۱۴ تیر ۱۴۰۱، ۱۶:۰۰
کد خبرنگار: 1287
کد خبر: 84812386
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

واحدهای گلخانه‌ای سبزی و صیفی کشور شناسه‌دار می‌شوند

شهرکرد- ایرنا- معاون دفتر امور گلخانه‌ها، گیاهان زینتی و قارچ خوراکی وزارت جهادکشاورزی با اشاره به اینکه براساس آمار سال ۹۹ وزارت جهادکشاورزی ۱۲ هزار و ۱۷۸ هکتار گلخانه‌های کشور محصولات سبزی و صیفی است، گفت: تمام واحدهای گلخانه‌ای سبزی و صیفی در کشور تا پایان مردادماه شناسایی و شناسه‌دار می‌شوند.

به گزارش ایرنا، الهام فتاحی‌فر روز سه‌شنبه در نخستین همایش گلخانه‌داران استان افزود: براساس ابلاغیه فروردین‌ماه وزیر جهادکشاورزی و دستورالعمل زمینه این ابلاغیه، در راستای ارتقاء سلامت محصولات، شناسایی واحدهای گلخانه‌ای سبزی و صیفی در دستور کار قرار گرفته تا از این طریق کیفیت محصولات گیاهی ارتقا یابد.

وی با اشاره به اینکه در این گردهمایی دستورالعمل شناسایی و اجرایی نظارت و فرهنگ تولید عرضه محصولات گلخانه‌ای ارائه و تبیین شد، گفت: برای اجرای این دستوالعمل، معاونت‌های تخصصی دستورالعمل‌های نظارتی را آماده و به استان‌ها ابلاغ کردند تا واحدهای گلخانه‌ای فعال در بخش‌های مختلف شناسایی شود.

به گفته وی، تعیین مسوولان کیفی و اجرایی برای واحدهای گلخانه‌ای و زیرنظارت قرار گرفتن فرایند تولید و برداشت محصولات گلخانه‌ای از مهمترین اهداف اجرای این دستور العمل است تا بتوان در پایان فصل برداشت هر محصول،  کد شناسایی برای محصول صادر شود.

فتاحی‌فر افزود: کد شناسایی محصول به عنوان ردیابی آن است تا مبدا و مکان تولید محصول برای مصرف کننده داخلی یا مصرف کننده خارجی که بازار صادراتی ما است فراهم شود.

وی افزود: بر اساس آمار رسمی سال ۹۹ وزارت جهادکشاورزی بیش از ۱۷ هزار و ۱۱۷ هکتار گلخانه در سطح کشور وجوددارد که از این میزان ۱۲ هزار و ۱۷۸ هکتار محصولات سبزی و صیفی و سه هزار و ۳۷۲ هکتار مربوط به گل و گیاهان زینتی است که  ۷۵ درصد سطح گلخانه‌های کشور ر ا سبزی و صیفی تشکیل می‌دهد.

به گفته وی، در این طرح دوره اول کشت به صورت تشویقی و دوره کشت دوم به صورت اجباری است و بهبود مدیریت تولید در واحد گلخانه، مصرف سم و تغذیه بحث‌های مستندسازی  در این طرح مورد تاکید قرار دارد.

فتاحی‌فر افزود: نظارت بر فعالیت گلخانه داران و تولید باید زیر نظر ناظران فنی باشد و همه جوانب نظارتی باید در واحدهای گلخانه رعایت شود.

وی اظهار داشت: مرحله تایید سلامت محصول براساس دستورالعمل‌هایی است که سازمان حفظ نباتات تدوین کرده و به تمام معاونت‌ها ابلاغ شده است.

رییس انجمن ملی گلخانه داران کشور:گلخانه‌های تابع اقلیم در کشور توسعه پیدا می‌کنند

رییس انجمن ملی گلخانه داران کشور گفت: گلخانه‌های تابع اقلیم در استان‌های مختلف با توجه به شرایط آب و هوایی احداث و توسعه پیدا می‌کند.

به گزارش ایرنا، رحمان حسینی‌فرد نیز در این همایش افزود: این گلخانه‌ها با توجه به‌تناسب اقلیمی استان‌های کشور و امکانات و ظرفیت‌های موجود در استان‌های مختلف از قبیل سابقه کشت محصولات گلخانه‌ای، وجود بازارهای مصرف و امکانات زیربنایی احداث می‌شود و در هر منطقه به کشت محصولات خاص از جمله سبزی و سیفی، خیار وگوجه و یا میوه‌های گرمسیری پرداخته می‌شود.

وی اظهار داشت: گلخانه‌های تابع اقلیم، با استفاده از سازه‌های فنی و سبک و متناسب با تحلیل میانگین بلندمدت پارامترهای هواشناسی از جمله دمای ماهانه، حداکثر و حداقل دما ، رطوبت نسبی  و تابش خورشیدی ماهانه منطقه‌ای، طراحی و اجرا می‌شود.

حسینی‌فرد با اشاره به اینکه انجمن ملی گلخانه‌داران کشور از سال ۸۰ در کشور فعال شده و بیش از ۱۰۰ عضو فعال دارد، گفت: اعضای این انجمن در بخش‌های طراحی گلخانه، ساخت قطعات، ساخت گلخانه، شرکت‌های تولید مواد اولیه ساخت گلخانه شامل پلاستیک، سیستم گرمایشی وسرمایشی ، سیستم آبیاری، آب شیرین کن فعالیت دارند.

به گفته وی، در برخی باغات کشور که هرساله خطر سرمازدگی و تگرگ مواجه است نیز اجرای طرح پوشش سایه‌بان پیشنهاد می‌شود  که این پوشش در فصل بهار از خطر تگرگ و تابستان از تبخیر و تعریق جلوگیری می‌کند و مصرف آب را نیز کاهش و جلوی تشعشع خورشید به درختان راگرفته از آفتاب سوختگی محصولات جلوگیری می‌شود تا محصول باکیفیت تر تولید شود.

وی به توسعه گلخانه‌های کنترل اقلیم مدرن درسطح کشور اشاره  کرد و گفت: تولید محصول در این گلخانه‌ها در طول ۱۲ ماه انجام می‌شود که به دلیل مجهز بودن بسیار گران هستند و توسعه این گلخانه‌ها دار همه استانها ضروری نیست.

حسینی‌فرد به توسعه گلخانه تابع اقلیم در استان چهارمحال وبختیاری اشاره کرد و گفت: این استان به دلیل ارتفاع ۲ هزار و ۴۰۰ متری از سطح دریا در زمینه تولید گل تولید رز بسیار موفق خواهد بود.

وی بر اجرای طرح توسعه سایه‌بان برای زودرس کردن محصولات و جلوگیری از خطرسرمازدگی و تگرگ در باغات استان تاکید کرد و افزود: این استان ظرفت تولید نشاء محصولات گلخانه‌ای برای سایر استان‌ها به خصوص جنوب را دارد.

به گزارش ایرنا، نخستین همایش گلخانه داران استان چهارمحال و بختیاری به مدت ۲ روز در مجتمع آفتاب بروجن در حال اجراست.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha