اولین آزمون اختبار تخصصی وکالت برگزار می‌شود

تهران - ایرنا - رئیس اداره وکالت تخصصی مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه از برگزاری اولین آزمون اختبار تخصصی وکالت خبر داد و گفت: حدود ۲ هزار وکیل در ۳۷ رشته سامانه وکالت تخصصی ثبت نام کردند.

به گزارش ایرنا از مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه، مسعود یوسفی وکالت تخصصی را حوزه نوین در امر وکالت دانست و افزود: وکالت تخصصی یک حوزه ابتکاری و ابداعی است که سرمنشأ آن از پیشنهاد مرکز وکلا به ریاست قضاییه مبنی بر اینکه بتوانیم وکالت را به سمت تخصصی شدن ببریم، شکل گرفت.

وی ادامه داد: دلایل این امر هم مشخص است و با توجه به اینکه تعداد و گستره قوانین خیلی زیاد است و از سوی دیگر خصلت های شخصی هر وکیل بنابر تحصیلات، علایق شخصی، تربیت خانوادگی، محل زندگی و… متفاوت است قاعدتاً نمی توان انتظار داشت همه افراد شبیه هم وکالت کنند.

رئیس اداره وکالت تخصصی مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه با تاکید بر ضرورت ورود حوزه وکالت در مسیر تخصصی شدن ادامه داد: این موضوع صرفاً ابداع ما نبود بلکه خواست و نیاز جامعه این مطالبه را مطرح می‌کرد زیرا مردم جامعه نمی‌توانند بپذیرند که یک وکیل در همه عرصه‌ها اعم از حوزه خانواده، بانکی، تجاری، اداری استخدام دارای تخصص باشد و اگر کسی چنین ادعایی داشته باشد قطعاً کذب است.

وکالت تخصصی براساس نیاز جامعه شکل گرفت

یوسفی گفت: تخصصی شدن امر وکالت باتوجه به نیاز جامعه در دستور کار قرار گرفت تا به سمتی حرکت کنیم که اتقان آراء، جلوگیری از هدر رفت هزینه‌های دادرسی، جلوگیری از اطاله دادرسی در رسیدگی به پرونده‌ها محقق شود.

وی ادامه داد: یکی از فاکتورهای مهم در هدر رفت هزینه های دادرسی، در اطاله دادرسی و فساد در قیمت وکالت در برخی از پرونده ها این است که افراد متخصص و متبحر در پرونده‌ها حضور ندارند. این تبعات یا از این جهت است که کلاً وکیلی به موضوع ورود نکرده یا اینکه وکیلی که ورود کرده فرد متخصص و متبحری در آن حوزه نیست.

یوسفی افزود: بسیاری از اوقات در بین وکلا می‌بینیم که به لحاظ معیشتی و کسب درآمد با مشکلاتی مواجهند، علتش این است که ما وکیل عمومی بسیار و وکیل تخصصی کم داریم. وقتی ما به حوزه هایی همچون گمرک، تعهدات ارزی و قراردادهای نفتی می رسیم، می بینیم دارندگان پرونده وکالت بسیار زیادند اما کسانی که بتوانند در این زمینه ها کار کنند و مهارت حقوقی تخصصی داشته باشند بسیار کم هستند.

رئیس اداره وکالت تخصصی مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه گفت:به همین علت است که با این تعداد صدور مجوز وکالت و با این تعداد پذیرش و جذب وکیل، باز هم صاحبان مشاغل ناراضی و منتقد هستند که دسترسی به وکیل مناسب ندارند. به همین سبب اداره وکالت تخصصی را برای اولین بار در کشور تشکیل دادیم. شیوه نامه وکالت تخصصی را تدوین کردیم و در این مسیر به دنبال وکیل متخصص نبودیم؛ بلکه به دنبال وکالت تخصصی بودیم.

یوسفی اضافه کرد: به دنبال این نبودیم که افراد و وکلای متخصص را شناسایی کنیم و به آنها مدرک بدهیم، بلکه هدف این است که در کشور وکالت را تخصصی کنیم.

طراحی دوره‌های تخصصی آموزشی

رئیس اداره وکالت تخصصی مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه در مورد سیاست گذاری‌های آموزشی در این حوزه گفت: اصلی‌ترین اقدام مربوط به طراحی دوره‌های تخصصی است. تاکید ما بر کلمه “طراحی” است زیرا برای اولین بار ضوابط یک وکیل تخصصی در حوزه های مختلف را شناسایی و مورد سنجش قرار دادیم و شروع به طراحی آموزشی کردیم و سپس وارد برگزاری کلاس‌ها شدیم.

وی ادامه داد: ما برای هریک از دوره‌های آموزشی بیش از ۳۰۰ جلسه کمیته‌ای برای رشته‌های مختلف برگزار کردیم و حدود پنج هزار نفر ساعت برای این طراحی‌ها جلسه برگزار کردیم که بتوانیم سرفصل‌های درسی را استخراج کنیم.

یوسفی تصریح کرد: البته ادعای بهترین طراحی درسی را نداریم اما مدعی هستیم که این طراحی دقیق ترین طراحی در حوزه های تخصصی در تاریخ وکالت ایران است.

وی با بیان اینکه در طراحی دوره آموزشی به دنبال هیچگونه تسهیل و تخفیف نیستیم و درصددیم که این دوره مسیر تخصص افراد باشد، گفت: صرفاً به دنبال آموزش و دادن مدرک نبودیم و باید زیست بوم رشته تخصصی را هم تغییر می دادیم. یعنی وکیلی که امروز لباس تخصص را به تن می کند باید زیست حقوقی آن با سایرین متفاوت باشد. جهت ایجاد این تفاوت بحث معاضدت تخصصی را ایجاد کردیم که وکیل متخصص بتواند معاضدت تخصصی بگیرد.

ایجاد معاضدت تخصصی برای تمام اقشار

رئیس اداره وکالت تخصصی مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه اظهار داشت: تا پیش از این تنها افرادی که تحت پوشش نهادهای حمایتی بودند از معاضدت استفاده می کردند. یک کارخانه دار، یک نظامی، یک تولیدکننده، یک معلم، یک کارمند دولت، یک تاجر، یک بازیگر، یک فوتبالیست و حتی یک تبعه خارجی، هیچکدام نمی توانستند از امتیاز معاضدت استفاده کنند. مسئولیت حقوقی وکلا محدود شده بود به یکسری از اقشاری که مشکلاتشان باری به لحاظ اجتماعی از دوش جامعه بر نمی داشت.

وی ادامه داد: در حوزه وکالت تخصصی معاضدت تخصصی را ایجاد کردیم و این موضوع رسالت مرکز در حوزه حقوق عامه را با ضریبی چند برابری محقق می‌کند و از سوی دیگر وکیل متخصص معاضدت را برای خودش یک امر تحمیلی نمی‌بیند و موجب سرخوردگی آن نمی‌شود؛ که با داشتن تخصصی در حوزه بانکی به پرونده هایی رسیدگی کند که مربوط به نفقه و مهریه و مانند اینها باشد.

تغییر نگرش فرهنگی به حوزه وکالت

یوسفی درباره مهمترین دستاورد حوزه وکالت تخصصی گفت: مهمترین هدف و دستاورد این است که یک وکیل پایه یک دادگستری که اجازه ورود به هر پرونده و دادگاهی را دارد به سمتی می آید که به ۸۰ درصد پرونده های حقوقی نه بگوید و تنها ۲۰ درصد آنها را بپذیرد. این یک تغییر رفتاری و فرهنگی در حوزه وکالت است. یعنی فارغ از هر نتیجه اینکه در ابتدای مسیر چنین رویکردی داشته باشیم نشان دهنده اصلاح مسیر وکالت در کشور است.

وی ادامه داد: از زمان بازگشایی سامانه وکالت تخصصی حدود ۲هزار نفر ثبت نام در ۳۷ رشته تخصصی داشتیم. از این ۳۷ رشته، در ۱۱ رشته آن آموزش‌ها شروع شد و چهار رشته نیز دوره آموزش آن تمام شده و در کل این ۳۷ رشته صدور مجوز داشته ایم همچنین در تاریخ وکالت ایران اولین آزمون اختبار تخصصی را برگزار کردیم.

رئیس اداره وکالت تخصصی مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه توضیح داد: اختبار آزمونی است که هر وکیلی برای گرفتن مجوز پایه یک وکالت باید آن را بگذراند. این آزمون را با حضور عالی ترین وکلا و قضات تخصصی کشور برگزار کردیم ضمن اینکه اولین رشته وکالت تخصصی که در آن اختبار کسب کردیم، در نوین‌ترین رشته تخصصی ما یعنی در رشته دعاوی رمز ارز، بلاکچین و جرایم سایبری بود که غالباً وکلا به این حوزه فنی ورود نمی کنند.

یوسفی افزود: دوره‌های نوین خود را در این حوزه برگزار کردیم و اختبار آن نیز انجام شده و به زودی اولین وکلای تخصصی دعاوی حوزه رمز ارز و بلاکچین را در کشور خواهیم داشت.

وی در راستای به‌روزرسانی آموزشی وکالت تخصصی گفت: یکی از مهمترین اقدامات نوین در حوزه آموزش این بود که برای همه وکلای متخصص داشبورد آموزشی تخصصی ایجاد کردیم و با تایید و استقبال ریاست مرکز قرار است این داشبور برای همه وکلای مرکز ایجاد شود.

رئیس اداره وکالت تخصصی مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه گفت: از آنجا که حوزه های تخصصی مدام در حال به روز شدن و تغییر و تحول در بخش مقررات و بخشنامه های جدید است؛ ما به محض اولین تغییر در حوزه قوانین به صورت کلیپ های آموزشی، پادکست و یا صوتی در سایت آموزشی قرار می دهیم و به اعضا پیامک می دهیم که به طور مثال بخشنامه جدید وزارت صمت مربوط به استخراج رمز ارز در شهرک های صنعتی تغییر کرده و در یک پادکست تشریح و تدریس شده و در داشبورد آموزشی شما قابل دسترسی است.

یوسفی اضافه کرد: در حقیقت آموزش مستمر وجود دارد. به عبارتی در وکالت تخصصی به دنبال مدرس نیستیم؛ بلکه به دنبال همراه و همپا هستیم تا این دوره تخصصی را همراه وکیل زندگی کند البته معتقدیم این داشبورد آموزشی باید برای همه وکلا ایجاد شود تا آموزش مستمر را در حوزه وکالت داشته باشیم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha