همایش بین المللی قره باغ ۱۷ ربیع، گفتمان برتر در قم آغاز شد

قم – ایرنا - همایش «بین المللی قره باغ ۱۷ ربیع، گفتمان برتر» روز دوشنبه با حضور شخصیت‌های برجسته عملی و دینی ایران، جمهوری آذربایجان و منطقه قفقاز، ترکیه، اوکراین، روسیه و بلاروس در سالن همایش‌های امین قم آغاز شد.

به گزارش ایرنا، دبیر همایش بین المللی قره باغ ۱۷ ربیع، گفتمان برتر طی سخنانی در این همایش گفت: حوزه های علمیه و مراجع معظم تقلید و بزرگان فراوانی در حوزه قره باغ اظهار نظر کرده و بیانیه صادر کردند که در آنها بر گفتمان رهبری معظم انقلاب تاکید کردند که قره باغ پاره تن اسلام است.
حجت الاسلام و المسلمین سید مفید حسینی کوهساری با تاکید بر ضرورت تبیین گفتمان رهبر معظم انقلاب در ۱۷ ربیع امسال برای حل مساله قره باغ افزود: این همایش به دلیل ضرورت تبیین محورهای مهم رهنمودهای رهبر معظم انقلاب، برگزار می‌شود. 
وی ادامه داد: دفاع از ملت آذربایجان را وظیفه اخلاقی، شرعی و قانونی می دانیم و معتقدیم که قره باغ باید به طور کامل به آغوش آذربایجان برگردد.درگیری‌های نظامی نیروهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر منطقه مورد مناقشه قره باغ و مناطق اشغالی اطراف آن، از ششم مهر ماه سال جاری(۲۷ سپتامبر) آغاز شد و در نهایت این درگیری با وساطت روسیه و امضای توافق نامه سه جانبه میان جمهوری آذربایجان، ارمنستان و روسیه به پایان رسید که نتیجه آن آزادسازی منطقه قره باغ و مناطق اشغالی اطرف آن از ارمنستان بود.
رهبر معظم انقلاب در طول جنگ رهنمودهایی برای پایان این جنگ در ۱۷ ربیع‌الاول سالروز ولادت باسعادت پیامبر مکرم اسلام(ص) طی سخنرانی ارائه دادند که این همایش برای تبیین این رهنمودها برگزار شده است.
در این همایش رهنمودهای ایشان مبنی بر اینکه "سرزمین‌های آذربایجان باید آزاد شود"، "امنیت ارامنه آن سرزمین باید محفوظ بماند"، "دو طرف به مرزهای بین‌المللی کشورها تجاوز نکنند" و "اگر تروریست‌ها نزدیک مرز ایران بیایند، برخورد قاطع می‌کنیم"، بررسی و تبیین می شود.
در این همایش شخصیت‌های برجسته علمی و دینی ایران، جمهوری آذربایجان و منطقه قفقاز، ترکیه، اوکراین، روسیه و بلاروس حضور دارند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha