۱۴ تیر ۱۴۰۰، ۱۱:۲۲
کد خبر: 84393567
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

امضای توافق نامه امنیتی میان قطر و اردن 

۱۴ تیر ۱۴۰۰، ۱۱:۲۲
کد خبر: 84393567
امضای توافق نامه امنیتی میان قطر و اردن 

تهران - ایرنا - مقام های قطر و اردن پس از رایزنی و گفت و گو درباره همکاری ها دو کشور، توافق نامه امنیتی امضا کردند. 

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، خبرگزاری رسمی قطر (قنا) اعلام کرد که وزیران کشور قطر و اردن در نشستی در دوحه مناسبات و همکاری های دو کشور و راه های گسترش و تقویت آنها به ویژه در حوزه امنیتی را بررسی کردند. 
همچنین پس از بحث و تبادل نظر درباره مهمترین تحولات منطقه ای و بین المللی میان «خالد بن خلیفه بن عبدالعزیز آل ثانی» نخست وزیر و وزیر کشور قطر و «مازن الفرایه» وزیر کشور اردن، توافق نامه همکاری های امنیتی به امضای دو طرف رسید. 
مناسبات و همکاری ها دوحه و امان به تازگی در بخش های سیاسی و اقتصادی گسترش یافته است. 
این در حالی است که امان در پی بحران خلیج فارس و محاصره قطر، روابط دیپلماتیک خود را با قطر کاهش داد و سفیرش را از دوحه فراخواند و مجبور شد در کنار کشورهای محاصره کننده بایستد اما این رویه به قطع روابط دیپلماتیک دو طرف یا مشارکت امان در محاصره و یا جنگ رسانه‌ای منجر نشد.
ریاض، ابوظبی، منامه و قاهره در پنجم ژوئن ۲۰۱۷ (۱۵ خرداد ۹۶) با متهم کردن دوحه به حمایت از تروریسم، روابط خود را با قطر قطع کردند. اما دوحه با رد اتهام این کشورها، آنها را به تلاش برای تحت الحمایگی قطر و نادیده گرفتن حاکمیت آن متهم کرد. 
روابط کشورهای تحریم کننده قطر در پی میانجیگری امیر کویت و در پی آن در نشست «العلا» بهبود یافت و عربستان، امارات، بحرین و مصر پس از بیش از سه سال تلاش ناموفق در تحریم دوحه، روابط خود را با قطر عادی کردند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha