طالبان دولت و ملت افغانستان را برای رسیدن به صلح همراهی کند

کابل - ایرنا - عضو هیات مذاکرات صلح بین افغانستانی در دوحه قطر گفت: دولت توانایی عبور از حقوق شهروندی، مذهبی و انسانی علیه اقشار مختلف افغانستان را ندارد و نه تنها همه مذاهب اسلامی را قبول دارد بلکه از طالبان هم می خواهد برای ارتقای ارزش های اجتماعی در شرایط جدید با دولت و ملت در نیل به این هدف و رسیدن به صلح همراهی کند.

به گزارش ایرنا، «عبدالحفیظ منصور» روز سه شنبه در یک گفت وگوی ویدئویی با شبکه یک تلویزیون افغانستان گفت: هیچ یکی از اعضای هیأت دولت توانایی عبور از حقوق شهروندی، مذهبی و انسانی علیه اقشار مختلف افغانستان را ندارد  و نه تنها همه مذاهب اسلامی را قبول دارد بلکه بر تأمین حقوق اقلیت‌های غیر مسلمان و پیروان ادیان دیگر نیز تأکید و پافشاری دارد.

وی تاکید کرد: اعضای مذاکره کننده از سوی دولت افغانستان در نشست دوحه شرکت کرده تا برای بازگرداندن صلح و ثبات پایدار با طالبان گفت وگو کند، اگر عدالت اجتماعی در این گفت وگو تأمین نشود و ما از حقوق بشری و شهروندی افغانها بگذریم، صلح و آرامش تامین نخواهد شد.

این عضو حزب جمعیت اسلامی افغانستان درعین حال گفت:  ما نیز از طالبان نمی خواهیم مانند ما فکر کرده و بیاندیشند اما اگر آنها بر افکار خود تأکید دارند باید این افکار را به طور دموکراتیک از طریق انتخابات به آرای مردم واگذار کنند تا جنگ و افغان کشی در افغانستان پایان یابد.

این در حالی است که طالبان در روزهای نخست نشست دوحه (مذاکرات بین افغانستانی) فکر می کردند که هیأت دولت وحدت نظر ندارند و دچار تشتت و پراکندگی هستند.

این عضو هیأت دولت افغانستان در مصاحبه با خبرنگار شبکه یک تلویزیون افغانستان تاکید کرد: اعضای مذاکره کننده هیات دولت در نشست دوحه و در گفت وگو با طالبان به رغم برخورداری از افکار حزبی و دیدگاههای شخصی اما متحد و منسجم از ارزش‌های افغانستان نوین دفاع کرده است.

منابع خبری افغانستان در روزهای گذشته به نقل از نمایندگان گروه طالبان  در دوحه گزارش دادند: این گروه خواسته های جدیدی را مطرح کرده که مورد توافق دولت افغانستان نیست.

مذاکرات بین افغانستانی صلح از دو هفته پیش در قطر آغاز شده  اما دو طرف هنوز  نتوانسته اند در مورد یک دستور کار مشخص در مورد صلح به توافق دست یابند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =