واعظی: برخی به اسم رسیدگی به مشکلات مردم، سفرهای تبلیغی آغاز کرده‌اند

تهران- ایرنا- رییس دفتر رییس جمهوری گفت: برخی نمایندگان به اسم رسیدگی به مشکلات مردم،  سفرهای تبلیغی خود را آغاز کردند آنها با وعده‌ها و حرف‌های تبلیغاتی، ‌انتظارات مردم را بالا می‌برند در حالی که می‌دانند منابع  کشور محدود است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، «محمود واعظی» روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات وزیران و در جمع خبرنگاران درباره  لغو جلسه سران سه قوه افزود: اساس موضوعات مهمی که به سران قوا مربوط می‌شود درجلسه شورای عالی امنیت ملی، شورای عالی هماهنگی اقتصادی، شورای عالی هماهنگی انقلاب فرهنگی و شورای عالی فضای مجازی به صورت منظم و طبق دستور جلسه مشخص با حضور سران قوا بحث و بررسی می‌شود. همچنین علاوه بر این جلسات برای اینکه تفاهم و همدلی میان سران قوا بیشتر شود، هر چند وقت یک بار این سه رییس، به صورت سه نفره جلسه‌ای نیز برگزار می‌کنند.

رییس دفتر رییس جمهوری با تاکید بر اینکه نخستین باری نیست که جلسه سران قوا لغو می‌شود، افزود: پیش از این نیز در مواردی، به دلیل مشکل و کاری که برای یکی از آقایان پیش می‌آمد با هماهنگی این جلسه به تاخیر افتاد و برای برگزاری هم این گونه نیست که از قبل اطلاع رسانی شود. اما نمی‌دانم چرا چنین فضای به وجود آمده در حالی که فقط به دلیل رعایت پروتکل‌های بهداشتی که پیش از این ابلاغ شده بود، یک جلسه‌ای لغو شد.

وی با اشاره به اینکه اتفاق‌های عجیبی در حال رخ دادن است، افزود:  درهر دوره از مجلس ۲، ۳ یا ۵ نماینده اظهار نظرهای تندی داشتند و از الفاظی و مفاهیمی استفاده می‌کردند که در شان نماینده نبود. اما در مجلس یازدهم تعداد این افراد زیاد شده و این سبب اختلاف، ناامیدی و تفرقه می‌شود.

با سفرهای تبلیغی انتظارات مردم را بالا می‌برند

واعظی با تاکید بر اینکه هنوز به شروع انتخابات ریاست جمهوری زمان زیادی باقی مانده ولی برخی از نمایندگان به اسم رسیدگی به مشکلات مردم،  سفرهای تبلیغی خود را آغاز کردند،  افزود: این افراد با وعده‌ها و حرف‌های تبلیغاتی، ‌انتظارات مردم را بالا می‌برند در حالی که خود آنها می‌دانند محدویت‌هایی در کشور است. ولی مدام می گویند این کار را یا فلان کار را انجام خواهیم داد. در حالی که این افراد در گذشته مسوولیت داشتند و دولتی بر سرکار بوده که این آقایان حامی آن بودند ولی هیچکدام از وعده‌هایی که داده بودند، ‌ عملی نکردند.

رییس دفتر رییس جمهوری با اشاره به اینکه پیش از این دولت لوایحی داده بود ولی مجلس به جای پرداختن به آنها طرح‌های جدیدی ارائه می‌دهد، ‌ تصریح کرد: به نظر می‌رسد برای حل مشکل مردم، ‌ باید شعار و تبلیغات و اینکه در آینده چه فردی می‌خواهد رییس جمهور شود را باید کنار بگذارند وبه مشکلات مردم رسیدگی کرد. زیرا با شعار دادن و افزایش انتظار مردم نمی‌توان کاری انجام داد.
واعظی تاکید کرد چنین جلساتی در کشور زیاد است و در بیشتر مواقع هم لغو می شود و هیچ فردی هم با خبر نمی‌شود. اما این هجمه به دولت کار درستی نبود.

ارتش برای مناقشه جمهوری آذربایجان و ارمنستان در مرز نیست

واعظی درباره اینکه آیا برای مناقشه بین آذربایجان و قره باغ، ارتش جمهوری اسلامی در مرزها مستقر شده است، اظهار داشت: باید کاملاً مراقبت بود که هیچ خسارتی به مرزهای ایران وارد نشود و پیش از این نیز رییس جمهوری در تماس تلفنی با رییس جمهور آذربایجان و نخست وزیر ارمنستان به این موضوع تاکید کردند که خسارت به مرزهای کشور و تجهیزات  را تحمل نخواهند کرد.

رییس دفتر رییس جمهوری ادامه داد:‌ نیروهای مرزبانی نیز آماده هستند و کارهای لازم در این باره انجام شده است ولی استقرار ارتش در مرز به معنای این است که کشور تهدید می‌شود. البته درست است که ما تهدید نمی‌شویم ولی وقتی دو کشور آذربایجان و ارمنستان در نزدیکی مرز ایران در حال جنگ هستند، ‌ امکان دارد راکتی هم به داخل مرز کشور اصابت کند.

روحانی و پوتین درباره مناقشه قره باغ تلفنی گفت وگو می‌کنند

واعظی افزود:  اعتقاد داریم از طریق جنگ این مناقشه حل نمی‌شود. بلکه باید به اصولی پایبند باشیم و اصولی که ایران از ابتدا اعلام کرده روشن است و ما  اعلام کردیم که باید تفاهم و مذاکره در دستور دو کشور قرار گیرد و تمامیت ارضی کشورها نیز به رسمیت شناخته شود.

رییس دفتر رییس جمهوری ادامه داد: تا زمانی که اشغال هست درگیری ادامه دارد و باید ابتدا اشغال پایان پذیرفته و مرزهای بین المللی مورد بحث قرارگیرد. البته این موضعی است که در گذشته نیز اعلام کردیم و امروز نیز به آن تاکید داریم.

واعظی با اشاره به تماس تلفنی رییس جمهوری با رییس جمهوری آذربایجان و نخست وزیر ارمنستان اظهار داشت: رییس جمهوری همین موضع را اعلام کردند و امروز نیز قرار است رییس جمهوری با پوتین رییس جمهوری روسیه صحبت کنند. زیرا ما به عنوان کشوری که با هر دو کشور مرز مشترک داریم نمی‌توانیم نسبت به این موضوع بی‌تفاوت باشیم.

وی  با بیان اینکه تلاش دولت بر این است که ابتدا این آتش خاموش شود، افزود: در ادامه نیز دولت تلاش می‌کند بر اساس مذاکره راهبرد خود را برای حل مناقشه قره باغ پیش ببرد.

جریمه عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی ابتدا در تهران اجرایی می‌شود

واعظی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا طبق مصوبه دولت قرار است جریمه برای عدم استفاده ازماسک اجرایی شود، اظهار داشت: تلاش دولت این است که تا آنجا که می تواند از طریق صدا و سیما، رسانه‌ها، خبرگزاری‌ها و روزنامه‌ها برای سلامتی مردم روشنگری کند.

رییس دفتر رییس جمهوری ادامه داد: رویکرد دولت از ابتدا جریمه نبوده بلکه مهم این است که همه پروتکل‌های رعایت شود و در مقطعی رعایت پروتکل‌ها به ۷۹ تا ۸۰ درصد هم رسید. ولی  دوباره این آمار پایین آمده و در تهران۵۰ تا ۶۰ درصد پروتکل‌ها رعایت می‌شود و در برخی شهرها نیز این آمار به ۴۰ درصد رسیده است. هرچند که دربعضی از شهرها آمار ۹۰ درصد رعایت پروتکل‌های بهداشتی  دیده می‌شود.

واعظی با بیان اینکه عده‌ای با افتخار اعلام می‌کنند که  پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند زیرا نمی‌ترسند،  تصریح کرد: صحبت این است که موضوع ترسیدن شخص نیست بلکه اگر شخصی پروتکل‌ها را رعایت نکند، مزاحم سلامت دیگران خواهند شد. بر همین اساس در شنبه پیش رو جمع بندی برای جریمه‌ها در تهران انجام می‌شود و در صورتی که اثر بخش بود برای دیگر شهرها پیاده سازی می‌کنیم.

وی عدد جریمه‌هایی که برای عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در فضای مجازی منتشر شده را تایید نکرد و گفت: بخشی از جریمه‌ها مربوط به عدم ارائه خدمات دولتی و غیردولتی به فردی است که ماسک نمی‌زند. بخشی هم مربوط به ارقامی است که به صورت جریمه برای فرد درنظر گرفته می‌شود.

رییس دفتر رییس جمهوری در پاسخ به خبرنگار دیگری که به تجمع تعدادی از ایرانیان در مرز مناقشه جمهوری آذربایجان و ارمنستان اشاره کرده بود، گفت: مواضع ایران از طریق وزارت خارجه و مقاماتی که می‌توانند درباره سیاست خارجی صحبت کنند و رویکرد آنها موضع رسمی کشور است،  اعلام می‌شود و تاکنون نیز اعلام شده است. اما برخی بر اساس تبلیغاتی که دیگران علیه جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور انجام می‌دهند، به دنبال این هستند که از این بحران استفاده کنند و در داخل ایران بین ارامنه و آذری‌ها اختلاف به وجود آوردند.

وی ادامه داد: این عده فعالیت خود را در این باره آغاز کردند و  فیلم‌ها وکلیپ‌هایی در این باره منتشر شده که مربوط به ایران نیست یا متعلق به گمرک جای دیگر است. البته  در همان هفته گذشته به همه این موارد رسیدگی شد و در دولت بحث و بررسی شد و رییس جمهوری نیز دستورات لازم را به گمرک، ‌ وزارت کشور و بخش های دیگر دادند.

رییس دفتر رییس جمهوری با تاکید بر اینکه شرایط نسبت به روزهای اخیر بسیار بهتر شده است،  تصریح کرد: باید مراقبت شود که اگر اتفاقی در بیرون از کشور رخ می‌دهد سبب از بین رفتن انسجام ما نشود و در این باره شفاف‌سازی و اطلاع رسانی کنیم.

تلاش دولت حفظ قیمت‌ها است

واعظی درباره افزایش نرخ بلیط مترو و اتوبوس که در شورای شهر بحث شده، یادآور شد: دولت در این شرایط با افزایش قیمت مخالف است و دولت به دلیل افزایش نرخ  ارز که بر سایر قیمت‌ها تاثیر گذاشته، در تلاش است این قیمت‌ها نیز کاهش یابد و باید همه بخش‌ها مراقبت کنند که قیمت‌ها افزایش نیابد.

وی با بیان اینکه شورای شهر قوانین ساز و کار مختص به خود را دارد،  گفت:‌ ولی فکر می‌کنم تا زمانی که گشایشی برای مردم حاصل شود و تا زمانی که بتوان شرایط صادرات نفتی و غیرنفتی را ساماندهی کنیم، ‌ باید تلاش کرد این قیمت‌ها را حفظ کرد.

ملاک حضور مقامات در تجمع‌ها باید اعلام ستاد ملی کرونا باشد

واعظی درباره رعایت پروتکل‌های بهداشتی ستاد ملی کرونا گفت: این پروتکل‌ها برای همه تعیین و ابلاغ هم شده است؛ حتی یک بار هم وزارت بهداشت درباره عدم رعایت دستورالعمل‌های ابلاغی در جلسات مجلس شورای اسلامی و کمیسون‌ها مکاتبه کرده است.

رییس دفتر رییس جمهوری گفت: ما که در ستاد ملی نمی‌توانیم مرتب با رییس و نمایندگان مجلس درگیری بوجود بیاوریم که پروتکل‌ها را رعایت می‌کنند یا مراعات نمی‌کنند؛ این وظیفه خودمان است که ضوابط را رعایت کنیم.

واعظی گفت: رهبر معظم انقلاب بیش از هر فرد دیگری پروتکل‌های بهداشتی را رعایت می‌کنند، نه اینکه فقط رعایت کنند بلکه اعلام کردند هر چه ستاد ملی کرونا ابلاغ کند من وظیفه دارم آن را اجرا کنم، چطور می‌شود که سران سه قوه و دیگران با افتخار کارهای دیگر انجام دهند و بگویند کسی که رعایت می‌کند جانش را دوست دارد، که سخنان صحیحی نیست.

رییس دفتر رییس جمهوری بیان کرد: در خرداد ۹۹ معاون وزیر  بهداشت به همه بیمارستان‌های کشور اعلام کرد که ملاقات بیماران کرونایی ممنوع است و این یعنی برای همه ممنوع است. در حالی که  می‌توانستند بگویند، با استفاده از «گان» و ماسک ملاقات کنند.

واعظی بیان کرد: تمام پزشکان کشور و پرستاران «گان» و ماسک مخصوص می‌پوشند اما بسیاری از آنها مبتلا شده‌اند و تعداد فوتی هم در میان کادر درمان کشور کم نیست؛ باید دستورالعمل‌ها رعایت شود.    

رییس دفتر رییس جمهوری گفت: اگر فردی دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کند تصمیم خودش است، اما در جلسه‌ای که رییسان دو قوه دیگر حضور دارند و بخواهند آنها را در معرض خطر ابتلا قرار دهند، کار صحیحی نیست.

برخی پروتکل‌های بهداشتی را به موضوعی سیاسی تبدیل کرده‌اند

واعظی بیان کرد: اینکه رییس جمهوری آمریکا به کرونا مبتلا شده است آیا مایه افتخاربرای او نباید باشد؟ آن وقت نمی گویند فردی که نمی‌تواند از خودش محافظت کند چگونه می‌خواهد  کشور را اداره می‌کند؟ بنابراین همه چیز در کشور جنبه سیاسی و تبلیغاتی به خود گرفته است. یک موضوع بهداشتی روشن به یک مساله سیاسی تبدیل شده است، افراد از اینکه بخواهند از هم اکنون خود را برای آینده مطرح کنند، باید پرهیز کنند.

رییس دفتر رییس جمهوری همچنین در مورد صحبت‌های اخیر خود درباره اصلاح‌طلبان که با واکنش آنها مواجه شده بود، گفت: گفتم که بین اصلاح‌طلبان اختلاف‌نظر وجود دارد و دیدگاه آنها نسبت به دولت یکی نیست. برخی حامی دولت هستند و عده‌ای هم از ابتدا از دولت انتقاد می‌کردند که پاسخ آنها را دادم. اخیرا آقای بهزاد نبوی مصاحبه خیلی خوبی کردند. رییس دولت اصلاحات هم همیشه حامی دولت بوده است. بزرگان اصلاحات ارتباط خوبی با آقای روحانی دارند.

واعظی در پاسخ به این پرسش که حزب اعتدال و توسعه چه برنامه ای برای انتخابات دارد، اظهار کرد: حزب در حال بررسی شرایط است و هنوز به جمع‌بندی نرسیده است.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا نامزد انتخابات ریاست جمهوری خواهید شد، گفت: در این دوره داوطلب زیاد است من نامزد نخواهم شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =

سرخط اخبار سیاست