باقی‌مانده واریزی‌ صندوق توسعه ملی به بازار سرمایه انجام می‌شود

تهران- ایرنا- رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: طبق مصوبه قبلی باید از محل صندوق توسعه ملی، صندوق تثبیت و توسعه بازار تجهیز می‌شد، به این ترتیب مقرر شد باقی‌مانده واریزی به صندوق های تثبیت و توسعه بازار و امکان انتشار اوراق با تضمین دولت برای تزریق این منابع هم انجام شود.

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا از پایگاه خبری بازار سرمایه ایران، «محمدعلی دهقان‌دهنوی» مصوبه‌های امروز ستاد اقتصادی دولت را حاصل جلسات متعدد با کارشناسان بازار و چهار جلسه هم‌فکری با ستاد اقتصادی دولت دانست و افزود: یکی از مهم‌ترین محورها تجهیز منابع برای تقویت طرف تقاضای بازار بود، به این ترتیب شرکت‌های سرمایه‌گذاری، هلدینگ‌ها و کارگزاری‌ها که قصد خرید سهام دارند و دسترسی به منابع مالی ندارند تجهیز منابع خواهند شد.

وی ادامه‌داد: محور بعدی این است که منابعی در راستای ابزارهای حمایتی بازار استفاده شود مانند صندوق تثبیت و توسعه بازار که طبق مصوبه قبلی باید از محل صندوق توسعه ملی این صندوق ها تجهیز می‌شد، به این ترتیب مقرر شد باقی مانده واریزی به صندوق های تثبیت و توسعه بازار و امکان انتشار اوراق با تضمین دولت برای تزریق این منابع هم انجام شود.

دهقان‌دهنوی با بیان اینکه بخش بعدی مشوق‌های مالیاتی برای توسعه بازار است، اظهار داشت: شرکت‌هایی که سود انباشته را صرف افزایش سرمایه کنند شامل معافیت مالیاتی خواهند شد،  شرکت‌هایی که خرید سهام داشته باشند و از سهام خود حمایت کنند امهال مالیاتی به مدت یک سال خواهند داشت، همچنین دارندگان واحدهای صندوق پالایشی یکم که متحمل زیان شدند با استفاده از راهکارهایی زیان آنها جبران خواهد شد.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه تاکید کرد: این سه مصوبه نهایی شده و از هم‌اکنون قابل اجرا است و به صورت مستمر و تدریجی اجرایی می‌شود، اما هفت مورد دیگر برای طرح در شورای عالی هماهنگی اقتصادی یا همان جلسه سران قوا ارائه خواهد شد و در صورت تصویب اجرایی می‌شود.

سخنگوی شورای عالی بورس خاطرنشان‌کرد: در بحث ظرفیت‌های شبکه بانکی کشور هم مصوبه‌هایی داشتیم که بر اساس آن شبکه بانکی کشور آماده حمایت از بازار سرمایه، با استفاده از تسهیلات و رفع ممنوعیت‌ها و هم حضور در بازار سرمایه خواهد شد.  

وی ادامه‌داد: سابق بر این به دلیل ماده ۱۶ و ۱۷ قانون رفع موانع تولید، محدودیت‌هایی برای حضور بانک‌ها در بازار سرمایه وجود داشت که به این ترتیب طبق این مصوبه‌ها مهلت ۲ یا سه ساله به بانک‌ها داده خواهد شد که منابع خود را به بازار سرمایه وارد کنند.

دهقان‌دهنوی در پایان گفت: هر چقدر بتوانیم این مصوبه‌ها را با سرعت اجرایی کنیم به تقویت تجهیز منابع و طرف تقاضا کمک می‌کند و موجب ثبات و پایداری بازار سرمایه خواهد شد، این بسته جامع و کامل در کنار اقدام‌هایی که در حوزه اختیارات سازمان به‌طور مستمر شروع شده می‌تواند روندهای منطقی را در بازار به دنبال داشته باشد.

به گزارش ایرنا، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار امروز بسته پیشنهادی ۳+۷ بازار سرمایه را ارائه و اعلام کرد که سه مصوبه آن از امروز اجرایی می‌شود و هفت مورد دیگر منوط به تایید شورای عالی هماهنگی اقتصادی است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha