۱۸ شهریور ۱۴۰۱، ۱:۵۵
کد خبرنگار: 2445
کد خبر: 84882154
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

نماینده لبنانی: تعویق در استخراج گاز توسط صهیونیست‌ها، قدرت حزب الله را نشان داد

تهران- ایرنا-نماینده مجلس لبنان پنجشنبه شب درخصوص میدان گازی مشترک این کشور و رژیم صهیونیستی در دریای مدیترانه گفت:  تعویق استخراج گاز از میدان گازی، قدرت موضعگیری مقاومت (حزب الله) و دولت بیروت در پایبندی به حقوق نفتی کشورمان را به اثبات رساند.

به گزارش ایرنا، «جهاد الصمد» رئیس کمیسیون دفاع پارلمان لبنان به خبرگزاری آناتولی گفت که اعلام تعویق استخراج گاز از میدان گازی که توسط شرکت انگلیسی-یونانی (انرژین) انجام خواهد گرفت، همچنین نشانگر عدم رسیدن به توافق ترسیم مرزی میان لبنان و اسرائیل است.
سخنان الصمد همزمان با ورود "آموس هوکشتاین" میانجی آمریکایی در موضوع ترسیم مرزهای لبنان با فلسطین اشغالی به تل آویو صورت می‌گیرد.
رپی تهدیدهای حزب الله درخصوص لزوم برخورداری لبنان از حقوق دریایی و منابع گازی خود در مرز دریایی لبنان و فلسطین اشغالی، رسانه های رژیم صهیونیستی اخیرا از تعویق در موعد استخراج نفت در این منطقه از سوی رژیم صهیونیستی خبر داده اند.  

به رغم اصرار رژیم صهیونیستی مبنی بر اینکه این توقف یک ماهه ناشی از مسائل فنی مربوط به شرکت استخراج کننده گاز (انرجین) بوده و ربطی به تهدیدات حزب الله ندارد، گزارش های رژیم صهیونیستی اذعان دارند که حزب‌الله، آمریکا و اسرائیل را ناگزیر به جدی گرفتن مواضع لبنان در این پرونده کرده و یک بازه زمانی کوتاه و حداکثر چند هفته ای را برای مذاکرات تعیین کرده است؛ امری که مانع تمدید فرصت دهی یا وقت کشی اسرائیل و آمریکا در این پرونده خواهد شد.

بیش از یک دهه قبل اعلام شد که بخش‌های شرقی دریای مدیترانه دارای منابع گازی به نسبت بزرگی هستند. در پی این گزارش‌ها اعلام شد که از دو سال قبل اسرائیل تلاش‌های اکتشافی خود را در این منطقه آغاز کرده است.
پس از آن بود که تنش مرزی میان لبنان و رژیم صهیونیستی بر سر مالکیت دو میدان گازی «قانا» و «کاریش» بالا گرفت و ایالات متحده به بهانه میانجیگری مذاکرات غیرمستقیم بین دو طرف وارد عمل شد تا بتواند موانع بر سر اکتشاف و استفاده از انرژی در شرق دریای مدیترانه را رفع کند.

یکی از این میدان‌های مورد مناقشه میدان گازی «کاریش» است که لبنان و رژیم صهیونیستی در زمینه مالکیت و استفاده از منافع اقتصادی آن اختلاف شدیدی دارند.

در این میان حزب الله لبنان به شدت با زیاده‌خواهی رژیم صهیونیستی مخالفت کرده و به شکل‌های مختلف هشدار داده است تا زمانی مرز آبی لبنان و منطقه اقتصادی آن در دریای مدیترانه و تکلیف میدان های گازی به ویژه «قانا» و «کاریش» مشخص نشود با هر اقدام از جمله اشغال پهنه دریایی، اکتشاف و استخراج به شکل‌های مختلف مقابله می‌کند.

اکنون با تداوم جنگ اوکراین و بحران انرژی در اروپا و افزایش شدید بهای گاز، غرب تلاش دارد با سپردن میدان‌های گازی مدیترانه به رژیم صهیونیستی، منبع هرچند کوچک اما مطمئنی را برای تامین نیازهای کشورهای اروپایی دست و پا کند.

سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان اخیرا تاکید کرد که اگر لبنان به حق خود درباره بهره برداری از منابع و ثروت هایش نرسید، رژیم صهیونیستی هم نخواهد توانست نفتی استخراج کند.

وی افزود: ما با جلوگیری از استخراج از میدان نفتی "کاریش" به دنبال یک دستاورد اخلاقی نیستیم، بلکه می خواهیم نفت خود را استخراج کنیم، بنابراین اگر لبنان حق خود را در این میدان نفتی نگیرد، رژیم صهیونیستی هم در هیچ جایی حق استخراج نفت یا گاز را نخواهد داشت.  

نصرالله تاکید کرد: امروز دشمن احساس ضعف می‌کند و خواهان جنگ نیست، زیرا می‌داند درصورت درپیش گرفتن راه جنگ، حریف مقابل فقط حزب‌الله نخواهد بود بلکه ممکن است کل محور مقاومت را مقابل خود قرار داده و موجب نابودی خود شود. در پیش گرفتن راه جنگ برای اسرائیل گزینه ای بسیار پرخطر و پرهزینه خواهد بود.

وی پیش از این نیز درباره تنش دریای بین لبنان و رژیم صهیونیستی تصریح کرد: اگر میانجی آمریکایی بیاید و آنچه را که لبنان می‌خواهد بدهد، ما به سمت آرامش می‌رویم و اگر آن چیزی را که دولت می‌خواهد ندهد، رو به درگیری می رویم.

دبیرکل حزب الله لبنان افزود: چشم ها به آموس هوکشتاین میانجی آمریکایی که تاکنون وقت تلف کرده و وقتش رو به اتمام است، دوخته شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha