پیمانکار آمریکایی پایگاه بلد از عراق خارج می‌شود

۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰، ۱۶:۱۶
کد خبر: 84324901
پیمانکار آمریکایی پایگاه بلد از عراق خارج می‌شود

تهران – ایرنا – به گفته منابع امنیتی عراقی، حملات مکرر راکتی به پایگاه هوایی بلد واقع در استان «صلاح الدین» در شمال بغداد سبب شده شرکت آمریکایی مسئول حفاظت و نگهداری از جنگنده های عراق، تصمیم به خروج از کشور بگیرد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، پایگاه هوایی بلد که پیشتر محل استقرار نیروهای آمریکایی بود، در هفته های اخیر چندین نوبت هدف حمله گروه های ضداشغالگری عراق قرار گرفته است. 

شرکت «سالی پورت» آمریکا متخصص در حفاظت و نگهداری از جنگنده های پایگاه هوایی بلد بر اساس قراردادی با وزارت دفاع این کشور برای ارائه خدمات پشتیبانی و نگهداری از جنگ های اف ۱۶ عراق فعالیت می کند و ۸۰ کارمند دارد که شماری از آنها امسال و سال گذشته در پی حملات راکتی به پایگاه بلد، زخمی شده اند.

خبرگزاری های عراقی به نقل از منابعی در دولت این کشور گزارش دادند که کارمندان شرکت تصمیم گرفته اند به علت حملات مکرر به پایگاه بلد، عراق را ترک کنند.

یک مسئول در وزارت دفاع عراق در گفت وگوی تلفنی با پایگاه خبری «العربی الجدید» گفت: تاکنون هیچ یک از کارمندان این شرکت از عراق خارج نشده اند اما مقامات نظامی عراق را از تصمیم خود پس از حمله راکتی هفته گذشته به پایگاه بلد که موجب خسارت در خوابگاه کارمندان خارجی شده، مطلع کردند.

این مسئول بیان کرد مشاور امنیت ملی عراق در بازدید از پایگاه هوایی بلد تلاش کرد کارمندان خارجی در این پایگاه را از بهبود اوضاع امنیتی و تلاش ها برای عدم تکرار حملات راکتی مطمئن سازد.

وی تاکید کرد که «قاسم الاعرجی» وعده تامین حفاظت لازم از پایگاه را داده و گفته دولت عراق طرح امنیتی فراگیری برای حفاظت از پایگاه بلد و پر کردن شکاف های امنیتی وضع کرده است.

در همین راستا، مقامات سیاسی عراق نسبت به تبعات خروج این شرکت هشدار دادند و گفتند در صورت خروج این شرکت، توانایی نیروهای عراقی در مبارزه با هسته های گروه تروریستی داعش تضعیف می شود.

آنها از دولت عراق خواستند با گروه های مسلحی که عامل حملات راکتی به پایگاه هوایی بلد هستند، مبارزه کند.

«ماجد شنگالی»، عضو حزب دموکرات کردستان نیز به العربی الجدید گفت که این شرکت مسئول نگهداری از جنگنده های عراقی است و با تداوم حملات راکتی به پایگاه هوایی بلد، به یقین کشور را ترک خواهد کرد.

وی افزود که در صورت خروج این شرکت از عراق، نیروی هوایی و کل نیروهای مسلح عراق تضعیف خواهند شد و باید دانست که نیروی هوایی نیز نقش بسزایی در مبارزه با داعش دارد.

شنگالی تاکید کرد که جنگنده های اف ۱۶ در صورت خروج این شرکت، زمین گیر خواهند شد چرا که پس از هر پرواز نیاز به نگهداری و تعمیر دارند.

وی همچنین گفت که دولت عراق باید همان گونه که با داعش مبارزه می کند با این گروه های مسلحی که عامل حمله به پایگاه های نظامی هستند مبارزه کند؛ چرا که آنها کم خطرتر از داعش نیستند.

پیش از این «قاسم الاعرجی»، مشاور امنیت ملی عراق شنبه گذشته به بازدید از پایگاه بلد رفت و تاکید کرد هیچ نیروی نظامی خارجی در پایگاه هوایی بلد حضور ندارد.

وی گفت که هیچ نیروی رزمی خارجی در پایگاه هوایی بلد حضور ندارد و تنها شرکت های خارجی غیرنظامی طرف قرارداد با دولت فدرال هستند که به حفاظت از جنگنده ها و آموزش فنی برای حفاظت از آنها، به نیروهای عراقی اقدام می کنند.

الاعرجی افزود این بازدید به دستور «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق و برای اطلاع از وضعیت پایگاه هوایی بلد و روند اقدامات در خصوص حفاظت از جنگنده ها و دیدار با افسران و مسئولان آن انجام شد.

«عبدالامیر الشمری»، معاون فرماندهی ستاد عملیات مشترک عراق و معاون رئیس ستاد ارتش و فرمانده نیروی زمینی ارتش نیز الاعرجی را همراهی کردند.

پایگاه هوایی بلد در استان صلاح الدین عراق، بزرگترین پایگاه نظامی این کشور تحت اشغال آمریکا و محل نگهداری جنگنده‌های نظامی است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha