روسیه: ثبات جمهوری آذربایجان و ارمنستان برای ما اهمیت زیادی دارد

مسکو - ایرنا - «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت امورخارجه روسیه گفت که مسکو ضمن اولویت دادن به منافع ملی خود، علاقه زیادی به ایجاد یک وضعیت با ثبات در جمهوری آذربایجان و ارمنستان دارد.

به گزارس ایرنا از مسکو این دیپلمات روس عصر یکشنبه در یک برنامه تلویزیونی به نقش ولادیمیر پوتین در سازماندهی مذاکرات طرفین درگیری در قره باغ اشاره کرد و گفت: ضمن اولویت دادن به  منافع ملی خود و دفاع از آن، ثبات جمهوری آذربایجان و ارمنستان مهم و و روابط با آنها برای ما از اهمیت اساسی برخوردار است.

زاخارووا تأکید کرد که روسیه به خود اجازه نمی دهد با احساسات مردم کشورهای دیگر بازی کند و  هرگز «درگیر سخنان پوچ  نمی شود».

سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت :ما باید یک نکته بسیار مهم را به خاطر بسپاریم که رئیس جمهوری کشورمان شخصاً چه کاری انجام داد تا سفر وزیران خارجه جمهوری آذربایجان و ارمنستان به پایتخت ما امکان پذیر شود.

وی ابراز عقیده کرد که در جریان مذاکرات، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، وظیفه خود را نه نزدیک کردن طرفین به یکدیگر، بلکه تهیه سندی برای شروع مسیر حل و فصل منازعات تعیین کرد که این تنها از عهده یک دیپلمات با تحربه بر می آید.

زاخارووا تصریح کرد: شما برنامه هسته ای ایران و حل و فصل بحران سوریه را به یاد آورید، مذاکرات ماراتن گونه ای  که ساعت ها طول کشید و به روزهای بعد موکل شدند اما در مورد مذاکرات قره باغ در مسکو ،  این اتفاق نیفتاد».

در نتیجه رایزنی هایی که برای حل بحران قره باغ به ابتکار طرف روسی در مسکو انجام شد، جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر آتش بس از ساعت ۱۲ روز ۱۰ اکتبر( ۱۹ مهر)  برای اجرای آتش بس؛ تبادل اسرا و اجساد کشته شدگان توافق کردند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha