یک بام و دو هوای تعطیلی کرونایی آجیل‌فروشان فاروج

بجنورد - ایرنا - آجیل‌فروشان فاروج، شهر آجیلی خراسان شمالی، در حالی با اجرای طرح جامع مدیریت هوشمند محدودیت‌های کرونایی دست از کار کشیده‌اند، که فعالان این صنف در دیگر شهرهای استان همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

آجیل فروشان فاروج، برای همراهی با طرح محدودیت های کرونایی، مغازه های خود را تعطیل کرده اند، اما فعالیت این صنف در دیگر شهرها، از جمله بجنورد، که همچون فاروج در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارد، متوقف نشده است و این امر سبب انتقاد بازاریان فاروجی شده است.

برخی می گویند تعطیلی آجیل فروشان در شهر فاروج از این رو اعمال شده که اگر فعالیت این اصناف محدود نمی شد، گویا تمام بازار باز است زیرا بیشتر کسبه این شهر آجیل فروش هستند.

آجیل فروشان شهر آجیلی می گویند کسب و کارشان در یک هفته اخیر، کساد شده است، این برخورد دوگانه هم آنان را گلایه مند کرده است.

یکی از آجیل فروشان فاروج در این زمینه گفت: معلوم نیست بر چه اساس، بازار آجیل فروشان در شهر را تعطیل اعلام کرده اند اما همان صنف در شهرهایی مثل بجنورد که وضعیت قرمز هم دارند، باز است.

علی حسین زاده اظهار داشت: یکی اعلام کرده که آجیل فروشی در ردیف مشاغل گروه ۲ است و باید بسته باشد، دیگری گفته در گروه یک قرار دارد و به همین دلیل فعالان این صنف در بجنورد و در برخی دیگر استان ها اجازه فعالیت یافته اند.

یکی دیگر از آجیل فروشان فاروج هم گفت: در این مدت تعطیلی، نه تنها کسب و کار ما کساد شده، که حتی اجازه سر زدن به مغازه را پیدا نکرده ایم، به هر حال مواد غذایی در داخل مغازه نیاز به بررسی و نظارت دارد تا دچار مشکل و خرابی نشود.

رضا یاوری افزود: در این روزهای تعطیلی بازار، بعضا ارتکاب سرقت هم زیاد شده و در همین دو سه روز پیش، اجناس یکی از آجیل فروشان فاروج به ارزش ۱۰۰ میلیون ریال به سرقت رفت.

تعطیلی آجیل فروشی ها با اعلام فرمانداری بوده است

رییس اتاق اصناف فاروج و رییس اتحادیه آجیل فروشان این شهر گفت: تعطیلی بازار سبب گلایه آجیل فروشان شهر شده است، البته این صنف با ستاد مقابله با کرونا همراهی کرده و نسبت به تعطیلی مغازه های آن اقدام کرده است.

محمود حسین پور اظهار داشت: به ما گفته اند، آجیل فروشان در گروه ۲ قرار دارند و باید بسته باشند، اینکه این صنف در شهر بجنورد که همچون فاروج در شرایط قرمز کرونایی است، بر چه اساس فعال است، برای من مشخص نیست.

باز و بسته بودن، فرقی به حالشان ندارد

وی گفت: البته باز بودن و یا بسته بودن آجیل فروشی ها در این شرایط کرونایی، خیلی تاثیری بر وضعیت کسب و کار این صنف ندارد.

وی در توضیح این مساله اظهار داشت: در این شهر، تنها مشتری آجیل فروشان، مسافران عبوری هستند و رونق بازار آجیل فروشان در دست مسافران عبوری است و وقتی مسافری از شهر گذر ندارد، باز بودن و بسته بودن مغازه ها، تاثیری به حال ما ندارد.

حسین پور با اشاره به اینکه اکنون ۷۷ آجیل فروش در شهر فاروج فعالیت دارند، افزود: اکنون که مسافر نیست و جاده ها بسته است، فروشی هم نداریم و بازار به خودی خود تعطیل است.

وی در پاسخ به اینکه آیا دوگانگی ایجاد شده در فعالیت آجیل فروشان مورد اعتراض این صنف بوده است؟،  گفت: اعتراض اندک بوده است، تعدادی گلایه داشتند اما زیاد نبودند، وقتی بازار نیست، باز بودن و یا نبودن مغازه هم فرقی به حالشان ندارد.

رییس اتاق اصناف فاروج اظهار داشت: البته آجیل و مغزها، نیاز به مراقبت دارد، کاسب باید مدام در حال بررسی و نظارت بر آجیل و خشکبار خود باشد تا دچار خرابی نشوند و اکنون اگر درخواستی برای باز بودن هست بیشتر با همین رویکرد است.

فعالیت آجیل فروشان در فاروج ممنوع است 

فرماندار فاروج گفت: براساس طرح جامع مدیریت هوشمند محدودیت های کرونایی، آجیل فروشان نیز در شمار صنوف ممنوعه هستند و اگر واحدی فعالیت داشته باشد، مرتکب تخلف شده است.

ابوالحسن نجفی اظهار داشت: یقینا در دیگر شهرهای قرمز هم اگر واحد آجیل فروشی فعالیت داشته باشد، تخلف کرده است و باید با آن برخورد شود.

فرماندار بجنورد هم در این باره گفت: براساس دستورالعمل ها، آجیل فروشان در شمار مشاغل گروه ۲ بودند اما در آخرین بخشنامه ای که صادر شده است از شمول گروه ۲ خارج شدند.

غلامرضا عوض زاده اظهار داشت: در بخشنامه آخر، جایی از آجیل فروشان نام برده نشده است اما در این بخشنامه، گزینه ای با عنوان «مواد غذایی، مراکز پخش و وابسته به آن» وجود دارد که به استناد آن، آجیل فروشان می توانند فعالیت داشته باشند.

آجیل فروشان در شهرهای قرمز حق فعالیت ندارند

مدیرکل دفتر بازرسی، مدیریت عملکرد و امور حقوقی استانداری خراسان شمالی هم گفت: در نامه کتبی به فرمانداران اعلام شده است که فعالیت آجیل فروشان ممنوع است و با این تخلف برخورد خواهد شد.

مهدی کرامتی اظهار داشت: به فرمانداران شهرستان ها بویژه شهرستان هایی که به لحاظ کرونایی وضعیت قرمز دارند، اعلام شده است که آجیل فروشان حق فعالیت ندارند.

وی افزود: در طبقه بندی مشاغل در طرح جامع مدیریت هوشمند کرونایی، فروش آجیل جزو مشاغل ضروری نیست و بر این اساس در شهرهای قرمز مشمول ممنوعیت است.

استان خراسان شمالی از ابتدای مردادماه وارد وضعیت قرمز کرونایی شده است.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha