دانشگاه بهترین مکان برای گفت‌وگوهای تقریبی مذاهب است

گنبدکاووس - ایرنا - مسوول دفتر تقریب مذاهب اسلامی در دانشگاه آزاد اسلامی کشور، دانشگاه‌ را از بهترین مکان‌ها برای گفت و گوهای مباحث تقریبی میان مذاهب دانست و خاطرنشان کرد: شبکه‌های ماهواره‌ای و فضای مجازی مکان مناسبی برای طرح برخی مباحث اختلافی نیست.

حجت الاسلام سیدحامد علم الهدی روز چهارشنبه در جلسه هم‌اندیشی راهکارهای تقریب وحدت اسلامی از نگاه امامین انقلاب که با حضور علما و صاحب‌نظران شیعه و اهل سنت استان گلستان به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی گنبدکاووس برگزار شد، گفت: شیعه و اهل سنت اشتراکات دینی فراوانی دارند که می‌توانند درخصوص مباحث تقریبی و نیز برخی اختلافات فقهی و کلامی خود طی نشست‌های تخصصی در محیط‌های دانشگاهی یا حوزوی با یکدیگر گفت و گو کنند.

وی، تاکید بر مشترکات را شاه کلید شکل‌گیری امت واحده اسلام مدنظر مقام معظم رهبری دانست و اضافه کرد: این مهم تنها در سایه تقویت همکاری ارکان نظام و اندیشمندان حوزه و دانشگاه با مجمع تقریب مذاهب اسلامی محقق می‌شود.

حجت الاسلام علم الهدی، خلاء معنوی درجوامع غربی را عاملی برای افزایش گرایش مردم کشورهای اروپایی و آمریکایی به اسلام دانست و افزود: دشمن در این سال‌ها با نشان دادن صحنه‌های قمه‌زنی و یا جنایات داعش به عنوان گروه تکفیری دست نشانده خود از طریق رسانه‌ها و فضای مجازی تلاش کرده چهره اسلام را خشن نشان دهد تا افراد کمتری به سمت آن گرایش یابند اما تمام این اقدامات نتیجه معکوس داشته است.

مسوول دفتر تقریب مذاهب اسلامی در دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: توهین به ساحت مقدس پیامبر اسلام(ص) از دیگر توطئه‌های دشمنان است که رییس جمهوری فرانسه محوریت آن را برعهده گرفته اما از نظر مسلمانان این اقدام سخیف، محکوم است.

حجت الاسلام علم‌ الهدی با بیان اینکه اگر مسلمانان متحد بودند، امروز دشمن به خود اجازه توهین به نبی مکرم اسلام (ص) را نمی‌داد، افزود: به سبب توطئه‌های دشمنان، کشورهای اسلامی هنوز مرزهای جغرافیایی را برای شکل گیری امت واحده پشت سرنگذاشتند.

وی تصریح کرد: بیشترین تمرکز مجمع تقریب مذاهب درسال‌های گذشته، برگزاری جلسات تخصصی تقریبی در فضای حوزوی بود اما با توجه به ظرفیت خوب فضای علمی دانشگاه‌ها برای طرح اینگونه مسائل، در یک سال اخیر هشت دفتر تقریب مذاهب در دانشگاه‌ آزاد استان‌های مرزی و تلفیقی مانند سیستان و بلوچستان، کردستان، آذربایجان غربی، گلستان، خراسان‌های شمالی و جنوبی فعال شده است.

 حجت الاسلام سیدعلی طاهری رییس دانشگاه‌ آزاد اسلامی گلستان نیز در این نشست با محکوم کردن اهانت دشمنان با محوریت رییس جمهوری فرانسه به ساحت مقدس نبی مکرم اسلام (ص) در آستانه هفته وحدت گفت: برپایی تجمعات و راهپیمایی‌ها توسط مسلمانان کشورهای اسلامی در محکومیت این حرکت مذبوحانه باعث تقویت اتحاد و برادری در جهان اسلام شد.

امان قلیچ شادمهر نایب رییس اول فراکسیون تقریب و وحدت، مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست با قدردانی از اتحاد و همدلی حاکم بر ایران اسلامی به ویژه در استان گلستان، گفت: توجه به مشترکات دینی و ظرفیت‌های آن در کنار شناخت دشمن، مهمترین راهکار تقویت تقریب مذاهب اسلامی است.

امام جمعه اهل سنت نگین‌شهر از توابع شهرستان آزادشهر نیز در این نشست، دعوت به وحدت را مهمترین عامل پیروزی انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام راحل(ره) دانست و گفت: اگر امروز مسلمانان با اولویت قراردادن مشترکات دینی خود را فرزند اسلام بدانند، مشکلات جامعه اسلامی حل می‌شود.   

آخوند ابوبکر خوجملی با تاکید برضرورت پرهیز مردم از قبول موضوعات اختلافی که توسط برخی افراد ناشناس به نام شیعه و اهل سنت بیان می‌شود، افزود: این افراد عوامل استکبار جهانی ‌هستند که تلاش دارند با تفرقه افکنی میان قومیت‌ها و مذاهب ایران اسلامی در کشور آشوب و ناامنی ایجاد کنند.

امام خمینی (ره) به منظور تحکیم اخوت اسلامی با تکیه بر مشترکات مسلمانان و خنثی کردن اقدامات تفرقه افکنانه دشمنان، فاصله میان ۱۲ تا ۱۷ ربیع الاول که مطابق روایات اهل سنت و شیعه سالروز ولادت پیامبر رحمت و مهربانی حضرت محمد(ص) است را به عنوان هفته وحدت نامگذاری کردند.

شهرستان گنبدکاووس با ۳۵۰ هزار نفر جمعیت متشکل از اقوام و مذاهب اسلامی درشرق استان گلستان واقع است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =