۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰، ۴:۰۳
کد خبرنگار: 1021
کد خبر: 84322745
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

مشاور امنیت ملی عراق: حضور نظامیان خارجی در پایگاه بلد اندک است
سرکشی مشاور امنیت ملی دولت عراق از پایگاه راهبردی بلد با همراهی فرماندهان نظامی این کشور

بغداد - ایرنا - مشاور امنیت ملی دولت عراق با یادآوری خروج تدریجی نیروهای ائتلاف آمریکایی از این کشور بر خالی شدن پایگاه بلد از نیروی رزمی خارجی تاکید کرد.

به گزارش بامداد یکشنبه ایرنا از بغداد؛ اظهارات مشاور امنیت ملی دولت عراق در جریان سرکشی از پایگاه استراتژیک بلد در حالی بیان می‌شود که طی روزهای اخیر برخی مقامات نظامی آمریکا اظهاراتی خلاف این موضوع را بر زبان آورده و از عزم خود برای استمرار اشغال عراق سخن گفته اند. 

قاسم الاعرجی مشاور امنیت ملی دولت عراق با حضور در پایگاه هوایی بلد در شمال بغداد از قسمت های مختلف آن سرکشی و ضمن گفت وگو با نظامیان عراقی ؛ نشستی با فرماندهان ارشد پایگاه هم داشت.

الاعرجی پس از پایان این نشست در گفت وگویی با تاکید بر اینکه پایگاه بلد کاملا عراقی است و فقط تعدادی تکنسین فنی خارجی در آن فعالیت دارند تاکید کرد که این دسته از فعالیت های خارجی هم از طریق قرارداد رسمی با دولت عراق است. 

پایگاه هوایی بلد در استان صلاح الدین عراق، بزرگترین پایگاه نظامی این کشور بوده که تحت اشغال آمریکا و محل نگهداری جنگنده‌های نظامی است.

پایگاه بلد مرکز اصلی جنگنده های اف ۱۶ خریداری شده عراق اما تاکنون تحت سیطره آمریکا بوده است که گفته شده در حال واگذاری به نیروهای عراقی است. 

این پایگاه طی هفته های اخیر چند نوبت هدف حمله گروههای ضداشغالگری عراق قرار گرفت. 

در همین پیوند ژنرال مک کنزی فرمانده نیروهای آمریکایی در آسیای غربی طی روزهای اخیر چندین بار در گفتگوهای مختلف بر حضور کشورش در عراق تاکید داشته و عباراتی را بکار برده که هرچند کلماتشان یکی نیست اما محتوا و اهدافشان در یک راستا حرکت می کنند.

وی در این چند روز بر مطالبی همچون "حضور بلند مدت نظامی آمریکا در عراق" و "قصد نداشتن کشورش برای خروج از عراق" تاکید چندباره داشت.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha