۱۳ آذر ۱۳۹۹،‏ ۱۱:۳۱
کد خبرنگار: 1823
کد خبر: 84133526
۰ نفر

برچسب‌ها

متخصص عفونی: ذات بیماری کرونا، تنفسی است

کرمان - ایرنا - متخصص عفونی مرکز آموزشی درمانی افضلی پور کرمان ذات بیماری کرونا را تنفسی عنوان کرد و گفت: استان کرمان در زمره استان هایی که همیشه با بیماری تنفسی درگیر بوده و لذا این وضعیت مهار سریع بیماری مهلک کرونا را با دشواری هایی مواجه کرده است .

میثم یوسفی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه علائم اولیه ویروس کرونا به سرماخوردگی نزدیک است ، افزود: این ویروس برای مردم ناآشنا نیست و تنها به علت همه گیری ها و بیماری های شدیدی که مثل بیماری های آنفلوآنزا و برخی از صدها ویروسی که وجود دارد بیشتر بر سر زبان ها می افتد.

متخصص عفونی مرکز آموزشی درمانی افضلی پور گفت: بیماری های همه گیر و اپیدمی تنفسی چون سارس، کرونای مرس و آنفلوآنزا  تلفات و آسیب های زیادی را بر جای گذاشته است و این در حالی است که در تمام دنیا سیستم های بهداشتی پیشرفته ای را داریم.

وی افزود: قریب یک سال قبل ویروس کرونا  که تنها عامل آن بیماری سرماخوردگی بود به دلیل جهش هایی که پیدا کرده  و توانایی هایی که در آن ایجاد شده ، بیماری تنفسی خطرناک تر و شدیدتری را به نام کووید ۱۹ ایجاد کرده است.

یوسفی در ادامه گفت: خوشبختانه با اطلاع رسانی هایی که انجام شده است تقریبا همه مردم در سطح دنیا اطلاعات اولیه را نسبت به کرونا و عوارض و آسیب های آن و همچنین راه های انتقال آن را می دانند و این بیماری را می شناسند.

وی کرمان را از جمله مراکزی در سطح کشور دانست که همیشه بیماری های تنفسی به خصوص همه گیری ها در آن زیاد اتفاق افتاده و دیده شده است .

متخصص عفونی مرکز آموزشی درمانی افضلی پور کرمان افزود: بیمارستان های کرمان ناآشنا به این همه گیری بیماری تنفسی نیستند چرا که بارها و بارها آن را تجربه کرده اند و  استان کرمان در مورد بیماری های تنفسی واگیر مثل آنفلوآنزا و کووید ۱۹ و سارس جزو استان هایی بود که همیشه آمار بالایی از میزان درگیری داشته است.

وی همچنین گفت: ویروس کرونا متاسفانه تعداد بسیاری از همشهریان را مبتلا  و جان عده ای را هم گرفت و تا به الان تقریبا می شود گفت که هیچ خانواده ای نیست که تجربه ابتلا به این ویروس را در بین اعضای خانواده نداشته باشد.

این متخصص عفونی افزود: بیمارستان افضلی پور کرمان نیز از همان ابتدای اپیدمی کرونا پذیرای بیماران بود و سعی کرد بخش های خود را متناسب با نوع و شکل انتقال ویروس تجهیز کند به طوری که تا به الان قریب به پنج هزار بیمار در این بیمارستان طی این مدت مورد معاینه و درمان قرار گرفتند.

وی بیمارستان افضلی پور را یک بیمارستان ریفرال و ارجاعی نام برد و گفت: این بیمارستان همیشه پذیرای بیماران بدحال از سایر مناطق و مراکز بوده است و تقریبا افرادی که به این بیمارستان مراجعه می کنند امکان درمان آن ها در دیگر مراکز وجود نداشته است .

یوسفی آمار بهبود یافتگان کرونایی را در این بیمارستان در مقایسه با دیگر استان ها طبق آمارها و ارقامی که توسط وزارت بهداشت منتشر می شود بسیار چشمگیر اعلام کرد و گفت: این یک مساله فردی نیست که بشود آن را به صورت جانب دارانه نگاه کرد.

وی در ادامه آمار بیماران فوتی کرمان را نسبت به کل کشور آماری قابل قبول عنوان کرد و گفت: کرمان جزو مراکزی است که وزارت بهداشت بر عملکرد مناسبش صحه می گذارد.

این متخصص عفونی افزود: از آنجا که کرمان یکی از استان های معدن خیز است در معرض آلاینده های محیطی گردوغبار می باشد که باعث شده است این منطقه جغرافیایی مساعد برای ایجاد بیماری های تنفسی باشد و این را می توان یکی از فاکتورهای ایجاد بیماری تنفسی در کرمان دانست.

 یوسفی همچنین کم مراقبت کردن از خود را یکی از دلایل عمده دیگر برای افزایش شیوع بیماری کرونا عنوان کرد و گفت: متاسفانه مراقبت نکردن از  خود در برخی از اقشار جامعه به وضوح دیده می شود.

وی همچنین حساس بودن سیستم بهداشت و درمان و تشخیص خوب بیمار را از موارد مثبتی دانست که کرمان نسبت به سایر کشور دارد و گفت: بیمارستان افضلی پور کرمان یک بیمارستان ریفرال و ارجاعی است که علاوه بر اینکه خدمات متنوعی را ارائه به عنوان یک بیمارستان ارجاعی و  ثالثیه نیز بیماران را پذیرش می کند.

این پزشک متخصص تصریح کرد: بیماران بدحال تری نسبت به سایر بیمارستان ها به این بیمارستان مراجعه می کنند و مردم شهرستان های اطراف به خصوص شهرستان های دور استان کرمان ترجیح می دهند به  این بیمارستان در کرمان مراجعه کنند چرا که هم تیم پزشکی با سابقه ای دارد و هم تجهیزات و امکانات این بیمارستان در طی سال های گذشته در حد نسبتا مناسبی فراهم شده است.

وی یکی از راه های جلوگیری از انتشار ویروس کرونا را تا زمان آمدن واکسن کرونا کم کردن ارتباطات اجتماعی دانست و گفت: به حداقل رساندن این ارتباطات و قرنطینه های اجتماعی در سطح شهرها و کشور قطعا نمی تواند به تنهایی برای کاهش میزان بار بیماری تاثیرگذار باشد و باید مستمر صورت گیرد که این در عمل امکان پذیر نیست.

یوسفی افزود: اما همین موارد مقطعی دو یا سه هفته تعطیل کردن برای کاهش بیماری می تواند تا حدودی می تواند موثر باشد و آن را در سطح جامعه ببینیم که یکی از این موارد کاهش میزان مراجعات مردم به بیمارستان می باشد.

وی همچنین گفت: امیدواریم هر چه زودتر واکسن  که طبق گزارش های جهانی واکسن موثری هم هست وارد کشور شود و همه مردم کشور بتوانند به آن دسترسی داشته باشند.

این پزشک متخصص در ادامه خاطرنشان کرد : امیدواریم این کاهش به معنای باقی ماندن بیماران در منزل نباشد و محدودیت ها باعث نشود تا افراد با دیدن علائم بیماری به بیمارستان مراجعه نکنند و در منزل بمانند و مشکلاتی برایشان ایجاد شود.

وی با بیان اینکه کرونا میزان سنی نمی شناسد و تمام گروه سنی از نوزاد تا افراد مسن را در برمی گیرد گفت: تنها شدت و ضعف علائم در سنین مختلف متفاوت است اما میزان بستری و آسیب دیدن از بیماری در افراد مسن و دارای بیماری های زمینه ای قاعدتا بیشتر است اما به این معنا نیست که جوان ها دوره راحت تری را از بیماری طی می کنند .

یوسفی افزود: در طی پیک اخیر تقریبا سن ابتلا و مرگ و میر تا حدودی نسبت به قبل پایین تر آمده است و متوسط سن مبتلایان در حدود ۶۰ سال بوده است.

وی همچنین گفت: به دلیل جدید بودن بیماری کرونا به سرعت کارهای پژوهشی و تحقیقاتی زیادی در سطح دنیا انجام شده است که در بسیاری از موارد خیلی دقیق و علمی نبوده اما این مقالات به هر صورت به چاپ رسیده است.

این پزشک متخصص چاپ مقالاتی را که در آن داروهایی برای درمان کرونا مطرح شده است را تنها اثرات ذهنی مردم و بسیاری از پزشکان دانست  و گفت: بعد از گذشت چند ماه که از ورود این بیماری گذشته است و  داروهای عنوان شده در این مقالات هیچ تاثیری بر درمان نداشته اند.

وی با اشاره به شایعاتی که در فضای مجازی به خصوص در رابطه با طب سنتی و داروهای گیاهی ایجاد شد گفت: برخی از این داروها دارای اثرات سوء بوده و تاثیری بر درمان بیماری ندارد و همچنین برخی داروهای پیشنهادی چون ویتامین دی یا برخی از آنتی بیوتیک ها به صورت خودسرانه برای کنترل ویروس و سایر داروها را بهتر است توسط پزشک تجویز شوند چرا که می توانند برای بیمار مشکلاتی همچون مشکلات گوارشی ایجاد کنند که علائم ویروس را شدیدتر کنند.

یوسفی تصریح کرد: ویروس کرونا دیر یا زود از بین خواهد رفت ولی عوارض بعضی از داروها چون بی اثر شدن مقاومت های آنتی بیوتیک ها در برابر بیماری ممکن است هیچ وقت دست از سر ما برندارد.

وی همچنین گفت: درست است که مردم کشور ما جزو کشورهایی هستند که می شود گفت دچار کمبود ویتامین دی هستند و  این مساله هم به وفور در آن ها دیده می شود اما اگر قرار است دارویی تجویز شود باید از سمت پزشک باشد و در مورد اینکه می تواند از کرونا پیشگیری کند مقوله ای ثابت شده نیست اما برای درمان کمبود ویتامین دی کار خوبی است که آن هم مراحلی دارد و به یکی دو هفته مصرف آن جواب نمی دهد.

 یوسفی افزود: پروتئین ها و کربوهیدرات ها و مواد معدنی از جمله مواد عالی هستند که می توانندبرای تقویت سیستم ایمنی بدن مفید باشند و در این میان پروتئین ها برخلاف تصور عامه که زمان بیماری رژیم سبک تری را از غذاهای سبک و آبکی تهیه می کنند؛ موادی هستند که ویروس مهاجم از بدن استفاده می کند و ما نیز به دلیل اینکه بدن به سوخت و ساز این مواد نیاز دارد باید تامین کنیم.

وی نسبت به باورهای غلط و شایعات ایجاد شده  در ارتباط با درمان کرونا با مصرف مواد مخدر  اظهار تاسف کرد و گفت: این باورها آسیب های جبران ناپذیر زیادی را به افراد وارد ساخت.

این متخصص عنوان کرد: تاثیر مصرف مواد مخدر از هر نوع آن باعث دیرتر بروز کردن علائم بیماری شود و بیمار در مراحل شدیدتری از بیماری متوجه وقوع آن شود آن زمان که واقعا برای درمان دیر شده است.

وی همچنین افزود: یک فرد که اعتیاد به مواد مخدر ندارد و یک روز صبح از خواب بلند می شود و میزان مختصری بدن درد، سردرد داشت و یا اینکه سرفه می زند احتمال دارد تا بعدازظهر به پزشک مراجعه کند ولی کسی که مواد مخدر استفاده می کند بدن درد و سردرد و سرفه های خود را تا حدودی در اثر استفاده از مواد مخدر ماسکه و پوشش می دهد تا زمانی که علائم بسیار پیشرفت کند که مراجعه به پزشک در آن زمان دیگر دیر شده است و حتی ممکن است منجر به از دست دادن جان او شود.

وی با بیان اینکه مراجعه افراد مصرف کننده در حال حاضر به دلیل اطلاع رسانی های انجام شده نسبت به اوایل ورود این بیماری کاهش یافته است.

یوسفی همچنین درصد بیماری های شایع و مسری را در بین آقایان بیشتر دانست و گفت: ذات بیماری های مسری به خاطر بیشتر بودن وجود آقایان در سطح جامعه بیشتر آن ها را درگیر می کند ولی هر چقدر اپیدمی گسترش پیدا کند این فاصله کمتر می شود اما شدت بیماری در آقایان معمولا بیشتر است.

وی دلیل دیگر شیوع کرونا را بی مبالاتی و بی مسئولیت برخی از افراد جامعه عنوان کرد و گفت: اگر مساله ای رعایت نمی شود از کمبود اطلاعات نیست و رعایت تمامی نکاتی که شنیده ایم به این معناست که به خود و دیگران احترام گذاشته  و به مسئولیتمان در این راستا عمل می کنیم.

وی افزود:  امیدواریم یکپارچگی لازم برای شکست دادن این ویروس تا زمانی که دست شوم آن از روی سر مردم ما برداشته شود بین همه مسئولان و مردم بیشتر از قبل وجود داشته باشد و همگی بتوانند زندگی عادی خود را مثل گذشته داشته باشند و دعا کنیم هر چه زودتر واکسن وارد کشورمان شود و مردم بتوانند از آن استفاده کنند .

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =

سرخط اخبار استان‌ها