سه گلخانه تابع اقلیم در استان فارس به بهره‌برداری رسید   

شیراز-ایرنا-رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس از افتتاح سه واحد گلخانه تابع اقلیم (آ ب و هوا) محصولات در این استان خبر داد و گفت: گلخانه‌ سبزی و صیفی شیراز به مساحت ۳۰ هزار مترمربع و با اعتبار ۱۲۰ میلیارد ریال آورده شخصی به بهره‌برداری رسید.

به گزارش روز یکشنبه خبرنگار ایرنا، مجتبی دهقان‌پور در آیین افتتاح این طرح اظهار کرد: تولید سالانه این گلخانه ۷۵۰ تن محصول گوجه فرنگی است و با بهره‌برداری از آن زمینه اشتغال ۳۰ نفر فراهم شده است.

به گفته رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس ۲گلخانه تابع اقلیم دیگر نیز در شهرستان های مرودشت و فسا به ترتیب به مساحت هشت هزار و ۵۰۰ مترمربع با تسهیلات ۵۸ میلیارد ریالی و آورده شخصی به مبلغ ۱۲ میلیارد ریال و دیگری به مساحت هزار و ۳۰۰ مترمربع با هزینه شخصی ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال در ایام گرامیداشت هفته جهاد کشاورزی به بهره برداری رسیده‌اند که این گلخانه‌ها هم زمینه اشتغال ۱۱ نفر را فراهم کرده اند.

وی با بیان اینکه سطح گلخانه‌های احداث شده در استان فارس در حال حاضر ۹۶۸ هکتار است، افزود: این سطح شامل ۷۲۸ هکتار گلخانه‌های با پوشش پلاستیک و تابع اقلیم و ۲۴۰ هکتار سایبان است.

دهقان‌پور به تولید محصولات متنوع در گلخانه‌ها اشاره کرد و گفت: انواع سبزی و صیفی‌جات، میوه‌های مناطق گرمسیری، قارچ خوراکی، نشاء و نهال و گیاهان دارویی و گل و گیاهان زینتی در این فضا تولید می‌شوند.

وی راه‌اندازی پایانه گل فارس در شهرستان شیراز را از دیگر اقدامات انجام شده در حوزه باغبانی و گلخانه‌ها عنوان کرد و گفت: با راه‌اندازی این مجموعه و واگذاری غرفه به گلخانه‌داران گل و گیاهان زینتی، انواع گل‌های تولیدی استان فارس در این پایانه عرضه می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس عنوان کرد: احداث گلخانه تابع اقلیم در مناطق معتدل بهترین کارایی را دارد با این مزیت که هزینه احداث آن کمتر از یک سوم گلخانه‌های با پوشش پلاستیک است و با حداقل سرمایه‌گذاری، بیشترین بهره‌وری و حجم تولید را در پی دارد.

اقلیم گلخانه چگونه است؟

هر منطقه‌ای بر روی کره زمین دارای آب و هوایی مخصوص به خود است. برخی با آب و هوای گرمسیری، برخی معتدل و برخی هم قطبی خواهند بود. هرکدام از این آب و هواها دارای گیاهان و حیوانات بسیار متفاوتی هستند که شرایط رشد خود را در آن آب و هوا دارند و با منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنند سازگار شده‌اند.

اقلیم درواقع به معنی آب و هوا است و آب و هوا نیز به معنای شرایط معمول دما، رطوبت، فشار اتمسفر، باد، بارندگی و سایر عناصر هواشناسی است. اقلیم هر نقطه از زمین طبق تحلیلات مختلف مشخص می‌شود که به طور معمول هر۳۰ سال با اندازه گیری دما، رطوبت و … اقلیم هر منطقه مشخص می‌شود. گلخانه هم اگر مانند زمین تصور شود با توجه به نقطه‌ای که قرار دارد دارای اقلیم مخصوص به خود است.

برای شکل دادن یک اقلیم مناسب برای گلخانه باید موارد حیاتی رشد گیاه، یعنی نور، رطوبت، co۲ را در نظر گرفت، آن‌ها را بررسی کرد تا تعادل داشته باشد. این تعادل و اقلیم مشخص شده، باعث رشد و عمر بهتر گیاهان می‌شود؛ همچنین وقتی اقلیم یک گلخانه مشخص شود، در مصرف انرژی‌های مختلف صرفه جویی می‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha