دور دوم مذاکرات صلح افغانستان در دوحه آغاز شد

تهران- ایرنا- دور دوم مذاکرات صلح میان دولت جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان در دوحه پایتخت قطر آغاز شد.

قابل ذکر است، چند روزی است همزمان با ایام فاطمیه، اکران محدود اثری سینمایی با نام بانوی بهشت، بحث‌ها و تحلیل‌­های زیادی را برانگیخته و بویژه عقبه مالی و لجستیکی این فیلم سبب طرح مباحثی جدی شده است.

فیلم سینمایی «بانوی بهشت» که دو جریان موازی را به هم پیوند می­‌دهد، حامل این پیام به مخاطب است که همان جریان صدر اسلام که باعث آزار دختر پیامبر اسلام و همسرش بودند، ۱۴ قرن بعد در قالب گروهک داعش ظهور کردند و هدف اصلی آنها کشتار و نابودی شیعیان است.
طبق فتوای حضرت آیت الله العظمی علی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب، تکفیر و توهین به مقدسات خدمت به اردوگاه کفر، شرک و خیانت به اسلام است.

به گزارش روز شنبه ایرنا، خبرگزاری جمهور افغانستان با اعلام این مطلب افزود: فریدون خوزون سخنگوی شورای عالی مصالحه ملی که در قطر حضور دارد اعلام کرد که دور دوم مذاکرات صلح امروز شنبه (۲۰ جدی) آغاز شده است.
خوزون گفته است که در اولین نشست دور دوم مذاکره، بحث‌های اساسی میان هیات دو طرف جریان دارد.
او اطلاعات بیشتری در این زمینه نداده است.
هیات دولت جمهوری اسلامی افغانستان اواخر هفته گذشته به قطر رفت تا پس از یک تاخیر ۲ روزه دور دوم مذاکره با طالبان را آغاز کند.
دو هیات روز پنجشنبه گذشته نیز یک نشست مقدماتی را برگزار کرده بودند؛ اما قرار شده بود که نشست اصلی امروز برگزار شود.
هیات دولت گفته است که بحث بر سر آتش‌بس در اولویت دستور کار مذاکرات قرار دارد.

گفت وگوهای صلح افغانستان بین دولت و گروه طالبان از ۲۲ شهریور با  شرکت شماری از وزیران خارجه و نمایندگان سازمان های بین المللی آغاز شد که تاکنون تنها موفق به توافق روی دستور کار مذاکرات شده اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =

سرخط اخبار جهان