۱۰ راهکار برای حمایت از بورس/ اقامت ۵ ساله برای سرمایه‌گذاران خارجی

تهران - ایرنا - رییس سازمان بورس و اوراق بهادار امروز بسته پیشنهادی ۳+۷ بازار سرمایه را ارائه و اعلام کرد که سه مصوبه آن از امروز اجرایی می‌شود و هفت مورد دیگر منوط به تایید شورای عالی هماهنگی اقتصادی است.

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا، «محمدعلی دهقان دهنوی» به ارائه توضیحاتی درباره این پشنهادات پرداخت و افزود: اختصاص یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار، رفع ممنوعیت نهادهای مالی بازار سرمایه برای استفاده از تسهیلات بانکی و اعطای اقامت ۵ ساله برای سرمایه گذاران خارجی برای خرید سهام از امروز به صورت مصوبه در بازار سرمایه اجرایی خواهد شد.

وی در ادامه به توضیح این پیشنهادات هفته گانه اشاره کرد و اظهار داشت: نخستین پیشنهاد این بود که ۸۰ درصد از درآمد ناشی از مالیات نقل و انتقال سهام در سال  ۱۴۰۰  در حساب صندوق تثبیت وارد شود.

دهقان دهنوی به مصوبه دیگر اشاره و خاطرنشان کرد: دومین مصوبه در راستای ترغیب شرکت های فعال در بازار سرمایه است، چنانچه سود انباشته صرف افزایش سرمایه شود، شرکت ها به همان اندازه از مالیات معاف خواهند شد.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار درخصوص سومین مصوبه اعلام داشت: شرکت هایی که نسبت به خرید سهام و زیرمجموعه های خود در جهت حمایت از بازار با اصول شورای عالی بورس و اوراق بهادار، اقدام کنند می توانند تا ۵۰ درصد مبلغ خرید این سهام به عنوان امهال مالیاتی در یک سال منظور شود و اجازه داده می شود بخشی از این مالیات را طی یک سال نزد خود نگهداری کرده و از محل آن به خرید سهام مبادرت ورزند.

وی با بیان اینکه تا قبل از این بانک ها و موسسات اعتباری به دلیل مفاد قانون رفع موانع تولید امکان سرمایه گذاری در بازار سرمایه را نداشتند، ادامه داد: براساس چهارمین پیشنهاد، بانک‌ها و موسسات اعتباری می توانند از ماده ۱۶ و ۱۷ قانون رفع موانع تولید به مدت سه سال معاف شوند و از منابع مالی خود از بازار سرمایه حمایت کنند.

سرمایه‌گذاری صندوق توسعه ملی در بازار سرمایه

دهقان‌ دهنوی در خواست برای فرهم شدن امکان سرمایه‌گذاری صندوق توسعه ملی در بازار سرمایه را پنجمین مصوبه دانست و گفت: طبق اساسنامه این صندوق، سرمایه گذاری در بازار پولی و مالی خارجی جزء مصارف مجاز قلمداد شده بود، اما درخواست شده است که بازار سرمایه هم مشمول موارد سرمایه گذاری صندوق شود، این مورد در دولت تصویب شد و امیدواریم در شورای عالی هماهنگی اقتصادی نیز تصویب شود.

سخنگوی سازمان بورس و اوراق بهادار تصریح کرد: مطابق ششمین پیشنهاد، درخواست شده تا به صندوق تثبیت و توسعه بازار، یعنی دو نهاد حمایتی که جز ارکان بازار سرمایه هستند اجازه داده شود تا سقف ۲۰ هزار میلیارد تومان  اوراق بدهی با ضمانت دولت منتشر شود و از محل این منابع سیاست‌های حمایتی از بازار دنبال شود.

وی به آخرین پیشنهاد اشاره کرد و گفت: افرادی که واحدهای صندوق ETF پالایشی یکم را خریداری کرده بودند و در این مدت دچار ضرر و زیان شده بودند، باید ضرر آنها به نوعی جبران شود.

دهقان دهنوی اظهار داشت: به این ترتیب، از طریق واحدهای همین صندوق یا سایر سهام یا صندوق هایی که دولت برای واگذاری خواهد داشت به صورت جایزه و هبه (یک نفر مالی را مجانی به فردی  دیگر تملیک می‌کند) و به اندازه زیان به افراد متضرر تعلق بگیرد.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در پایان تاکید کرد: برنامه سازمان بورس تقویت و توسعه بازار و ایجاد پایداری بیشتر در بازار سرمایه خواهد بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha