکرات غیرمستقیم میان دو طرف وارد عمل شد تا بتواند موانع بر سر اکتشاف و استفاده از انرژی در شرق دریای مدیترانه را رفع کند.

در این میان حزب‌الله لبنان به شدت با زیاده‌خواهی رژیم صهیونیستی مخالفت کرده و به شکل‌های مختلف هشدار داده است تا زمانی که مرز آبی لبنان و منطقه اقتصادی آن در دریای مدیترانه و تکلیف میدان‌های گازی به ویژه «قانا» و «کاریش» مشخص نشود، با هر اقدام از جمله اشغال پهنه دریایی، اکتشاف و استخراج به شکل‌های مختلف مقابله می‌کند.

حمایت حزب‌الله از تشکیل دولت جدید لبنان 

قائم مقام دبیرکل حزب‌الله لبنان درباره تشکیل دولت لبنان نیز گفت: حزب‌الله از تشکیل دولت حمایت می‌کند، حتی اگر عمرش یک یا دو هفته باشد.

نعیم قاسم اظهار داشت: متقاعد کننده است که تشکیل دولت بسیار بهتر از وضعیتی است که ما در آن قرار داریم.

وی با بیان اینکه دولت می‌تواند به برخی از مشکلات موجود رسیدگی کند، افزود: دولت می‌تواند در جایگاهی قرار گیرد که اگر در زمان مقرر به رئیس جمهور دست نیافتیم به مشکل ریاست جمهوری رسیدگی کند تا در مشکل قرار نگیریم. آیا دولت پیشبرد امور ( موقت ) می‌تواند جایگزین باشد یا خیر؟.

قائم مقام دبیرکل حزب‌الله لبنان از دست اندرکاران لبنان خواست منعطف باشند و با هم سازش کنند زیرا هیچ چیز در دولت وجود ندارد که دستاوردهای ویژه و تأثیرگذار داشته باشد، اما تشکیل دولت به خودی خود دستاوردهای فراوان و تاثیرگذاری برای کشور و وضعیت موجود لبنان دارد که برای انتخاب رئیس جمهور منتظر تشکیل دولت است. 

وی ابراز امیدواری کرد که این امر به موقع آغاز شود تا اقدامات دیگری برای نجات و فعالیت در این زمینه انجام شود. 

شیخ نعیم قاسم با بیان اینکه منطق برخی کسانی که در این عرصه فعالیت می‌کنند ممانعت است، تصریح کرد که همیشه می‌شنویم که برخی نمایندگان و مسئولان وقتی از استحقاقات صحبت می‌کنند، شرایطی را مطرح می‌کنند که گویی این حق آنهاست که پیشنهاد دهند و نه حق دیگران.

قائم مقام دبیرکل حزب‌الله در خصوص انتخاب رئیس جمهوری لبنان گفت که برای انتخاب رئیس‌جمهور باید میان اکثر افراد حاضر در صحنه وجوه مشترک ببینیم و گروه‌های مختلف از او راضی باشند.

طی روزهای گذشته مساله تشکیل دولت جدید لبنان به استثنای اظهارات جدید "محمد رعد"، نماینده پارلمان و رئیس فراکسیون "وفاداری به مقاومت" درباره لزوم پیشبرد امور توسط دولت فعلی هیچ پیشرفت جدیدی نداشته و در حالی که آغاز مهلت قانونی برای انتخاب رئیس جمهور جدید از پنجشنبه گذشته ( ۱۰ شهریور ) آغاز شده است.

منابع آگاه معتقدند که مساله خطرناک در تشکیل دولت جدید لبنان این است که شکست در این زمینه، ممکن است منجر به تشکیل یک ائتلاف از جریانهای مسیحی با داعیه دفاع از اختیارات رئیس جمهور شود، زیرا هیچ‌یک از گروه‌های سیاسی این جریان نمی‌پذیرد که یک دولت موقت، اختیارات ریاست جمهوری لبنان را در دست بگیرد و این امر علت عدم دفاع این جریان‌ها از میقاتی در برابر میشل عون را مشخص می‌کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha