سفر خلیلزاد به هند، قطر و پاکستان برای اجرای توافقنامه آمریکا - طالبان

دهلی نو- ایرنا- زلمی خلیل زاد نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان با هدف مذاکره برای تقویت صلح با گروه طالبان به هند، قطر و پاکستان سفر می‌کند، وی در حالی وارد دهلی نو خواهد شد که هندی ها همچنان امیدی به اجرای این توافقنامه ندارند.

به گزارش خبرگزاری "ای ان آی" هند، وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد که خلیل زاد به منظور اجرای کامل توافق میان طالبان و آمریکا با نمایندگان طالبان در دوحه دیدار خواهد کرد. 
در بیانیه وزارت خارجه آمریکا همچنین آمده است: نماینده ویژه آمریکا به منظور گفت و گو در مورد نقش مهم دهلی نو در تامین صلح بادوام در افغانستان و منطقه، با مقامات هندی دیدار خواهد کرد. 
خلیل ‌زاد در ادامه سفر خود قرار است در اسلام‌آباد با مقام‌های پاکستانی دیدار و درباره روند صلح افغانستان مذاکره کند. 
وزارت امور خارجه آمریکا همچنین اعلام کرده است که خلیل ‌زاد در این دیدارها خواستار حمایت از کاهش فوری خشونت‌ها، آغاز هر چه سریع‌تر مذاکرات و همکاری همه طرفین برای مقابله با ویروس کرونا در افغانستان خواهد شد. 
ماه گذشته بود که زلمی خلیل زاد با اس جایشانکار وزیر امور خارجه هند گفت و گو و از حمایت دهلی نو از تلاش‌های بین المللی و منطقه‌ای برای تحقق یک صلح بادوام قدردانی کرد. 
گفت و گوی آمریکا با هند در مورد افغانستان در میان افزایش نگرانی‌های دهلی نو مبنی بر بی‌تاثیر بودن صلح آمریکا و طالبان در کاهش خشونت‌ها در افغانستان انجام می‌شود. 
دولت هند همچنین نگران است که هیچ اقدام آشکاری از سوی طالبان برای دور شدن از گروه‌های تروریستی مانند القاعده و گروه‌های پاکستانی مانند جیش محمد و لشکر طیبه انجام نگرفته باشد. 
دولت آمریکا در اسفند گذشته پس از دو دهه جنگ، با گروه طالبان در دوحه قطر توافق‌نامه صلح امضا کرد. دو طرف ۱۸ ماه سرگرم مذاکره برای دست یافتن به این توافق بودند که بر اساس آن تمامی نیروهای آمریکایی در خلال ۱۴ ماه آینده افغانستان را ترک خواهند کرد و همچنین مرحله دیگری از تلاش‌ها برای برقراری صلح آغاز خواهد شد که هدف آن مصالحه میان طالبان و دولت افغانستان خواهد بود، با اینحال افغان ها صلح میان دولت و طالبان را در دوردست ها جست وجو می کنند و کارشناسان معتقدند که این سفر خلیلزاد در چارچوب عملیاتی کردن توافقنامه انجام می گیرد.
منبع و لینک خبر: 
https: //www. aninews. in/news/world/us/us-special-envoy-to-visit-india-qatar-pakistan-to-revive-afghan-peace-talks20200507063514/
 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha