۱۸ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱۸:۰۴
کد خبرنگار: 893
کد خبر: 84287596
۰ نفر

برچسب‌ها

لبنان و سوریه برای ترسیم مرزهای آبی دو کشور گفت و گو کردند
عکس آرشیوی است

تهران - ایرنا - « میشل عون » رئیس جمهور لبنان و « بشار اسد » رئیس جمهوری سوریه درباره ترسیم مرزهای آبی بین دو کشور تلفنی گفت و گو کردند.

به گزارش ایرنا، «شربل وهبه» وزیر امور خارجه دولت پیشبرد امور لبنان امروز (چهارشنبه) در گفت و گو با شبکه «‌ام تی وی» این کشور اظهار داشت که میشل عون رئیس جمهور لبنان در گفت گو با  «بشار اسد» رئیس جمهور سوریه که بصورت تماس تلفنی انجام شد راهکارهای تعیین مرزهای دریایی بین دو کشور را بررسی کردند.  

وی با بیان اینکه «عون» در این تماس تاکید کرد که لبنان از حق حاکمیت خود بر آب هایش کوتاه نمی‌آید، افزود:  عون همچنین تأکید کرد که کشورش به تعیین مرزهای دریایی پایبند است و طرف سوریه را به مذاکره فرا خواند. 

وزیر خارجه لبنان خاطرنشان کرد که مراجعه به دادگاههای بین المللی آخرین راه حل این مشکل است اما امروز ما قصد ندارم وارد یک هجمه علیه سوریه شویم.  

وی توضیح داد که دولت سوریه در ماه مه سال ۲۰۱۹ تفاهم نامه‌ای را به لبنان ارسال کرد و در آن خواستار جلسه‌ای برای بحث در خصوص تعیین مرز بین دو کشور شد و طرف لبنانی از این دیدار استقبال کرد  اما این اتفاق نیفتاد.  

وهبه به دلیل برگزار نشدن این جلسه اشاره‌ای نکرد. 

گفت وگوی تلفنی رئیس جمهوری لبنان با رئیس جمهور سوریه برای تعیین مرزهای آبی مشترک پس از آن انجام شد که دولت سوریه در قراردادی حق کشف نفت در مناطق دریایی مورد مناقشه بین دمشق و بیروت را به یک شرکت روسی واگذار کرد و این موضوع دوباره جنجالی در مورد پرونده تعیین مرزهای دریایی با سوریه در لبنان به وجود آورد. 

مرزهای دریایی بین سوریه و لبنان همانند مرزهای زمینی که کار ترسیم آن‌ها در سال ۱۹۷۱ آغاز شد کاملاً مشخص نشده است زیرا جنگ داخلی که در سال ۱۹۷۵ در لبنان درگرفت مانع از تکمیل روند تعیین مرزهای دو کشور شد. 

پس از کشف منابع گاز و نفت در دریای مدیترانه دو کشور شروع به اعطای حق کشف در آنجا می‌کنند و بیروت می‌کوشد تا مرزهای دریایی خود با دمشق و منطقه اقتصادی دو کشور را مشخص کند.  

اخیراً سیاستمداران لبنانی از دولت این کشور خواسته‌اند تا برای پایان دادن به این پرونده تلاش کند. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =