طرح خرید دام سبک مازاد عشایر استان یزد آغاز شد

یزد- ایرنا - مدیرکل پشتیبانی امور دام یزد استان گفت:در چارچوب طرح حمایت از دام های مولد و عشایر کشور بر پایه مجوز صادره از سوی شرکت مرکزی ، خرید دام سبک مازاد و نیز قابل کشتار ایلات با عنوان طرح خشکسالی آغاز شد.

به گزارش روز سه شنبه روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی یزد، نادر سلیم افزود: این اداره کل با اتخاذ تدابیر  لازم برای اجرای طرح و هماهنگی با سایر اداره ها و دستگاه های مرتبط، تشکیل و استقرار گروه های فنی و بهداشتی  در مناطق عشایری  و کشتارگاه‌ها بر حسب دستوالعمل اقدام به خرید ،حمل و کشتار دام های مازاد و قابل کشتار کرد.

وی اظهار کرد: براساس نظر کارگروه تنظیم بازار استان یزد یا به صورت لاشه گرم به بازار عرضه می شود  یا با بسته بندی انجماد  و ذخیره سازی سپس متناسب با شرایط بازار اقدام به عرضه می کند. 
سلیم از یزد به عنوان معین استان های همجوار در اجرای این طرح خبرداد، افزود: اولین محموله دام زنده به تعداد ۲۵۰ راس دام مازاد عشایر  خراسان جنوبی سوم تیرماه گذشته  در محل کشارگاه تحویل شد.
وی خاطرنشان کرد:همچنین  این اداره کل طرح پرورش و پرواربندی امانی دام برای تامین گوشت قرمز را نیز در دستور کار دارد، در صورت  وجود متقاضی  نسبت به عقد قرارداد در این زمینه اقدام می کند.

سالانه عشایر استان یزد حدود هزار و ۴۰۰ تن انواع فرآورده های دامی و لبنی شامل ۵۰۰ تن شیر ، ۴۰۰ تن گوشت قرمز ، ۷۰ تن پشم و بیش از ۴۰۰ تن دیگر فرآورده لبنی و دامی( ۲۵ درصد تولید استان) و ۳۰۰ متر مربع فرش و گلیم و سایر بافتنی ها (۲۰ درصد صنایع دستی استان) تولید می کنند.

هم اکنون ۲ هزار و ۱۵ خانوار در قالب ۹ هزار نفر در مناطق عشایری شهرستان های ابرکوه و خاتم زندگی می‌کنند که از ایلات بختیاری، خمسه و قشقایی هستند و در پرورش ۱۴۰ هزار رأس دام سبک و ۴۰۰ نفر شتر فعالیت دارند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha