گروه هفت حمله موشکی به مرکز خرید در اوکراین را محکوم کرد

تهران-ایرنا- رهبران گروه هفت که در اجلاس سالانه خود در جنوب آلمان گردهم آمده‌اند، حمله موشکی روسیه به یک مرکز خرید در شهر کرمنچوک اوکراین را محکوم کردند.

به گزارش ایرنا از رویترز، در بیانیه مشترک گروه هفت که دوشنبه‌شب توسط سخنگوی دولت آلمان منتشر شد، آمده است: ما با اوکراین در سوگواری قربانیان این حمله بی‌رحمانه متحد هستیم. 

این افزود: حمله بی‌رویه به غیرنظامیان بی‌گناه جنایت جنگی محسوب می‌شود. ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و آن‌هایی که در این حمله شرکت داشتند، مسولیت پذیر خواهند شد. 

به گزارش ایرنا، دیمیترو لونین فرماندار منطقه‌ای روز دوشنبه ادعا کرد که روز دوشنبه دو موشک روسیه به یک مرکز خرید شلوغ در شهر کرمنچوک در مرکز اوکراین اصابت کرد و در این حمله دست‌کم ۱۱ نفر کشته و ۵۰ نفر دیگر مجروح شدند.

ولودیمیر زلنسکی رییس جمهور اوکراین نیز اعلام کرد که هنگام وقوع این حمله موشکی دست‌کم یکهزار نفر در این مرکز خرید حضور داشتند و انفجار این موشک‌ها موجب وقوع یک آتش سوزی بسیار بزرگ شده است. 

نیروهای اوکراینی روز جمعه گذشته از شهر راهبردی سیورودونتسک عقب‌نشینی کردند. تصرف شهر سیورودونتسک و افتادن آن به دست نیروهای روسی یکی از بزرگترین آورده‌های ارتش روسیه از زمان تصرف شهر بندری «ماریوپل» در ماه گذشته است.

روس‌ها طی چند روز اخیر پیشرفت‌های قابل توجهی در خاک اوکراین داشتند از جمله آن‌ها کنترل کامل دو شهر جنوبی «لیسیچانسک» و «سورودوینسک» در استان لوگانسک واقع در شرق این کشور است.

پیش از این یک منبع اطلاعاتی آمریکا در گفت وگو با سی ان ان اعلام کرد: نظامیان روس با درس گرفتن از اشتباهات روزهای ابتدایی جنگ، اکنون در انجام هماهنگ حملات هوایی و زمینی و زنجیره تامین و پشتیبانی موفق عمل می‌کنند. 

رئیس‌جمهور روسیه روز ۲۱ فوریه (دوم اسفندماه) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت. 

وی سه روز پس از آن در روز پنجشنبه ۵ اسفند آغاز عملیات نظامی ویژه علیه اوکراین را اعلام‌کرد و روابط پرتنش مسکو-‌کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضع‌ داد. 

درگیری‌ها در اوکراین و نیز واکنش‌ها به اقدام روسیه همچنان ادامه دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha