استاندار خراسان جنوبی: همراهی مردم با محدودیت‌ها قابل تقدیر است

بیرجند - ایرنا - استاندار خراسان جنوبی گفت: براساس آمار و اطلاعات ارائه شده از حوزه‌های نظارتی، همراهی مردم در ۲ روز اول اعمال محدودیت‌های دو هفته‌ای بسیار خوب بوده است که جای تقدیر دارد.

«حمید ملانوری» روز دوشنبه به رسانه‌ها اظهار داشت: اگر همراهی‌ها به همین روال ادامه یابد، به زودی شاهد قطع زنجیره شیوع بیماری و نیز افزایش روزافزون آمار مبتلایان و فوتی‌ها در استان خواهیم بود.

وی تصریح کرد: حداقل سه یا چهار هفته زمان لازم است تا نتیجه این طرح و همراهی مردم نمود پیدا کند. 

استاندار خراسان جنوبی گفت: انتظار این است که بعد از این ۲ هفته نیز به رعایت پروتکل‌های بهداشتی اهتمام ورزیم و به ویژه از برگزاری دورهمی‌ها خودداری کنیم. 

وی تاکید کرد: اگرچه ناچاریم این روزها از عزیزان مان فاصله بگیریم اما با گذر از این دوران سخت، ان شاء الله دوباره در عین سلامتی دور هم جمع خواهیم شد. 

ملانوری به پاس همراهی تحسین برانگیز مردم با ضوابط اعلام شده و پایبندی کامل به مصوبات ستاد ملی و استانی کرونا در این محدودیت‌های دو هفته‌ای که از اول آذر شروع شد، از حوزه‌های نظارتی خواست؛ مراعات شرایط مردم را داشته باشند. 

وی افزود: از فرمانداری‌ها همچنین فرماندهی نیروی انتظامی و عزیزان بسیج که در طرح جدید محدودیت‌های تردد کمک کار عوامل نیروی انتظامی هستند، می‌خواهم مساعدت و همراهی لازم را با مردم فهیم و با فرهنگ استان داشته باشند تا خللی در فعالیت‌های بخش‌های فعال استان که ممنوعیتی برای فعالیت‌شان نیست، پیش نیاید.

استاندار خراسان جنوبی تاکید کرد: همراهی و تعامل همه حوزه‌ها، لازمه اجرای کامل طرح و نتیجه دهی مطلوب‌تر آن است.

طرح جامع مدیریت هوشمند محدودیت‌ها متناسب با وضعیت و روند بیماری کووید ۱۹ در شهرهای کشور از صبح شنبه (اول آذر ماه) در استان خراسان جنوبی نیز اجرا شد و در این طرح، وضعیت شهرهای کل کشور به سه دسته زرد، نارنجی و قرمز و حوزه‌ها و فعالیت‌ها در همه این شهرها در پنج بخش ادارات، تجاری، خدماتی و بازرگانی، آموزشی، فرهنگی و اجتماعی، ترددها تقسیم شده است.

براساس نخستین اطلاعیه کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، وضعیت سه گانه و نوع محدودیت‌های مرتبط، متناسب با «روند بیماری در هر شهر» تعیین و اعمال می‌شود.

براساس این طرح همه مشاغل به جز مشاغل خیلی ضروری (گروه یک) که به تامین روزانه مایحتاج و مسائل امنیت و سلامت مردم مربوط می‌شود، در شهرهای قرمز به مدت ۲ هفته تعطیل خواهند بود که گروه‌های شغلی ۲، ۳ و ۴ را شامل می‌شود. 

همچنین مشاغل سطح ۳ و ۴ در شهرهای سطح نارنجی تعطیل هستند و در شهرهای دارای وضعیت زرد در سطح شغلی ۴ محدودیت ایجاد شد.

محدودیت‌های اعلام شده فقط مربوط به مشاغل نیست بلکه آموزش، مدارس، دانشگاه‌ها و مراسم فرهنگی و مذهبی را هم شامل می‌شود و براساس این محدودیت‌ها یک سوم کارکنان در مناطق سطح هشدار ۳ (قرمز)، یک دوم کارکنان در مناطق سطح هشدار ۲ (نارنجی) و دوسوم کارکنان در مناطق سطح هشدار یک (زرد) باید در محل کار حاضر شوند.

محدودیت تردد نیز در نظر گرفته شده است که در مناطق قرمز و نارنجی خودروها با پلاک بومی این شهرستان‌ها نمی‌توانند از شهر خود خارج یا وارد یک شهر دیگر شوند، همچنین پلاک‌های غیربومی نمی‌توانند وارد این مناطق شوند. 

همچنین تردد درون شهری در مناطق قرمز از ساعت ۲۱ تا ۴ صبح از اول آذر ممنوع است اما افراد شاغل در مشاغل ضروری در ساعت ۲۱ مجاز به تردد هستند و بقیه افراد برای کاهش این بیماری خطرناک باید در خانه بمانند و از رفتن به تجمعات و مهمانی‌های خانوادگی پرهیز کنند.

براساس آخرین وضعیت استان خراسان جنوبی از نظر رنگ‌بندی شهرستان‌ها که ۳۰ آبان اعلام شد، هفت شهرستان این در وضعیت قرمز و چهار شهرستان در وضعیت نارنجی هستند.

شهرستان‌های بیرجند، بشرویه، سرایان، طبس، فردوس، قاینات و نهبندان در وضعیت قرمز (خیلی پرخطر) هستند، شهرستان‌های خوسف، درمیان، زیرکوه و سربیشه در وضعیت نارنجی (پرخطر) قرار دارند و هیچ یک از ۱۱ شهرستان این استان در وضعیت زرد (خطر متوسط) نیستند.

بنابر اعلام استاندار خراسان جنوبی طرح محله محور مبارزه با کرونا (طرح شهید حاج قاسم سلیمانی) نیز از امروز - دوشنبه - به طور رسمی در استان آغاز می‌شود.

مهمترین گام در طرح شهید حاج قاسم سلیمانی اجرای قرنطینه معکوس اعلام شده است، به این ترتیب که افراد در معرض خطر شامل سالمندان و افراد با بیش از ۶۰ سال سن، زنان باردار و اقشار کم درآمد تحت مراقبت و کنترل قرار می‌گیرند.

همچنین با همکاری دانشگاه علوم پزشکی و بسیج، بیماریابی در سطح گسترده صورت می‌گیرد و همراهی و همکاری مردم، شرط موفقیت این طرح محله محور و خانواده محور است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha