واعظی: آدرس رییس جمهوری درست است/ اعتقاد خود را پای مصالح جناحی و انتخابات فدا نکنید

تهران - ایرنا- رییس دفتر رییس جمهوری با بیان اینکه برخی افراد اعتقاد خود را پای مصالح جناحی و مقاصد انتخاباتی فدا می‌کنند، گفت: آدرس رییس جمهوری درست است؛ نمی‌دانم چرا برخی در داخل از اینکه مردم، کاخ سفید را به دلیل بوجود آوردن این وضعیت لعنت کنند ناراحت هستند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، «محمود واعظی» روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران درباره سخنان اخیر رییس جمهوری که کاخ سفید را عامل اصلی مشکلات ایجاد شده برای ملت ایران دانست، گفت: آدرسی که رییس جمهوری داد آدرس درستی است؛ فقط نمی‌دانم چرا برخی در داخل از اینکه مردم کاخ سفید را لعنت و نفرین کنند که این اوضاع تحریم ومشکلات را به وجود آورده، ناراحت هستند.

رییس دفتر رییس جمهوری تصریح کرد: اینکه برخی دم از انقلابی بودن می‌زنند و می‌خواهند آمریکا را تطهیر کنند و می‌گویند آمریکا را نفرین و لعنت نکنید و جای دیگری را لعنت کنید درک نمی‌کنم. نمی‌دانم اینها چه افرادی هستند که حاضرند به دلیل نگرش جناحی و سیاسی و نگاهی که به انتخابات ۱۴۰۰ دارند، همه چیز را حتی آنچه که خودشان اعتقاد دارند را فدا کنند.

 وی افزود: مگر همین افراد طرفدار دولتی نبودند که  ۸ تا ۱۰ سال پیش نفت بالای ۱۰۰ دلار می‌فروخت و بیش از یک میلیون بشکه نفت را هم اجازه داده بودند که بفروشد اما هر مشکلی هم پیش می‌آمد می‌گفتند «تحریم هستیم» و دهان خود را بسته بودند.

در جنگ تمام عیار اقتصادی قرار داریم

واعظی گفت: آن زمان تحریم بودیم محدودیت اقتصادی داشتیم، اما اکنون در جنگ تمام عیار اقتصادی قرار داریم، اما نمی‌خواهند بپذیرند. مساله انتخابات  ۱۴۰۰ سر جای خود اما نباید تا این میزان آدرس غلط بدهیم و با ایجاد تفرقه و نفاق در این شرایط سخت مردم را ناامید کنیم.

ارز مورد نیاز وزارت بهداشت تامین شده است

واعظی درباره تامین ارز مورد نیاز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ارز مورد نیاز این وزارتخانه تامین شده، اما مانند همه دستگاه‌های دیگر مقداری با تاخیر روبه رو شده است. از حدود ۱۰ تا ۱۲ روز قبل که مبلغی تخصیص داده شده است، وزیر بهداشت در تلاش است که هم واردات داروهای مورد نیاز و هم مواد اولیه مورد نیاز داروهای تولید داخل تامین شود.

وی در ادامه گفت: داستان ما با ترامپ و آمریکا  از این حد گذشته است، آمریکایی‌ها تا امروز هر کاری می‌توانستند بر ضد ملت ایران و کشور انجام داده اند و کاری باقی نمانده که بخواهند ملاحظه آنها را کنند.

با کلیت مجلس تعامل داریم

 رییس دفتر رییس جمهوری با تاکید بر ضرورت وفاق میان قوای کشور گفت: رفتار برخی نمایندگان را به کلیت مجلس تعمیم نمی‌دهم، به هر حال با کلیت مجلس تعامل داریم و بنای مجلس همکاری برای حل مشکلات مجلس است.

واعظی افزود: بسیار متاسفم از اینکه اقلیتی در مجلس از تریبون رسمی استفاده می‌کنند و حرف‌های نسنجیده و تفرقه‌انگیز می‌زنند تا مردم را ناامید کنند و آدرس غلط به دشمنان می‌دهند.  انتظار داریم هیات رییسه مجلس برای جلوگیری از حرف‌ها غیراخلاقی و دروغ از تریبون مقدس مجلس سازوکاری بیاندیشند.

وی بیان کرد: با فردی که درباره من حرف زده بود تماس گرفتم و گفتم می توانستید از من سوال کنید، یا اگر به هم گفته‌های چهل سال قبل مراجعه کنید هیچ وقت از چنین الفاظی استفاده نمی‌کردم.  این توهم یا ساخته یک خبرنگار یا فردی بوده که به دنبال ایجاد اختلاف و تفرقه میان مجلس و دولت بوده است.

رییس دفتر رییس جمهوری افزود: به آن فرد گفتم که همان روز بلافاصله سخنان منسوب به مرا روابط عمومی ریاست جمهوری تکذیب کرد. عجیب است که شما صحبت آن فرد را شنیده‌اید اما تحقیق نکردید و نه تکذیبیه ما را ندید.

تریبون‌ها باید در خدمت مصالح و منافع مردم باشد

واعظی بیان کرد: فرقی نمی کند؛ مجلس، دولت یا قوه قضاییه یا نهادهای دیگر که تریبون دارند، باید در خدمت مصالح،  منافع کشور،  وحدت  و همدلی باشند همان چیزی که رهبر معظم انقلاب بارها بر آن تاکید دارند و اکنون که در شرایط بسیار سخت‌تری مانند کرونا و تحریم قرار داریم باید بیشتر به آن عمل کنیم.

رییس دفتر رییس جمهوری ادامه داد: الان در آمریکا وضعیت ترامپ از نظر رقابت انتخاباتی خیلی فاصله گرفته، مناظره‌ای هم که صبح امروز یا شب قبل به وقت خودشان داشتند، افتضاح بود و اصلا مناظره نبود و بعید می‌دانم در هیچ جای دنیا حتی در آفریقا در این رده چنین اتفاقاتی بیفتد.

وی با اشاره به نظرسنجی‌های بعد از مناظره گفت: مناظره‌های انتخاباتی برخلاف آن چیزی که تبلیغ می‌کردند، دوباره به ضرر ترامپ شده است. فردی که متوجه مسائل سیاسی و بین‌الملل نیست، در داخل کشور هم وضعیت انتخاباتی وی خراب است و می‌خواهد ناکامی‌های داخلی را با یک اقدام خارجی جایگزین کند. همه ما باید در داخل کشور مراقبت کنیم از این چند هفته هم عبور کنیم.  

واعظی در پاسخ به سوالی درباره اظهارات نمایندگان مجلس مبنی بر اینکه دولت مردم را در بورس رها کرده، اظهار داشت: بورس ساز و کار خاص خودش را دارد یعنی یک عرضه و یک تقاضایی دارد و خود ساز و کار بورس، بورس را شکل می‌دهد. به همین دلیل همه مسئولین بارها و بارها عنوان کرده‌اند که بورس جایی نیست که هیجانی وارد و یا خارج شویم. سرمایه‌گذاری در بورس در میان‌مدت و درازمدت جواب می‌دهد و کسی که می‌خواهد برای یک هفته، دو هفته، یا یک ماه به سود برسد باید پولش را در بانک بگذارد.  

 دولت در بورس دخالت نمی‌کند

رییس دفتر رییس جمهوری خاطرنشان کرد: اگر ما آنچه که در سالیان گذشته در ایران و در بسیاری از کشورهای جهان که بررسی کنیم می‌بینیم که کسانی که در میان‌مدت و درازمدت در بورس سرمایه‌گذاری کرده‌اند بیشتر سود برده‌اند تا کسانی که در جاهای دیگر سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

وی با تاکید بر لزوم فرهنگ سازی و اطلاع رسانی در زمینه بورس تاکید کرد: دولت در بورس دخالت نمی‌کند، ولی وظیفه دارد از بورس صیانت و مراقبت کند تا حقوقی‌ها و افرادی که در آنجا نفوذ دارند، نتوانند حرکتی انجام دهند که باعث شود مردمی که سهام خرد و کوچک دارند، متضرر شوند.  

واعظی عنوان کرد: ما بارها اعلام کرده‌ایم که از بورس حمایت و صیانت می‌کنیم و هیچ‌وقت هم بورس را رها نکرده‌ایم. آقایی که فکر می‌کند دولت باید روزانه وارد مسائل بورس شود و دخالت کند، به ساز و کار وارد نیست. بورس یک شورایی دارد و شورای عالی بورس دارای قدرت زیادی است. سازمان بورس رییس دارد که وی نیز دارای اختیاراتی است و همه اینها باید براساس آن ساز و کار انجام شود.

وی درباره اینکه دو جریان سیاسی اصلی کشور منتقد دولت هستند، گفت: جریان اول از همان ابتدا در انتخابات سال ۹۲ و ۹۶ منتقد دولت بودند و ما هیچ‌ وقت بعد از انتخابات ۹۲ و ۹۶ ندیدیم مبارزات انتخاباتی تمام شده باشد. مبارزات انتخاباتی در همه دنیا یک یا دو ماه است، ولی مبارزات انتخاباتی ما ۴ سال و تا انتخابات بعدی طول می‌کشد.

 اصلاح طلبان مراعات رفقای خود را بکنند

وی ادامه داد: هیچ وقت در درون اصلاح طلبان یک نظر و یک گروه خاص نبوده و دیدگاه‌ها متفاوت بوده است. همیشه در داخل دولت از سال ۹۲ همواره از بین وزیران و اعضای کابینه و استانداران اصلاح طلبان بودند. اگر الان اصلاح طلبان منتقد شدند که البته همه آنها نیستند، انتقاد به رفقای خودشان هست که در داخل دولت هستند. حداقل اگر مراعات بقیه اعضای دولت را نمیکنند مراعات حال رفقا و هم‌فکران خود را بکنند.

واعظی درباره پیشنهاد استعفای رییس جمهور هم گفت: یک نفر مطلبی نوشته که تیتر آن با متن نوشته شده متفاوت است، او نمی‌گوید رییس جمهور استعفا دهد می‌گوید نمی‌گذارند رییس جمهور کار کند و محدودیت قائل هستند.  

رییس دفتر رییس جمهوری افزود: این رییس جمهور، رییس جمهوری نیست که فقط در زمان گل و بلبل و وقتی پول و امکانات است و تحریم و کرونا نباشد رییس جمهور باشد. وقتی مردم این همه مشکل و گرفتاری دارند، کرونا و تحریم و جنگ اقتصادی وجود دارد استفعا دهد. رییس جمهور تا لحظه آخر کار خود، به مردم بدهکار است و وظیفه خود می‌داند که خدمتگزار آنها باشد.

 وی اظهارداشت: وظیفه داریم که با همه تحریم‌ها و فشارها همه تلاش خود را انجام دهیم. ما شرمنده مردم هسیتم و عذرخواهی هم می‌کنیم. می‌دانیم که گرانی‌ها بر زندگی مردم اثر گذاشته و فشار روی مردم به خصوص طبقه پایین و حقوق بگیر وجود دارد. تلاش می‌کنیم باقی مانده عمر دولت از همه ابزارهای خود چه در داخل و خارج کشور استفاده کنیم تا گشایشی در کار مردم ایجاد شود.

واعظی درباره این که گفته شده رییس جمهور اجازه ندارد که وزیر زن معرفی کند، گفت: نه چنین چیزی نیست. رییس جمهور همیشه براساس شایستگی و نه براساس قومیت یا جنسیت یا استانی وزیر انتخاب می‌کند. وقتی که پستی در رده بالا خالی می‌شود ۲۰ تا ۳۰ نفر معرفی می‌شود که کمیته‌ای وجود دارد و آن کمیته گزینه‌های مختلف را بررسی ‌کرده و بهترین گزینه را انتخاب می‌کند.

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha