رییس کمیسیون آموزش مجلس: موسسه رازی مادر بهداشت ایران است

کرج – ایرنا – رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اشاره به تحقیقات و تولیدات موسسه رازی در تولید واکسن های مختلف انسانی، دامی و بیماری های مشترک گفت که این موسسه مادر بهداشت ایران به شمار می رود.

علیرضا منادی سفیدان شامگاه دوشنبه در حاشیه بازدید از موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی و سایت کارآزمایی بالینی واکسیناسیون رازی کووپارس افزود: با ورود به موضوع واکسن کرونا، موسسه رازی فرزند جدیدی به دنیا آورده و یک موسسه دیگری شکل گرفته که این شکل گیری به شکل فیزیکی نیست بلکه موسسه دچار دگردیسی رو به جلو شده است.

منادی سفیدان گفت: رازی امروز این امکان را دارد واکسنی نوترکیب بسازد که چنین اتفاق مبارکی برای کشور ما سرمایه بزرگی است.

وی با بیان اینکه هشت هزار و ۷۵۰ جرم بیماری زا و پاتوژن داریم که انسان و حیوان را بیمار می کند، افزود: از این تعداد ۸۳۴ مورد در خصوص بیماری های مشترک بین انسان و دام است یعنی حدود ۵۰ درصد مشترک می باشد.

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی به بیماری تب مالت به عنوان یکی از بیماری های خطرناک مشترک بین انسان و دام اشاره و تصریح کرد: در صورتیکه فرد به این بیماری دچار شود تا پایان عمرش ضمن تحمل دردهای فراوان امکان درمان کمی دارد که دانشمندان این موسسه با تولیدات خود تستی را در دام انجام می دهند که با شناسایی دام آلوده، دام حذف می شود ولی اگر شناسایی نشود ۱۰ ها نفر را مبتلا می کند.

منادی سفیدان با تاکید بر اینکه در موسسه سرم سازی رشته واکسینولوژکی به عنوان یک رشته جدید باید ایجاد شود، افزود: با تولید واکسن رازی کووپارس در این موسسه انقلابی شده که شاید هنوز محققان این موسسه متوجه اهمیت کار خودشان نشده باشند زیرا یک سرم سازی جدید با علم جدید متولد شده که تکیه گاهی برای حکومت است که سلامت را برای مردم تامین می کند.

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی اطمینان خاطر داد که کمیسیون آموزش پشتوانه رازی خواهد بود.

وی خطاب به دست اندرکاران موسسه رازی  گفت: با مشاهده فعالیت های موسسه رازی شور و شعف و حس زندگی در فرد ایجاد می شود.

موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی در کرج مستقر است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha