۲۴ بهمن ۱۳۹۹،‏ ۸:۰۵
کد خبرنگار: 2192
کد خبر: 84225819
۳ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

صادرات قم وضعیت رو به رشدی دارد

قم - ایرنا - مدیرکل گمرکات قم گفت: صادرات قم وضعیت رو به رشدی دارد و ادامه این روند مثبت، ظرفیت بسیار مطلوبی را در مقابل فعالان اقتصادی استان ایجاد می‌کند.

اسفندیار دریکوندی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، بیان کرد: آمار صادرات ماه‌های اخیر استان رشد قابل توجهی را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد که این موضوع علاوه بر تقویت امید در میان فعالان اقتصادی موجب بهبود وضعیت تولید واحدهای صنعتی فعال در قم نیز شده است.

وی با اشاره به این که بیش از ۵۰ درصد صادرات و واردات استان در مسیرهای سبز و زرد است که به‌سرعت امور گمرکی آن انجام می‌شود، افزود: گمرکات پیشانی اقتصاد استان است و اقدام‌های انجام شده برای تسهیل فرآیندهای اداری مرتبط با امور صادرات و واردات کالاها، نقش بسیار مهمی در بهبود شرایط تولید و اشتغال در قم دارد.

وی ادامه داد: همچنین در راستای تحقق راهبرد جهش تولید، گمرکات اختصاصی(انبار اختصاصی) در واحدهای صنعتی استان که ظرفیت اجرای این طرح را دارد، ایجاد می‌شود که با این اقدام علاوه بر کاهش هزینه های نقل و انتقال کالا، سرعت فرآیندهای تجارت در قم سرعت می‌یابد.

دریکوندی گفت: علاوه بر افزایش میزان صادرات که مستقیم نشان دهنده گسترش ظرفیت‌های تولیدی استان است، بیشترین حجم واردات درقم نیز مربوط به کالاهای مورد استفاده در واحدهای صنعتی برای تولید محصول نهایی و عرضه‌آن به بازار است که براساس مصوبه دولت برای کمک به ترخیص سریع کالاهای اساسی مورد نیاز مردم و حمایت از بخش تولید، حجم قابل توجهی از این کالاها در قم بدون کد رهگیری از گمرکات ترخیص شد.

وی با اشاره جایگاه مهم گمرکات قم در توسعه اقتصادی استان،‌ بیان کرد: باوجود تحریم‌های ظالمانه و شیوع ویروس کرونا،‌ وضعیت صادرات و واردات کالاهای موردنیاز مردم در قم امیدوارکننده است و این روند با استفاده از سامانه‌های الکترونیکی و تسهیل امور گمرکی،‌ روزبه‌روز بهتر می‌شود.

ارزش کالاهای صادر شده از گمرکات استان به بازارهای جهانی از ابتدای سالجاری تا پایان دی‌ماه،‌ ۱۱۵ میلیون و ۴۴۴هزار دلار بوده‌است؛ در همین رابطه ۹۷هزار و ۹۶۴تن انواع کالا همچون گرانول، پفک، کفش و صندل، شمش سرب، مصنوعات مسی،‌ مواد و محصولات پلاستیکی،‌ شیمیایی و هیدروکربن، به کشورهایی نظیر عراق، افغانستان، امارات، هند، پاکستان ازبکستان صادر شده‌است.

در همین مدت، مقدار ۴۲هزار و ۴۲۱تن کالا مانند اجزا و قطعات موتورسیکلت،‌ الیاف اکرولیک، اجزا و قطعات لباسشویی و پکیج و همچنین لوازم آرایشی و بهداشتی از کشورهایی نظیر چین، هند، ایتالیا، امارات،‌ ترکیه و ژاپن به ارزش ۲۰۶ میلیون و ۳۷۶هزار دلار از طریق گمرکات استان قم به کشور وارد شده‌است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها