۱۶ شهریور ۱۳۹۹، ۷:۰۰
کد خبرنگار: 2448
کد خبر: 84028146
T T
۱ نفر

برچسب‌ها

دخالت آمریکا در امور مذاکرات صلح افغانستان 

۱۶ شهریور ۱۳۹۹، ۷:۰۰
کد خبر: 84028146
دخالت آمریکا در امور مذاکرات صلح افغانستان 

تهران- ایرنا- زلمی خلیلزاد در حالی به بهانه کمک برای تسریع مذاکرات صلح بین الافغان به قطر سفر کرده که بر همگان آشکار است که در نبود دخالت‌های آمریکا تا کنون سال‌ها زودتر افغانستان صلح و پایان خشونت‌ها را تجربه کرده بود. 

به گزارش بامداد یکشنبه ایرنا از وب سایت رسمی وزارت امورخارجه آمریکا، زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان به دوحه پایتخت قطر سفر کرده است. 

براساس بیانیه وزارت خارجه آمریکا، وی برای پیشبرد تلاشهای مداوم ایالات متحده برای شروع فوری مذاکرات میان افغان به منطقه سفر خواهد کرد. 

طبق ادعای وزارت خارجه آمریکا، مردم افغانستان آماده کاهش پایدار خشونت و یک توافق سیاسی هستند که به جنگ پایان می‌دهد. رهبران افغانستان باید از این فرصت تاریخی برای صلح استفاده کنند. همه طرفین گامهای مهمی را برای رفع موانع و شروع مذاکرات صلح میان افغان برداشته‌اند. اکنون زمان شروع است. 

خبرگزاری فرانسه شامگاه شنبه نوشت که ورود تیم مذاکره کننده طالبان به دوحه قطر به نشانه نزدیک شدن به آغاز مذاکرات صلح با دولت افغانستان است.  

به رغم ورود تیم طالبان هنوز تاریخ مذاکرات که قرار است در دوحه برگزار شود مشخص نشده اما طرف‌های درگیر این هفته پیام‌هایی مبنی بر آغاز زود مذاکرات ارائه کرده‌اند.  

در همین مورد شاهیل سهیل سخنگوی طالبان به خبرگزاری فرانسه گفت: همه اعضای تیم مذاکره کننده ما وارد دوحه شده‌اند، مذاکرات پس از حل برخی از مسائل فنی کوچک آغاز خواهد شد.  

تیم طالبان در حالی روز شنبه وارد دوحه شد که پیش از آن به پاکستان سفر کرده و در اسلام آباد در مورد فرآیند صلح با دولت به گفت و گو پرداخت.  

مقامات قطر یک دوره هفت روزه قرنطینه را برای همه افراد در زمان ورود به کشور تعیین کرده اما برای برخی از هیئت‌هایی که آزمایش‌های منظم را انجام می‌دهند معافیت‌هایی را اعمال کرده‌اند.  

تیم مذاکره کننده دولت افغانستان همچنان در کابل است اما تیم تدارکات آن‌ها اوایل این هفته وارد دوحه شدند.  

فریدون خوزون سخنگوی شورای مصالحه دولت افغانستان گفت: تیم مذاکره کننده آماده مذاکرات بود.  

خوزون در پیامی توییتری نوشت: آزادی زندانیان تکمیل شده و هیچ بهانه‌ای برای به تاخیر انداختن مذاکرات وجود ندارد.  
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha