استاندار همدان: عادی انگاری شرایط معضل اصلی همه‌گیری ویروس کرونا است

همدان- ایرنا- استاندار همدان گفت: عادی انگاری شرایط در سطح جامعه و میان مردم به واقع معضل اصلی شیوع گسترده کرونا و همچنین از عوامل موثر در افزایش آمار ابتلا و مرگ و میر ناشی از همه گیری این ویروس است.

به گزارش ایرنا، «سیدسعید شاهرخی» روز دوشنبه در جلسه اعضای ستاد پیشگیری و کنترل ویروس کرونا استان همدان، افزود: عادی انگاری موضوع همه گیری ویروس در شرایط فعلی مشکل اصلی برای کنترل و مهار کرونا در جامعه است و برای این مهم باید با اطلاع رسانی درست، به هنگام و موثر، حساسیت مردم نسبت به شرایط را با هدف افزایش میزان رعایت پروتکل های بهداشتی و مصوبات ستاد افزایش داد.

وی با اشاره به شرایط قرمز کرونایی حاکم بر استان همدان، اظهار داشت: براساس مصوبات ستاد ملی کرونا، تنها مشاغل گروه یک مجاز به فعالیت در سطح شهرستان های تابعه استان همدان هستند و مسولان امر باید به صورت مستمر و دقیق بر روند اجرای این مصوبات و همچنین میزان رعایت پروتکل های بهداشتی در سطح جامعه نظارت کنند.

وی تصریح کرد: بازدیدهای میدانی از سطح شهر نشان می دهد که همراهی و همکاری مردم برای رعایت پروتکل های بهداشتی و همچنین اجرای محدودیت های ابلاغ شده، بسیار خوب و قابل توجه است که ضروری است با تدوارم این روند، زمینه بهبود شرایط و کاهش آمار مبتلایان و مرگ و میر ناشی از همه گیری ویروس کرونا در استان را فراهم کنیم.

استاندار همدان افزود: طرح مدیریت هوشمند محدودیت‌های کرونایی بسیار جامع و کامل است به نحوی که ابعاد و بخش‌های مختلف و موردنظر برای حفظ سلامت و بهداشت عمومی جامعه را مدنظر قرار داده که البته تنها مشکل ما در استان همدان، حضور مردم در دورهمی های خانوادگی و عادی انگاری شرایط است.

شاهرخی گفت: درحال حاضر تنها واحدهای صنفی و خدماتی ضروری و تامین کننده مایحتاج اصلی و موردنیاز مردم اجازه فعالیت دارند و به طور طبیعی تعطیل کردن این واحدها هم کمکی به بهبود شرایط نمی کند.

وی با بیان اینکه رعایت پروتکل های بهداشتی در مناطق حاشیه شهرها کمرنگ شده، تاکید کرد: باید حساسیت مردم نسبت به شرایط فعلی استان در موج چهارم همه گیری ویروس را بیشتر و خطرات ناشی از ابتلا به کرونا در این وضعیت را به خوبی تبیین و تشریح کرد که برای تحقق این مهم باید از ظرفیت رسانه ها و همچنین فضای مجازی به نحو مطلوب استفاده کنیم.

استاندار همدان گفت: ستاد استانی مقابله با ویروس کرونا نقش حمایتی و پشتیبانی در اجرای برنامه ها و مصوبات دارد، بنابراین در حوزه عمل، فرمانداران در صف مقدم مبارزه با این ویروس هستند که باید ضمن مدیریت امور بر روند اجرای مصوبات و محدودیت های ابلاغی به صورت مستمر و دقیق نظارت داشته باشند.

شاهرخی اظهار داشت: با وجود شیوع ویروس کرونا و بروز برخی مشکلاتی، دولت برای حمایت از بخش های مختلف به ویژه تولید کنندگان اقدامات مهم و اساسی را برنامه ریزی و اجرا کحرده که پرداخت تسهیلات به بخش های مختلف از جمله این اقدامات است که البته اطلاع رسانی از خدمات و اقدامات حمایتی دولت برای جبران خسارت های ناشی از همه گیری ویروس کرونا نیز بسیار مهم و ضروری است.

استاندار همدان همچنین با اشاره به اینکه استان دارای بیشترین آمار بستری و فوتی در پیک چهارم همه گیری ویروس کرونا است، اظهار داشت: تداوم وضعیت کنونی با بی توجهی عمومی به اجرای شیوه نامه های بهداشتی موجب اعمال مقررات سختگیرانه تر و محدودیت های بیشتری طی روزهای آتی در استان خواهد شد.

شاهرخی تصریح کرد: با وجود عملکرد خوب و موثر مردم در ۱۴ ماه گذشته برای رعایت پروتکل های بهداشتی، اما درحال حاضر شرایط استان به لحاظ همه گیری ویروس کرونا بسیار بد و خطرناک است.

وی گفت: استان همدان در سه موج نخست کرونا دچار مشکلاتی شد اما هیچگاه در وضعیت سخت فعلی با بیشترین آمار فوت و ابتلا قرار نداشت، ولی در پیک چهارم به علت افزایش چشمگیر ابتلا و مرگ و میر بیماران کرونایی در جمع هفت استان پرخطر کشور قرار گرفته است.

به گزارش ایرنا، تمامی شهرستان های استان همدان در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارند و طبق گزارش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، این استان در موج چهارم شیوع کرونا بیشترین میزان ابتلا به ویروس کرونا را در کشور دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =