دیپلماسی قضایی راهی برای درک متقابل کشورها است

تهران - ایرنا - معاون امور بین‌الملل قوه قضاییه و دبیر ستاد حقوق بشر با اعلام آمادگی ایران برای گفت وگوهای حقوق بشری و همکاری‌های قضایی میان تهران - وین گفت: دیپلماسی قضایی راهی برای درک متقابل و کمک به حل معضلاتی است که از طرق سیاسی امکانپذیر نیست.

به گزارش روز شنبه ایرنا از ستاد حقوق بشر، کاظم غریب‌آبادی در دیدار «ولف دیتریش هایم» سفیر اتریش در تهران با تاکید بر استقبال ایران از گفت وگوهای حقوق بشری با سایر کشورها، از نگاه سیاسی به موضوع حقوق بشر انتقاد کرد و افزود: متاسفانه برخی کشورها از حقوق بشر به عنوان ابزاری علیه سایرین استفاده می‌کنند تا به اهداف سیاست خارجی خود دست یابند.

معاون امور بین الملل دستگاه قضا، قطعنامه‌ حقوق بشری علیه ایران را نمونه بازری از اقدام سیاسی در ساحت حقوق بشر خواند و تصریح کرد: در حالی که برخی کشورها حتی سابقه برگزاری یک انتخابات هم ندارند یا کشورهای مدعی حقوق بشر که خود با نقض گسترده حقوق بشر مواجه هستند، از هر گونه انتقاد و اقدامی مصون هستند اما به بهانه نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران، گزارشگر ویژه برای این امر منصوب و قطعنامه‌ تصویب می‌شود که از واقعیت‌های جامعه ایران دور است.

وی ضمن انتقاد از رویکرد غرب در حمایت از قطعنامه‌ کانادا علیه ایران گفت: کانادا یکی از ناقضان عمده و اصلی حقوق بشر است. نقض حقوق مردمان بومی، جنایت علیه کودکان، نقض گسترده حقوق ایرانیان مقیم کانادا با محروم کردن آنان از دریافت خدمات کنسولی، فقط بخشی از اقدامات ناقض حقوق بشری کانادا است.

غریب‌آبادی با بیان اینکه کشورهای غربی نیز مصون از نقض حقوق بشر نیستند و موارد متعددی نقض حقوق در حوزه‌های مختلف در این کشورها روی می دهد، افزود: چنانچه یک رویکرد دوگانه و سیاسی در حوزه حقوق بشر اتخاذ شود، قربانی صرفا، خود حقوق بشر خواهد بود.

سفیر اتریش نیز در این دیدار با تشریح رویکرد کشور خود در حوزه حقوق بشر، از ایده گفت وگوهای حقوق بشری و تبادل همکاری‌های قضایی با هدف ایجاد درک مشترک و تبادل تجربیات، استقبال کرد.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha