۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰، ۱۰:۰۹
کد خبرنگار: 3127
کد خبر: 84333101
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

۱۳۴ میلیارد تومان از مطالبات چایکاران پرداخت شد

۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰، ۱۰:۰۹
کد خبر: 84333101
۱۳۴ میلیارد تومان از مطالبات چایکاران پرداخت شد

رشت - ایرنا - رئیس سازمان چای کشور گفت: تاکنون بیش از ۱۳۴ میلیارد تومان از مطالبات سال جاری چایکاران پرداخت شده و مابقی نیز پس از پایان نوبت اول برداشت چای پرداخت می شود.

حبیب جهانساز روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تصریح کرد: در حال حاضر مجموع مبلغ خرید برگ سبز چای امسال ۳۳۲ میلیارد تومان است که تاکنون ۴۰ درصد مطالبات چایکاران پرداخت شده است.

وی به پرداخت تمام سهم دولت از مطالبات چایکاران اشاره کرد و افزود: تا امروز ۵۱ هزار و ۵۲۳ تن برگ سبز چای درجه یک و دو از کشاورزان چایکار استانهای گیلان و مازندران بصورت تضمینی خریداری شده است.

این مقام مسئول اضافه کرد: از این مقدار برگ سبز خریداری شده، ۱۱ هزار و ۵۹۳ تن چای خشک نیز استحصال شده است.

رئیس سازمان چای کشور همچنین به پرداخت کامل مطالبات سالهای گذشته چای کاران اشاره کرد و گفت: خوشبختانه در سالهای اخیر با حمایت دولت پرداخت مطالبات چای کاران به سرعت و در همان فصل چای تصویه حساب می شود.

نرخ خرید تضمینی هر کیلوگرم برگ سبز چای درجه یک امسال ۶ هزار و ۶۹۰ تومان و درجه دو، ۴ هزار و ۷۸۱ تومان است که پرداخت ۷۵ درصد از بهای خرید تضمینی برگ سبز چای بر عهده صاحبان کارخانجات چای و ۲۵ درصد بر عهده دولت است.

برداشت برگ سبز چای هر ساله در سه چین بهاره ، تابستانه و پاییزه صورت می گیرد و استان های گیلان و مازندران، ۵۵ هزار چایکار دارد.

وسعت باغهای چای در استان های گیلان و مازندران ۲۶ هزار هکتار است که میزان زیرکشت هر سال متفاوت است. ۹۰ درصد باغهای چای در استان گیلان و ۱۰ درصد در استان مازندران قرار دارد.

شهرستان لاهیجان به عنوان پایتخت چای ایران با جمعیت ۱۶۷ هزار نفری در ۴۰ کیلومتری شرق مرکز استان گیلان واقع شده و سازمان چای و پژوهشکده چای کشور نیز در این شهرستان قرار گرفته است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha