معاون استاندار خراسان رضوی: مسکن اصلی‌ترین دغدغه اقتصادی مردم است

مشهد- ایرنا- معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی گفت: مسکن دغدغه اصلی اقتصادی مردم برای زندگی همراه با رفاه است که باید مورد توجه قرار گیرد.

سیدکمال الدین میرجعفریان روز شنبه در شورای مسکن خراسان رضوی افزود: صنعت ساختمان در عین حال می تواند باعث ایجاد اشتغال شود زیرا ۱۳۰ رشته شغلی به صورت مستقیم و غیر مستقیم با این صنعت مرتبط هستند.

وی ادامه داد: مسکن مهر و همچنین طرح اقدام ملی مسکن توانسته بخشی از نقشه راه برنامه مسکن در خراسان رضوی را به خود اختصاص دهد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی گفت: مسکن مهر و همچنین طرح اقدام ملی مسکن جامعه هدف متفاوتی را در خود پوشش می دهند ولی آنچه که در این شورا مورد بحث و برسی قرار می گیرد در راستای نقشه راه مسکن این استان است و امیدواریم دستگاه های دیگر نیز به این موضوع اهمیت ویژه دهند.

میر جعفریان با اشاره به شعار سال که از سوی رهبر انقلاب اعلام شده است افزود: باید اشتغال و اقتصاد این حوزه مورد حمایت قرار گیرد و در عین حال موانع موجود در این مسیر نیز بر طرف شود تا بازار پر طرفدار مسکن بتواند چرخه اقتصاد استان را فعال تر کند.

وی ادامه داد: آنچه که در سطح کلان کشور مصوب شده است ملاک عمل ما نیز خواهد بود و سعی ما رعایت ضوابط و مقررات این حوزه است و برگزاری این جلسات برای افزایش همکاری در این مسیر است تا مشکلات پیش رو به نحو احسن بر طرف شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی گفت: در شهرهای جدید استان باید از ظرفیت هیات مدیره شرکت‌ها برای اعمال تخفیف و در نظر گرفتن مشوق های مالی استفاده شود و این در حالی است که به عنوان مثال شهر جدید بینالود دارای ظرفیت بسیاری است که در طرح اقدام ملی مسکن می توان برای افزایش ظرفیت این شهر با مدیریت صحیح به خوبی استفاده کرد.

میر جعفریان افزود: باید ظرفیت مسکن مهر فاقد متقاضی در طرح اقدام ملی مسکن مورد استفاده قرار گیرد و لازم است تا مسکن مهر فاقد مشکلات حقوقی در کمتر از یک ماه شناسایی و تعیین تکلیف شود.

او ادامه داد: برخی افراد با سختی تمام توانسته اند واریز وجه خود را انجام دهند و از سوی دیگر برخی افراد در طرح اقدام ملی انصراف خود را اعلام کرده اند و یا به هر دلیل دیگر برای استفاده از این طرح، صلاحیت لازم را نداشته اند و به همین دلیل باید در اسرع وقت نسبت به مشخص شدن نفرات جایگزین اقدام شود.

میرجعفریان بیان کرد: سازمان نظام مهندسی متولی تمام مباحث فنی این ساختمان هاست و اگر مهندس ناظر به هر دلیلی بنا را به لحاظ فنی مورد تائید قرار نداده است باید به سرعت مشکل حل و تکلیف آن مشخص شود.

در برنامه ابلاغی طرح اقدام ملی تولید و عرضه مسکن در استان خراسان رضوی، ساخت مسکن برای ۴۸ هزار و ۸۱۹ نفر برنامه ریزی شده است که در این راستا ۸۸ هزار و ۳۶۵ متقاضی تاکنون ثبت نام کرده اند.

دولت تدبیر و امید "طرح اقدام ملی تولید و عرضه مسکن" را زمستان سال ۱۳۹۷ رونمایی و پیرو آن وزارت راه و شهرسازی شهریور امسال ثبت‌نام از متقاضیان را در کرمان به عنوان نخستین استان آغاز کرد.

برنامه‌ریزی برای ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در چارچوب اجرای "طرح اقدام ملی تولید و عرضه مسکن" در کشور صورت گرفته است که بر این اساس ۲۰۰ هزار واحد در شهرهای جدید با مشارکت بخش خصوصی، ۱۰۰ هزار واحد در مناطق بافت فرسوده شهری توسط شرکت بازآفرینی شهری و ۱۰۰ هزار واحد نیز توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ساخته می‌شوند.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha