اتصال گمرکات قم به شبکه ریلی کمک بزرگی به فعالان اقتصادی است

قم - ایرنا - مدیرکل گمرکات قم گفت: اتصال گمرکات قم به شبکه ریلی کمک بزرگی به فعالان اقتصادی است و موجب می‌شود تا صادرکنندگان و واردکنندگان استان با هزینه کمتر و امنیت بیشتری کالای موردنظر خود را جابه‌جا کنند.

اسفندیار دریکوندی روز یکشنبه درگفت‌وگو با خبرنگار ایرنا،‌ بیان کرد: با اجرای این طرح، قم به مرکزی مهم برای ترانزیت کالا در قلب کشور تبدیل می‌شود و استان‌های همجوار نیز می‌توانند از این ظرفیت برای توسعه فعالیت‌های تجاری خود استفاده کنند.
وی افزود: استفاده از شبکه ریلی درصادرات و واردات کالا، علاوه بر کاهش هزینه و افزایش امنیت حمل بار،‌ سرعت انتقال آن را نیز افزایش می‌دهد و درآمدزایی خوبی نیز برای استان به همراه دارد. 
وی ادامه داد: هدف گمرکات قم تسهیل فرآیندهای اداری برای فعالان اقتصادی استان است و در این رابطه حجم گسترده‌ای از کارها را به‌صورت الکترونیکی و از طریق خوداظهاری، بدون نیاز به مراجعه فیزیکی ایشان انجام می‌دهیم.
دریکوندی گفت: برای حمایت بیشتر از فعالان اقتصادی استان درسال جهش تولید، تلاش می‌کنیم با همکاری سایر دستگاه‌های متولی، مجوزهای لازم برای ترخیص کالاها از گمرکات قم درکوتاه‌ترین زمان صادر شود.
وی بیان کرد: بیشتر کالاهای واردشده به استان،‌ مواد موردنیاز واحدهای تولیدی است، به همین خاطر گمرکات قم نقش موثری در رشد اقتصادی و گسترش حوزه تولید و اشتغال استان دارد که با تسهیل فرآیندهای تجاری به دنبال توسعه هرچه بیشتر این جایگاه هستیم.
وی ادامه داد: باوجود تحریم‌های ظالمانه و شیوع ویروس کرونا،‌ وضعیت صادرات و واردات کالاهای موردنیاز مردم به گمرکات استان امیدوارکننده است و این روند با استفاده از سامانه‌های الکترونیکی و تسهیل امور گمرکی،‌ روزبه‌روز بهتر می‌شود.
بر اساس آمار میزان صادرات استان از ابتدای سال‌جاری تا پایان تیرماه ۲۹هزار و ۴۰۱تن بوده‌است؛ در این مدت انواع کالا از قبیل گرانول، پفک، کفش و صندل، شمش سرب، مفتول مسی، مواد و محصولات پلاستیکی، شیمیایی و هیدروکربن به ارزش۳۷ میلیون ۹۳۷ هزار دلار به کشورهایی نظیر عراق، افغانستان، امارات، هند، پاکستان و ازبکستان صادر شده‌است.
در همین راستا درآمد کل گمرکات قم نیز به ۴۴ میلیارد تومان رسید که از مجموع کل درآمد مبلغ ۳۲۰میلیون تومان درآمد استانی بوده است .
همچنین طی این چهار ماه مقدار ۱۳هزار و ۲۱۶تن کالا مانند اجزا و قطعات موتورسیکلت، الیاف اکرولیک، اجزا و قطعات ماشین لباسشویی و پکیج و لوازم‌آرایشی و بهداشتی از کشورهایی نظیر کره، چین،هند، ایتالیا، امارات، ترکیه و ژاپن به ارزش ۵۹میلیون ۷۰۲ هزار دلار از طریق گمرکات استان قم به کشور وارد شده‌است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha