۴ مهر ۱۴۰۰، ۰:۳۶
کد خبر: 84484062
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

نخست وزیر هند: نباید از خاک افغانستان برای اهداف تروریستی استفاده شود

تهران- ایرنا- نخست وزیر هند در جریان اظهارات خود در مجمع عمومی سازمان ملل اعلام کرد نباید از خاک افغانستان برای اهداف تروریستی استفاده شود.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری "ای ان آی" نارندرا مودی روز شنبه گفت: باید تمهیداتی در نظر گرفته شود تا کسی نتواند از وضعیت شکننده و حساس در افغانستان سوء استفاده کند.  
نخست وزیر هند از جهان خواست تا برای محافظت از حقوق مردم افغانستان از جمله تامین امنیت و حقوق زنان و دختران و اقلیت‌های افغان اقدام کنند.  
وی افزود: کشورها باید بدانند استفاده از تروریسم به عنوان ابزار به خود آنها نیز آسیب می‌زند. امروز جهان شاهد گسترش تهدید افکار خشن و افراط گرایی است. در این وضعیت، جهان باید به جایی تبدیل شود که در آن علم و فکر عمل‌گرا رشد کند.  
مودی با اشاره به نقش سازمان ملل یادآور شد: سازمان ملل و شورای امنیت در حال از دست دادن اعتبار خود بوده و سوالات زیادی در خصوص عملکرد این سازمان‌ها مطرح شده است. این سازمان برای معتبر بودن باید رویکرد خود را تغییر دهد.  
وی همچنین خواهان محافظت از اقیانوس‌ها و منابع آبی از رقابت برای انحصار و محرومیت دیگران شد و تاکید کرد: منابع دریایی برای تجارت جهانی حیاتی هستند.  
نخست وزیر هند با اشاره به مبارزه این کشور با کرونا و تلاش برای ساخت واکسن این بیماری اظهار داشت: تصمیم گرفته‌ایم صادرات واکسن را از سر بگیریم و از شرکت‌های سازنده واکسن می‌خواهیم در هند سرمایه گذاری کنند.  
این چهارمین حضور نخست وزیر هند در مجمع عمومی سازمان ملل است. وی پیش از سخنرانی خود در مجمع عمومی که به صورت حضوری و به زبان هندی انجام شد، با جو بایدن رییس جمهوری آمریکا و کاملا هریس معاون وی در کاخ سفید دیدار کرد.  
نخست وزیر هند همچنین با نخست وزیران استرالیا و ژاپن نیز دیدار کرده است.  
هند به همراه آمریکا، استرالیا و ژاپن عضو یک ائتلاف چهار جانبه به نام گروه ۴ هستند که اعتراضات چین را به دنبال داشته است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha