تحلیلگر مسایل بین المللی: القاعده امروز قوی تر از ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ است

نیویورک- ایرنا- "ابراهیم بایس" (Ibraheem Bahiss) تحلیلگر بین المللی مسایل افغانستان اظهار داشت: القاعده امروز در زمینه ظرفیت کلی، ممکن است بسیار قوی تر از گروهی باشد که در ۱۱سپتامبر ۲۰۰۱ به آمریکا حمله کرد.

مشاور گروه بین المللی بحران در برنامه آسیا روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا درباره دلیل عدم توانایی آمریکا در دستیابی کامل به اهداف خود  در مبارزه با تروریسم گفت: به اعتقاد من، سیاست های اولیه آمریکا در مبارزه با تروریسم از درک نادرست آن از محدودیت های نظامی و تاثیر بلند مدت سیاست ها نشات گرفته بود.
وی افزود: اگر آمریکا سیاستی اتخاذ می کرد که چشم انداز محدود تری داشت و در اهداف خود واقع بینانه بود، می توانست خیلی زودتر "پایان موفقیت آمیز ماموریت" خود را اعلام کند.

القاعده قابلیت دسترسی به مناطقی فراتر از افغانستان دارد
این تحلیلگر ارشد بین المللی در پاسخ به سوالی درباره ارزیابی عملکرد آمریکا پس از ۲۰ سال در مبارزه با تروریسم بخصوص القاعده افزود: پاسخ به این سوال مشکل است. اقدامات آمریکا در دوره پسا ۱۱ سپتامبر از سویی توانایی ها و ظرفیت القاعده را کاهش داده اما از سوی دیگر، تلاش های متعصبانه واشنگتن، القاعده را به یک سازمان بین المللی که قابلیت دسترسی به مناطق بسیار فراتر از افغانستان را دارد، تبدیل کرده است.
مشاور بین المللی گروه بحران اضافه کرد: در زمینه ظرفیت کلی، القاعده امروز ممکن است بسیار قوی تر از گروهی باشد که در ۱۱ سپتامبر به آمریکا حمله کرد اما  آمریکا و متحدانش نیز امروز یک پروتکل قوی تر امنیتی دارند.
بایس تصریح کرد: پروتکل امنیتی که امروز آمریکا و متحدانش برای مبارزه با تروریسم دارند، حمله موفقیت آمیز هر سازمانی علیه آمریکا و متحدان را بسیار مشکل می سازد.

آمریکا هشت سال دیر از افغانستان خارج شد
این تحلیلگر گروه بین المللی بحران در پاسخ به سوالی در ارزیابی خروج شتابزده آمریکا از افغانستان اظهار داشت:  استدلال من این است که آمریکا هشت سال دیر از افغانستان خارج شد.
بایس افزود: اگر امریکا در سال ۲۰۱۴ زمانی که گروه طالبان در وضعیت ضعف قرار داشت از افغانستان خارج می شد، دولت افغانستان فرصت تقویت بیشتر خود را برای حفظ قدرت داشت.
مشاور گروه بحران در برنامه آسیا تصریح کرد در عوض، آمریکا سالها منتظر ماند و به طالبان اجازه داد تا دوباره ظهور کند و تسلط خود  بر افغانستان را تقویت کند. با توجه به اینکه آمریکا در شرایطی افغانستان را ترک کرد که طالبان از سال ۲۰۰۱ تاکنون در قوی ترین حالت خود بود، نتیجه این عقب نشینی زیاد تعجب برانگیز نیست.

پروسه مشروعیت طالبان تدریجی و ضمنی خواهد بود
تحلیلگر مسایل افغانستان در پاسخ به این سوال که آیا آمریکا طالبان را به رسمیت خواهد شناخت؟ گفت: رییس جمهوری آمریکا اعلام کرده است به رسمیت شناختن طالبان زمان زیادی خواهد برد.
وی افزود: شرایط نشان می دهند که تعداد کمی از کشورها در به رسمیت شناختن طالبان عجله خواهند کرد.
مشاور گروه بحران در برنامه آسیا ادامه داد: حتی اگر این مشروعیت رخ دهد، احتمالا یک پروسه تدریجی و ضمنی خواهد بود تا مشروعیت آشکار و صریح.

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا برای خاتمه طولانی‌ترین جنگ این کشور در آستانه بیستمین سالگرد حادثه ۱۱ سپتامبر، ۱۷ روز تاریک و دلهره‌آور را برای آمریکایی‌ها و جهان و پایانی مرگبار و پر از درد و رنج را برای مردم افغانستان رقم زد تا در واقع پایان پروژه ناکام "ملت سازی" آمریکا را اعلام کند.
بایدن در روز ۳۰ اوت (۸ شهریور) همزمان با اعلام پایان حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان گفت در ۱۷ روز گذشته نیروهای آمریکایی "بزرگترین عملیات خروج هوایی در تاریخ آمریکا" را انجام دادند و بیش از ۱۲۰هزار شهروند آمریکایی، شهروند کشورهای متحد و شرکای افغان خود را از افغانستان خارج کردند.
پایان طولانی‌ترین جنگ آمریکا و خروج پر از حاشیه و هرج و مرج این کشور از افغانستان باعث شد تا کمیته‌های مختلف کنگره آمریکا که تحت تسلط دموکرات‌ها قرار دارند، خواهان تحقیقات گسترده در خصوص حضور آمریکا در افغانستان شوند.
 به گزارش نیویورک تایمز، مقامات وزارت دفاع آمریکا بیان کردند که القاعده می‌تواند طی دو سال خود را بازسازی کند. آنها پس از سقوط دولت افغانستان به قانونگذاران آمریکایی گفتند که در حال بررسی این بازه زمانی هستند.
یک تحقیق دانشگاه براون می گوید که ارتش آمریکا از زمان وقوع حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر، تاکنون ۱۴ تریلیون دلار برای طرح موسوم به "مبارزه با تروریسم جهانی" هزینه کرده که ۴.۴ تریلیون دلار آن عاید شرکت‌های اسلحه‌سازی این کشور شده است.
به گزارش بیزینس اینسایدر، در تحقیق موسسه امور عمومی و بین المللی واتسون از دانشگاه براون، مشخص شده است که نیمی از مجموع بودجه وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) بین سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۲۰ که به ۱۴ تریلیون دلار می‌رسد، به شرکت‌های تسلیحاتی این کشور رسیده است.
این موسسه در گزارش خود افزود: دولت آمریکا پس از وقوع حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر، به بهانه "جنگ جهانی با تروریسم" و همچنین تامین مالی اشغال افغانستان، هزینه‌های نظامی خود را بشدت افزایش داده است.
 

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha