۱۸ آذر ۱۳۹۹،‏ ۱۴:۳۴
کد خبرنگار: 2291
کد خبر: 84139850
۱ نفر

برچسب‌ها

سامانه ذیحساب شهر تهران رونمایی شد

تهران- ایرنا- سامانه ذیحساب شهر تهران با حضور «محسن هاشمی» رئیس و «مجید فراهانی» ناظر رئیس شورا در امور محاسبات و پایش عملکرد شورای اسلامی شهر تهران رونمایی و راه‌اندازی شد.

به گزارش ایرنا، این سامانه امروز-سه شنبه- به صورت برخط رونمایی شد؛ براین اساس برای اولین بار دست‌نامه الکترونیکی مالی و معاملاتی ویژه ذیحسابان منتخب شورای اسلامی شهر تهران توسط معاونت محاسبات و پایش عملکرد شورا طراحی و اجرا شده است.

این اپلیکیشن علاوه بر آنکه تمام مقررات و قوانین مالی و معاملاتی ومصوبات شورا را در دسترس کاربران قرار می دهد، از امکان گزارشگری مالی آنلاین قائم مقامان ذیحساب به شورا و امکان ثبت شکایت شهروندان از عملکرد قائم مقامان ذیحساب و ثبت گزارش تخلفات مالی و معاملاتی در شهرداری برخوردار است.

دسترسی به محتوای آموزشی حوزه مالی و معاملاتی، اطلاعات برنامه و بودجه شهرداری و گزارش‌های تفریغ بودجه و حسابرسی، صورت‌های مالی از دیگر امکانات این اپلیکیشن به شمار می آید و تمام کاربران برای دانلود و استفاده از این اپلیکیشن می توانند به پایگاه اطلاع رسانی شورای شهر تهران مراجعه کنند.

طرح تشکیل دیوان محاسبات شهری به زودی در صحن شورا

مجید فراهانی، رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران در این مراسم که با عنوان گزارش به مردم و رونمایی از دستاوردهای شورا در حوزه محاسبات و پایش عملکرد برگزار شد، گفت: از مهم ترین وعده های شورای پنجم ارتقا انضباط مالی و اعمال حق نظارت مالی شورا بدون هیچ ملاحظه ای بوده است و بر این اساس شورا در مسیر استفاده از این حق قانونی ۲ مصوبه جدی داشت که این مصوبات از حیث فرآیند محوری،حاکم کردن قانون و شفافیت با تکیه بر تجربیات شورا در ادوار گذشته برای نخستین بار در این دوره به تصویب رسید.

وی ادامه داد: این ۲ مصوبه مهم و اثر گذار در حوزه نظارت مالی عبارتند از نظام نامه نحوه ارزیابی، تایید و نظارت بر عملکرد ذیحساب وقائم مقامان ذیحساب شهرداری تهران و دیگر نظام نامه نحوه انتخاب حسابرس و راهبری عملیات حسابرسی در شهرداری تهران که با تصویب این دو نظام نامه نحوه اعمال نظارت مالی شورا در حین خرج از طریق قائم مقامان ذیحساب و پس از خرج توسط حسابرسان سامان پیدا کرد.

فراهانی اضافه کرد: البته در این مسیر و تا پیش از پایان شورا طرح تشکیل " دیوان محاسبات شهری تهران" نیز تقدیم شورا خواهد شد تا ما به وعده و عهدمان با مردم تهران عمل کرده باشیم.

ناظر رئیس شورا درامور محاسبات و پایش عملکرد شورای اسلامی شهر تهران گفت: از رئیس شورا تقاضا می کنم تا آئین نامه صیانت و حمایت از گزارشگران فساد را که با کار کارشناسی کمیته بودجه و نظارت مالی و کمیته شفافیت و کمیسیون حقوقی تکمیل شده است را در اولویت رسیدگی و تصویب در صحن شورا قرار دهند تا شاهد صیانت،حمایت و تقدیر از گزارشگران فساد در شهرداری تهران باشیم.

فراهانی با بیان اینکه امروز از سه دستاورد شورا در حوزه محاسبات و پایش عملکرد رونمایی می شود، گفت: یکی از اقدامات انجام شده در این حوزه راه اندازی اپلیکیشن ذیحساب شهر است که برای اولین بار دست نامه الکترونیکی مالی و معاملاتی ویژه ذیحسابان منتخب شورای اسلامی شهر تهران توسط معاونت محاسبات و پایش عملکرد شورا طراحی و اجراء شده است.

او افزود: این اپلیکیشن علاوه بر آنکه کلیه مقررات و قوانین مالی و معاملاتی،مصوبات شورا و ... را در دسترس کاربران قرار می دهد، از امکان گزارشگری مالی آنلاین قائم مقامان ذیحساب به شورا و امکان ثبت شکایت شهروندان از عملکرد قائم مقامان ذیحساب و ثبت گزارش تخلفات مالی و معاملاتی در شهرداری برخوردار می باشد.

به گفته فراهانی، دسترسی به محتوای آموزشی حوزه مالی و معاملاتی، اطلاعات برنامه و بودجه شهرداری و گزارشات تفریغ بودجه و حسابرسی صورتهای مالی از دیگر امکانات این اپلیکیشن به شمار می آید، کلیه کاربران برای دانلود و استفاده از این اپلیکیشن می توانند به پایگاه اطلاع رسانی شورا مراجعه کنند.

ناظر رئیس شورا درامور محاسبات و پایش عملکرد شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به دیگر اقدامات تاکید کرد: انتشار کتاب چالش ها و مشکلات محلات شهر تهران از دیگر موارد است.

وی ادامه داد: این‌ کتاب را می توان نخستین کتاب جمع نویسی شده بر پایه مساله یابی دانست که با مشارکت یکایک شورایاران عزیز محلات شهر تهران تهیه و نگارش شده است. شورایاران عزیز با مشارکت در تدوین سند تحویل و تحول محلات و شناسایی ابر چالش و مشکلات محلات خود داده های این کتاب را فراهم کردند و همکارانم در معاونت محاسبات و پایش عملکرد با پالایش این داده ها و تبدیل آن به اینفوگرافیک و نقشه های منطقه ای و محلی مجموعه مشکلات و چالش های ۳۷۵ محله در ۲۲ منطقه شهر تهران را در قالب یک کتاب گردآوری کردند.

فراهانی گفت: همچنین به منظور مساله محور نمودن فعالیت های مدیریت شهری چالش های محلات هر منطقه و ناحیه را در قالب یک نقشه آماده کرده اند که پس از این موضوع به شهرداران مناطق ابلاغ خواهد شد تا مسیر عملکرد مدیریت شهری منطقه را در کاهش و حل مشکلات محلات بکار بندند.

این عضو شورای شهر ادامه داد: همچنین در پایش عملکرد مناطق که توسط شورا انجام می‌گیرد، وضعیت عملکرد شهرداری مناطق در کاهش و حل این مشکلات مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

به گفته وی، دیگر اقدام سامانه الکترونیکی کمیسیون ماده ۳۸ آئین نامه مالی شهرداریها (سامانه دعاوی پیمانکاران با شهرداری تهران) است.

رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران بیان کرد: این سامانه به عنوان یکی از سامانه های حوزه نمایندگان شورا در کمیسیون ها و مجامع به منظور تمام الکترونیکی کردن فرآیند ثبت دعاوی، مستند سازی و قابل رهگیری کردن شکایات و دعاوی پیمانکاران و طرف های قرار داد با شهرداری تهران طراحی و اجراء شده است.

وی در توضیح این‌کمیسیون بیان کرد: کمیسیون ماده ۳۸ بر اساس آئین نامه مالی شهرداریها با حضور نماینده قوه قضائیه،نماینده فرمانداری و نماینده شورای شهر به منظور رسیدگی به دعاوی شهرداری و طرف قرارداد با شهرداری تشکیل می شود که اینجانب به عنوان نماینده شورا در این کمیسیون عضویت دارم و با هدف شفافیت راه اندازی این سامانه را از اولین جلسه حضورم در این کمیسیون مورد پیگیری قرار دادم و اکنون این سامانه پس از فعالیت دوره آزمایشی آماده کاربری و بهره‌برداری است.

ناظر رئیس شورا درامور محاسبات و پایش عملکرد شورای اسلامی شهر تهران خاطرنشان کرد: آنچه انجام شده در مسیر ادای حق به شهر انجام شده است، امیدوارم زمینه رضایت همشهریان بیش از پیش فراهم شده‌باشد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =