نگاه دانش محور اولویت توسعه بخش باغبانی در کشور است

ارومیه- ایرنا- معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی گفت: نگاه دانش محور به بخش باغبانی اولویت این وزارتخانه بوده و در این راستا موسسه تحقیقات علوم باغبانی تشکیل شده است.

محمدمهدی برومندی روز سه شنبه در نشست با صادرکنندگان و مسوولان صنایع تبدیلی کشاورزی آذربایجان غربی بیان کرد: ایجاد پژوهشکده میوه های سردسیری گام مثبتی در راستای حرکت در مسیر کشاورزی دانش محور است.

وی اظهار داشت: وزارت جهاد کشاورزی برای توسعه این بخش در آذربایجان غربی اهتمام خاصی دارد و در صدد است تا در سند توسعه باغبانی استان تجدید نظر شود.

وی با بیان اینکه ایجاد باغ مادری در آذربایجان غربی تصویب شده، اضافه کرد: توسعه گلخانه ها نیز با توجه به نقش آنها در کاهش مصرف آب مورد توجه است و از سرمایه گذاران در این زمینه حمایت می شود.

معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی افزود: بازسازی باغ‌های درجه ۳ نیز در آذربایجان غربی و تولید نهال سالم و عاری از ویروس در کشور از سیاست های وزارت جهاد کشاورزی است.

معاون هماهنگی و امور اقتصادی استاندار آذربایجان غربی هم در این جلسه گفت: یکی از مشکلاتی که در فرایند تولید و بازاریابی و فروش وجود دارد، عدم وجود یک زنجیره کامل است.

نادر صادقی بیان کرد: در بخش کشاورزی استان روی زنجیره ارزش سیب و انگور خوب کار شده است ولی زنجیره تامین مغفول واقع شده است.

وی با بیان اینکه مدیریت زنجیره تأمین، عامل کلیدی برای ایجاد و تداوم مزیت رقابتی محصولات تولیدشده کشاورزان در بازار است، گفت: این زنجیره به عنوان یکی از مبانی زیرساختی پیاده سازی کسب وکار در دنیا مطرح شده است.

صادقی ادامه داد: اگر کشاورزان استان از زنجیره تامین اطلاع داشته باشند، در بحث بازاریابی و فروش با مشکلات مواجه نمی شوند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان غربی اضافه کرد: گاهی مشاهده می شود با وجود سیستم مطلوب حمل و نقل در بخش کشاورزی بهره برداران با مشکلاتی مواجه می شوند که این ناشی از ناآگاهی از زنجیره تامین است.

به گزارش ایرنا در جریان سفر ۲ روزه "کاظم خاوازی" وزیر جهاد کشاورزی و هیات همراه به آذربایجان غربی، همزمان ۱۳۱ پروژه بخش کشاورزی با اعتبار بیش از ۴۴۵ میلیارد ریال در سراسر استان به صورت ویدئو کنفرانس به بهره برداری می‌رسد و از ۱۸ رقم دستاورد تحقیقاتی بخش کشاورزی رونمایی می‌شود.

این طرح ها ۱۲۳ طرح در بخش آب و خاک، چهار طرح در زیربخش صنایع تبدیلی و غذایی، ۱۸ طرح تحقیقاتی، سه طرح در زیربخش تولیدات گیاهی و همچنین یک طرح شیلاتی را شامل می شود که با بهره ‌برداری از آنها برای ۵۰۸ نفر در سراسر استان به صورت مستقیم شغل ایجاد می شود.

بازدید از چند واحد تولیدی اعم از واحد سورت و بسته بندی و سردخانه نگهداری میوه، شرکت رویان پژوهش، شرکت در جلسه شورای راهبردی بخش کشاورزی در شهرستان ارومیه، شرکت معاونان در جلسه کارگروه زنجیره سیب استان، کارگروه زیر بنایی، کارگروه رونق تولید و تشکل‌ها، شرکت در جلسه بررسی مسایل و مشکلات بخش کشاورزی با حضور استاندار و مجمع نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی، حضور در نشست خبری با اصحاب رسانه برای ارائه گزارش سفر ۲ روزه از برنامه‌های سفر وزیر جهاد کشاورزی و هیات همراه به استان خواهد بود.

در جریان این سفر ۲ روزه، ۹ معاون وزیر جهاد کشاورزی نیز با سفر به شهرستان‌های استان و دیدار با نمایندگان و فرمانداران و کشاورزان پیشرو، مسائل و مشکلات موجود در بخش کشاورزی هر شهرستان را بررسی و جهت جمع بندی نهایی و ارائه گزارش به وزیر جهاد کشاورزی اقدام خواهند کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha