معاون استاندار خراسان رضوی: رویکرد دولت تامین مسکن برای همه اقشار است

مشهد- ایرنا- معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی گفت: تامین مسکن برای همه اقشار جامعه، رویکرد مهم دولت بوده و در این راستا تلاش کرده است در قالب اجرای طرحها و برنامه‌های مختلف شرایط آسان تری را برای خانه‌دار شدن فراهم کند.

سیدکمال‌الدین میرجعفریان روز چهارشنبه در نشستی با مدیران حوزه علمیه خراسان، آستان قدس رضوی، شهرداری مشهد، سازمان اوقاف و نهادهای متولی ساخت مسکن در خراسان رضوی افزود: دستگاههای مختلف اجرایی وظایفی را در حوزه تامین زمین و پرداخت تسهیلات برای ساخت مسکن در قالب طرحهای مختلف بر عهده دارند و جامعه مهندسان نیز باید طراحی، نظارت و ساخت مسکن برای مردم را با حداقل هزینه و حداکثر اثربخشی و تامین ایمنی لازم انجام دهند.

وی ادامه داد: طلاب که وظیفه اشاعه اسلام ناب محمدی (ص) را دارند و سفیران مکتب اسلام هستند جزء اقشاری به شمار می‌روند که تامین مسکن آنها جزء وظایف دستگاه‌های اجرایی است و مسکن مورد نیاز آنان نیز از محل طرحهای مختلف دولت تامین و حتی‌المقدور در نقاط محل خدمت آنان ساخته می‌شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان رضوی گفت: در این راستا در ابتدا براساس آنچه ضوابط و دستورالعملهای تامین مسکن برای اقشار جامعه ایجاب می‌کند، حوزه علمیه فهرست کاملی از طلاب حایز شرایط خانه دار شدن را به تفکیک محل مورد تقاضای آنان برای خدمت تهیه کند و تا ۱۵ اسفندماه در اختیار اداره کل راه و شهرسازی و بنیاد مسکن استان قرار دهد.

میر جعفریان افزود: تعداد طلاب متقاضی مسکن در شهرها و روستاها باید مشخص شود و دفتر فنی استانداری نشستی با حوزه علمیه خراسان، آستان قدس رضوی، اداره اوقاف و شهرداری و بنیادمسکن و راه و شهرسازی برگزار کند و در هر مکانی که امکان تامین زمین با کاربری مسکونی برای ساخت مسکن دارد با همکاری این دستگاه‌ها به کمیسیون ماده پنج ارایه شود.

وی اضافه کرد: نهادهای اجرایی متولی در حوزه طرح اقدام ملی مسکن، فهرست مورد نظر برای تامین زمین را طی نامه رسمی به سازمان ملی مسکن ارایه دهند و همچنین در خصوص تامین زمین برای ساخت مسکن در روستاها نیز بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با همکاری فرمانداری در صورت نیاز به الحاق زمین به روستا اقدامات لازم قانونی را انجام دهند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان رضوی گفت: تعداد واحدهای مسکونی طرح مسکن مهر فاقد متقاضی در شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر و کمتر از ۲۵ هزار نفر جمعیت باید در کمتر از یک ماه مشخص شود تا بتوان از این محل بخشی از نیاز طلاب به مسکن را برطرف کرد.

میرجعفریان افزود: فهرست اراضی قابل واگذاری برای ساخت مسکن ویژه طلاب از سوی دستگاه‌های اجرایی مانند اداره کل اوقاف، اداره راه و شهرسازی، شهرداری و سایر آنها تهیه و مستندات پیگیری و رایزنی‌های لازم برای گرفتن استعلامات انجام شود.

وی به اقدامات تاثیرگذار خیرین در بخشهای مختلف به ویژه مسکن اشاره و بیان کرد: کسانی که پا به عرصه فعالیتهای نیکوکارانه می گذارند اجرشان اخروی است و در همین هفته جاری یکی از خیرین ۱۰۰ میلیارد ریال برای آبرسانی به روستاهای یکی از شهرستانهای خراسان رضوی اختصاص داد.

معاون مسکن مرکز خدمات حوزه علمیه خراسان نیز در این نشست گفت: بهره مندی طلاب بویژه طلاب مشهدی از طرح اقدام ملی تولید و عرضه مسکن ضروری است زیرا فقط چهار هزار طلبه فاقد مسکن واجد شرایط شرکت در این طرح در مشهد وجود دارد.

رضا دانش افزود: بنیاد مسکن ۱۰۰ واحد مسکونی را به طلاب خراسان رضوی اختصاص داده و عملیات اجرایی آن نیز آغاز شده است اما نسبت به جامعه آمار طلاب این تعداد بسیار کم بوده و سیاست مرکز خدمات نیز مبتنی بر عدم تجمیع خانه ها در یک محل است.

وی ادامه داد: طی نشستهای متعدد مقرر شد هزار واحد در قالب طرح اقدام ملی مسکن برای طلاب در صورت تامین زمین در خراسان رضوی ساخته شود که در این زمینه مکاتباتی با آستان قدس رضوی انجام گرفته است.

معاون مسکن مرکز خدمات حوزه علمیه خراسان خواستار اختصاص بخشی از واحدهای مسکن مهر فاقد متقاضی به طلاب، تسریع در واگذاری زمین از سوی اداره کل راه و شهرسازی مبنی بر موافقت قبلی این نهاد، کمک شهرداری در تامین زمین در عرصه های ساختمانی برای طلاب، رفع مشکل زمین تربت حیدریه از سوی اداره کل راه و شهرسازی برای ساخت ۲۰ واحد مسکونی در آن منطقه، تسریع در واگذاری واحدهای مسکونی به صورت اجاره به شرط تملیک شامل ۲۰ واحد در سبزوار، ۱۰ واحد در گناباد و ۶ واحد در نیشابور شد.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان رضوی هم در این نشست گفت: از سالهای قبل واحدهای مسکونی برای طلاب در رضویه، شاندیز، چاهشک توسط بنیاد ساخته شده است همچنین این نهاد از حضور طلاب در طرح اقدام ملی مسکن استقبال می کند اما هنوز ثبت نامی در این زمینه انجام نگرفته است.

سیدرضا موسوی نیا افزود: ۱۰ هکتار زمین برای ساخت ۲ هزار واحد مسکونی در نیشابور در نظر گرفته شده است و بیش از ۳۰ واحد مسکونی در شهر عشق آباد نیز فاقد متقاضی است که از این 2 محل می‌توان واحدهایی را در اختیار طلاب قرار داد.

سرپرست معاونت مسکن اداره‌کل راه و شهرسازی خراسان رضوی دیگر سخنران این نشست نیز گفت: این نهاد از چند شیوه برای تامین مسکن اقدام می کند که شامل پرداخت تسهیلات در بافتهای ناکارآمد شهری، طرح اقدام ملی تولید و عرضه مسکن و  واگذاری واحدهای مسکن مهر بدون متقاضی است.

محمدعلی منصوری افزود: زمین مازاد در اختیار اداره کل راه و شهرسازی برای اختصاص به ساخت مسکن وجود دارد و کافی است فهرست افراد متقاضی از جامعه طلاب در این زمینه تهیه و ارایه شود تا بتوان پیگیریهای لازم را انجام داد.

رییس انجمن خیران مسکن ساز خراسان رضوی هم در ادامه این نشست گفت: تاکنون این انجمن فقط ۶ هزار واحد در حاشیه شهر مشهد ساخته و ۴۰۰ خانوار از جامعه روحانیت این استان را خانه دار کرده است.

علی‌اکبر حسینعلی‌زاده افزود: اولویت خیرین مسکن ساز خانه دار کردن مردمی است که به صورت عادی نمی توانند صاحب مسکن شوند لذا در هر مکانی که زمین مورد نیاز تامین شود، انجمن خیرین مسکن ساز برای ساخت خانه ویژه طلاب آماده برای همکاری و خدمات رسانی است.

همچنین در این نشست مسوولان مرتبط با امور حوزه مسکن در آستان قدس رضوی، شهرداری مشهد و اداره‌کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی در خصوص تامین زمین برای ساخت مسکن ویژه طلاب حوزه علمیه خراسان قول مساعدت دادند.

حوزه علمیه خراسان با هزار و ۲۰۰ سال قدمت و ۴۰ هزار طلبه در حال تحصیل در ۱۵۲ مدرسه علمیه، تحت نظر 2 هزار استاد، پس از حوزه علمیه قم دومین مرکز حوزوی ایران است و  افزون بر ۴۰ جلسه درس خارج و ۴۰۰ جلسه درس سطوح عالی هم‌اینک در حوزه علمیه خراسان برقرار است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =