۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰، ۱۹:۰۸
کد خبرنگار: 2205
کد خبر: 84323743
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

انشعابات غیرمجاز آب در خراسان جنوبی تعیین تکلیف شود

بیرجند - ایرنا - معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی تعیین تکلیف انشعابات غیرمجاز آب را از شرکت آب و فاضلاب خواستار شد و گفت: انشعابات غیرمجاز باید شناسایی و ضمن اطلاع‌رسانی درخصوص تبعات این کار، نسبت به قطع آنها اقدام شود.

به گزارش روز یکشنبه روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی، محمد فرهادی در دومین نشست قرارگاه آب استان در سال جاری افزود: نصب و استفاده از انشعابات غیرمجاز، علاوه بر اینکه اقدامی غیرقانونی است، مدیریت منابع آبی را مختل می‌کند.

وی تصریح کرد: طبق قانون، خدمات‌رسانی دستگاه‌های آب، برق و گاز به ساخت و سازهای غیرمجاز اکیدا ممنوع است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی بر هم‌افزایی دستگاه‌ها برای مدیریت منابع آبی در تابستان امسال تاکید کرد و گفت: با توجه به بارش‌های اندکی که در سال زراعی - آبی جاری داشتیم، احتمال بروز مشکلات ناشی از کم‌آبی وجود دارد.

وی ادامه داد: برای برون رفت از این مشکل و به حداقل رساندن تبعات اجتماعی ناشی از آن، قرارگاه آب استان و به تبع آن دستگاه‌های اجرایی باید موارد تنش آبی در تابستان جاری را مدیریت کنند.

فرهادی آبرسانی به روستاها و مناطق عشایری را در اولویت برنامه‌های سال جاری اعلام و اظهار امیدواری کرد: با اقدامات انجام شده در این حوزه مشکلی نداشته باشیم و روستاهای فاقد آب شرب، از آب سالم بهره‌مند شوند.

وی استفاده از تجربیات سال‌های گذشته را در برنامه‌ریزی‌ها موثر خواند و بر اعلام ظرفیت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری همه دستگاه‌ها برای همکاری با شرکت آب و فاضلاب به منظور آبرسانی سیار به روستاها و مناطق عشایری تاکید کرد.

معاون استاندار خراسان جنوبی به ظرفیت پساب فاضلاب اشاره کرد و افزود: استفاده از پساب فاضلاب در صنعت، بخشی از نیاز آبی دیگر حوزه‌ها را رفع می‌کند.

وی اظهار داشت: پساب تصفیه خانه فاضلاب باید با استانداردسازی، در بخش‌های صنعت و کشت برخی محصولات خاص کشاورزی استفاده شود.

فرهادی به وظیفه شرکت آب منطقه‌ای در این زمینه اشاره کرد و گفت: شرکت آب منطقه‌ای باید برای استفاده بهینه از پساب تصفیه خانه فاضلاب بیرجند وارد فاز اجرایی شود.

وی با تاکید بر نقش چاه‌های کشاورزی در مدیریت منابع آب ادامه داد: شرکت آب منطقه‌ای باید طی گزارش جامع، آمار کنتورهای هوشمند آب و برق نصب شده بر روی چاه‌های آب را به صورت دقیق به قرارگاه آب ارایه کند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی بر اهمیت طرح‌های آبخیزداری در پایداری جمعیت روستاها تاکید کرد و گفت: اهتمام اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری در توسعه پروژه‌های مرتبط و افزایش طرح‌های آبخیزداری در اغلب مناطق کشور می‌تواند به مهاجرت معکوس منجر شود.

دومین نشست قرارگاه آب استان با تاکید بر اهمیت جایگاه قرارگاه آب با توجه به خشکسالی‌های سال‌ جاری و با حضور مدیران دستگاه‌های عضو برگزار شد.

فرمانداران استان نیز به صورت ویدئو کنفرانسی در این نشست حضور داشتند.

قرارگاه استانی آب اوایل امسال برای مقابله موثر با پیامدهای کم‌آبی و خشکسالی در خراسان جنوبی راه‌اندازی شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha