کاهش ۲۹ درصدی پرونده‌های وارده به محاکم خانواده 

تهران - ایرنا - رییس کل محاکم عمومی و انقلاب تهران از کاهش ۲۹ درصدی پرونده‌های وارده به محاکم خانواده خبر داد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از دادگستری استان تهران، یحیی جعفری در جلسه شورای معاونان دادگستری تهران افزود: میزان پرونده وارده محاکم حدود ۱۰ درصد کاهش یافته و میانگین تعداد پرونده های وارده اکنون ۱۴۹ پرونده در هر شعبه است. 
جعفری اظهارداشت: عملکرد پنج ماه نخست شعب دادگاه های تهران از منفی ١۴ هزار و ٧٠۵ پرونده به عدد مثبت ۶ هزار و ٣٧٨ فقره پرونده رسیده است که بیانگر افزایش عملکرد محاکم در رسیدگی به پرونده های قضایی هستیم.
وی ادامه داد: در اجرای احکام محاکم نیز در مدت مشابه پنج ماه ابتدای سال عملکرد اجرا از  منفی چهار هزار و ۴٢٢ به مثبت سه هزار ٣٩ افزایش عملکرد داشته است.
جعفری خاطرنشان کرد: ما در شعب دادگاه ها با کمبود نیروی انسانی مواجه هستیم و باید دادگستری تهران از حیث نیروی انسانی تامین شود و مطابق آمار منابع انسانی قوه قضاییه به لحاظ نیروی انسانی محاکم تهران در آخرین رتبه کشوری قرار دارد  نیازمند تاسیس چندین مجتمع قضایی هستیم تا وضعیت مناسبی را در خدمت رسانی و رسیدگی به پرونده های قضایی داشته باشیم.
جعفری یادآور شد: جهت نظارت بر امور قضایی در ستاد محاکم تهران چندین هیئت بازدید کننده داخلی داریم که در تمامی مجتمع های قضایی حضور می یابند و تک تک شعبات را مورد ارزیابی همه جانبه و دقیق قرار می دهند و بعد از آن نیز جلسه ای در آن مجتمع تشکیل و با بیان نکات قوت و ضعف راهکار های مورد نیاز ارائه می گردد.
وی خاطر نشان کرد: همچنین شیوه نامه ای  برای چگونگی وصول هزینه های دادرسی تهیه کرده‌ایم و هیئتی نیز در این رابطه تشکیل شده است و در مجتمع های قضایی  نحوه وصول درآمد ها را کنترل می کنند و این کار اثرات خیلی خوبی از حیث رعایت حقوق بیت المال دارد و اگر تخلفات احتمالی نیز در این راستا مشاهده شود بلافاصله گزارش می شود.
رییس کل دادگاههای عمومی و انقلاب تهران تصریح کرد: از حیث استفاده از نهاد های ارفاقی و جایگزین حبس در مجموع در محاکم تهران نسبت به پنج ماهه سال پیش ۲۰ درصد افزایش رشد داشتیم ،مانند تعلیق صدور حکم ،مجازات های جایگزین حبس و آزادی مشروط که آمارهای آن قابل توجه است و نشان از اهتمام و اراده جدی قضات بر کاهش جمعیت کیفری زندان دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =