۲۰ بهمن ۱۳۹۹، ۲۲:۱۸
کد خبرنگار: 2971
کد خبر: 84222850
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

روسیه: تنها راه در برجام هماهنگ کردن گام های ایران و آمریکا است

مسکو - ایرنا- میخائیل اولیانوف نماینده دائمی روسیه در سازمان های بین المللی در وین، با اشاره به اینکه ایران و آمریکا اعلام کرده اند که باید طرف مقابل گام نخست را بردارد، گفت: تنها راه درپیش، هماهنگ کردن و همزمانی گامهای مربوطه دو کشور است.

به گزارش ایرنا، اولیانوف امروز (دوشنبه) در توئیتی نوشت: آمریکا و ایران برای احیای کامل برجام آمادگی دارند.

وی ادامه داد: بدیهی است که تنها راه درپیش، هماهنگ کردن و برداشتن همزمان گامهای مربوطه ازسوی واشنگتن و تهران است. 

 اولیانوف این توئیت را در پاسخ به توئیت خبرگزاری اسپوتنیک روسیه نوشت که به نقل از جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا گفته بود که واشنگتن تا زمانی که تهران غنی سازی اورانیوم را متوقف نکند تحریم ها در مورد این کشور را لغو نخواهد کرد.

رئیس جمهوری آمریکا که پیشتر از خروج ترامپ از برجام انتقاد می‌کرد، درسخنانی در یک مصاحبه که پیش از بیانات روز یکشنبه حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی برگزار شده است، گفت که تا غنی‌سازی اورانیوم در ایران متوقف نشود، تحریم‌ها را لغو نخواهد کرد.

به گزارش ایرنا، بایدن در نخستین مصاحبه خود به عنوان رئیس جمهوری آمریکا با « نورا اودونیل» خبرنگار شبکه خبری سی بی اس و در پاسخی به سوالی در باره لغو تحریم ها با هدف بازگشت به میز مذاکرات گفت که تا متوقف نشدن غنی سازی در ایران تحریم های علیه ایران را لغو نمی کند. 

خبرنگار سی بی اس از بایدن سوال کرد که « آیا آنها ابتدا باید غنی‌سازی اورانیوم را متوقف کنند» و او به علامت تایید سرش را تکان داد.

به نظر می رسد بایدن همچنان حاضر نیست از شکست های ترامپ در اعمال فشار حداکثری بر ملت ایران برای بازگشت ایران به میز مذاکره، درس بگیرد.

مصاحبه با بایدن روز جمعه گذشته ضبط و عصر روز یکشنبه و چند ساعت بعداز اظهارات رهبر معظم انقلاب اسلامی منتشر شد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح یکشنبه در دیدار جمعی از فرماندهان نیروی هوایی و پدافند هوایی ارتش با ایشان، قضایای فضاحت‌بار اخیر آمریکا و سقوط ترامپ را افول آبرو، قدرت و انتظام اجتماعی و سیاسی آمریکا خواندند و با اشاره به اظهارنظر مقام‌های اروپایی و آمریکایی درباره برجام و تحریم‌ها تأکید کردند: آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها حق هیچ‌گونه شرط‌گذاری ندارند زیرا تعهدات برجامی خود را نقض کردند و آن طرفی که باید شرط بگذارد جمهوری اسلامی است زیرا به تعهدات خود پایبند بود.

 ایشان خاطرنشان کردند: ایران هنگامی به تعهدات برجامی خود بازخواهد گشت که آمریکا همه تحریم‌ها را در عمل و نه در حرف یا بر روی کاغذ، لغو کند و این لغو تحریم‌ها مورد راستی‌آزمایی ایران قرار گیرد. این، سیاست قطعی و غیرقابل برگشت جمهوری اسلامی و مورد اتفاق همه مسئولان است و هیچکس از آن عدول نخواهد کرد.

توافق هسته‌ای ایران و گروه موسوم به ۱+۵ و اتحادیه اروپا در سال ۱۳۹۴ به امضا رسید و به موجب قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد تایید شد اما دونالد ترامپ در ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ به طور یکجانبه به مشارکت آمریکا در این توافق پایان داد و تروریسم اقتصادی را با هدف فشار حداکثری علیه مردم ایران اعمال کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha